Ako vydezinfikovať váš luxusný smartfón, kabelku a oblečenie počas pandémie koronavírusu

Vzhľadom na neustále sa šíriacu pandémiu je všeobecne platným odporúčaním pravidelne si umývať ruky. Ale treba čistiť aj ostatné predmety, s ktorými sa denne stretávame, ako napríklad telefóny, kabelky a oblečenie. Je zrejmé, že v dnešných časoch opatrnosti nikdy nie je nazvyš. Preto si prečítajte zopár efektívnych tipov na to, ako sa dôkladne a efektívne postarať o svoje cenné predmety.

Smartfón

Pripravte si roztok vyrobený z destilovanej vody a 70% izopropylového alkoholu, ktorý nastriekate na handričku. Následne ňou pretrite obrazovku svojho zariadenia. Ďalšou možnosťou sú dezinfekčné obrúsky, ktoré boli navlhčené v rovnakom roztoku. Pre dôkladnú dezinfekciu aj menších a ťažšie dostupných oblastí, akými je napríklad oblasť v okolí fotografických šošoviek, portov alebo tlačidiel, použite navlhčený vatový tampón, vatovú tyčinku alebo drevené špáradlo.

Kabelky a kožené peňaženky

Opatrným čistením sa vyvarujete poškodeniu výrobkov.

Rovnako ako aj na smartfóny, aj na povrch kabeliek použite dezinfekčné obrúsky, ktorými z nich zároveň odstránite aj akékoľvek nečistoty. Následne použite dezinfekčný gél na ruky a aplikujte ho na ich povrch v malom množstve či už vatovým tampónom alebo vreckovkou. Uistite sa, že ste dôkladne pretretli ako spodnú časť kabelky, tak aj jej rúčky a ušká. Po ukončení dezinfekcie kabelku nechajte voľne vyschnúť na chladnom mieste.

Čo sa týka vnútra kabelky, akýchkoľvek nečistôt sa zbavíte jednoducho pomocou jemnej kefy. Dôležité sú však aj kovové prvky kabelky. Niektoré sú potiahnuté kovmi, napríklad paládiom alebo zlatom. Takéto časti kabelky je možné vyčistiť obyčajnou kefou a následne vysušiť jemnou tkaninou. Rovnako je možné pre dôkladné ošetrenie výrobku zvoliť si aj použitie špeciálneho prípravku na kožu, ktorým sa postaráte o jemné škrabance na jej povrchu a prípadným ďalším sa zároveň vyhnete.

Topánky

Bielidlo je skvelým dezinfekčným prostriedkom. Vyhnite sa však jeho použitiu na predmety inej než bielej farby.

Namočte čistý uterák do roztoku antibakteriálneho tekutého mydla a teplej vody a následne ním jemne vyčistite kontaminovanú časť obuvi. Zvyšky mydla vytrite papierovou utierkou a opláchnite teplou vodou.

V extrémnych prípadoch môžete svoje topánky dezinfikovať aj tým, že ich jednoducho ponoríte do veľkej misy čistého liehu, ktorý účinne zabije akékoľvek baktérie. Topánky vyrobené z citlivého materiálu by však mali byť čistené opatrne.

Aby ste však zároveň dokázali efektívne a dôkladne vydezinfikovať aj ich vnútro, vytvorte si roztok z vody a bielidla. Bielidlo je totižto skvelým dezinfekčným prostriedkom. Majte však na pamäti, že v prípade topánok inej farby než bielej sa neodporúča aplikovať ho vatovým tampónom, či handričkou. Miesto toho radšej daný roztok opatrne nastriekajte na povrch, čím sa vyhnete nechcenému znehodnoteniu obuvi.

Súvisiace: Ako efektívne dezinfikovať predmet

Oblečenie a šatstvo

Ešte pred samotným čistením a dezinfekciou si dôkladne naštudujte štítky jednotlivých produktov. Vďaka tomu sa často dozviete ten najvhodnejší spôsob, akým procedúry vykonať.

V prípade akéhokoľvek oblečenia je nesmierne dôležité prečítať si jeho štítok a na ňom uvedené inštrukcie dôkladne nasledovať. Napríklad, ak sa na štítku uvádza „čistiť len chemicky“, odporúča sa zaniesť daný kúsok do práčovne.

Jemné a drahé kúsky sa však zvyčajne perú ručne, aby sa tak zachovala ich pôvodná textúra a taktiež aj farba. Pre dôkladné vyčistenie takýchto kúskov zmiešajte saponát s vlažnou vodou a následne ich do takéhoto roztoku ponorte a ručne perte po dobu piatich minút. Pre mierne zašpinené šatstvo je vhodné pranie v dĺžke dvoch až troch minút. Rovnako sa odporúča ponechať takéto prádlo voľne vyschnúť miesto toho, aby ste ho sušili v sušičke, nakoľko horúci vzduch môže oblečeniu uškodiť.

Hodinky

Pre dezinfekciu ciferníka a remienku hodiniek ponorte semišové plátno (alebo zubnú kefku s mäkkými štetinami) do zmesi teplej vody a prostriedku na umývanie riadu. Následne ňou jemne pretrite spomínané oblasti. Kožené hodinky by mali byť vytreté vlhkou handričkou namočenou v dezinfekčnom prostriedku, zatiaľ čo prvky oceľové, zlaté a strieborné by mali byť vyčistené jemnou kefkou a mydlovou vodou.

Zdroj: SCMP

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.