Obsah prvotriednej fľaše whisky závisí výhradne na chémii a intuícii. A podobne ako znalosti chémie je možné zveľaďovať štúdiom, aj intuícia sa zdokonaľuje skúsenosťami a pozorovaním práce skúseného učiteľa. Brian Kinsman je vyštudovaným chemikom a hlavným miešačom whisky značky Glenfiddich. Svoje schopnosti cibril v prítomnosti najuznávanejšieho virtuóza v tejto oblasti, ktorým je David C. Stewart, a dnes je sám na slovo vzatým odborníkom svojho remesla. Povedal: „Dni strávené po Davidovom boku mi skutočne pomohli objaviť ten vnútorný hlas, ktorý mi pomáha porozumieť sudom v liehovare.“
Nedá sa však poprieť, že metóda a odbornosť sú v tomto smere predpokladom intuície. Whisky dozrieva v sudoch najskôr po desiatich až dvanástich rokoch. Väčšina produktov značky Glenfiddich po dosiahnutí tohto míľniku opúšťa pivnice liehovaru a vstupuje do fázy miešania, v rámci ktorého vznikajú ikonické 12-ročné zmesi. Keď Kinsman testuje jednotlivé výrobky, z času na čas objaví sud, ktorého obsah chutí inak, ako by očakával. V takom prípade nechá whisky dozrieť ešte dlhšie. Vysvetlil: „Takýto sud nechám odpočívať o niečo dlhšie. Napríklad celých 15 až 21 rokov. Po takom čase sa zvyšuje pravdepodobnosť toho, že whisky nadobudne tú správnu harmóniu chutí.“
Kinsman každoročne ochutnáva aj staršie ročníky „single-malt“ druhov whisky vo svojich skladoch. Časom si s každým z nich buduje osobný vzťah a všetky ich dobre pozná. Povedal: „S týmito sudmi som takmer vyrastal. Niektoré z nich skutočne utkvejú človeku v pamäti. Možno ich ochutnáte iba niekoľkokrát, ale zapamätáte si ich navždy.“
Jedným z takýchto druhov whisky je edícia Glenfiddich 1973 Rare Collection Cask No. 7585, ktorej cena dosahuje až 6 000 dolárov. Na trhu sa objavila v priebehu jesene minulého roka. Predtým však strávila 44 rokov v dubovom sude. To je omnoho dlhšie, ako Kinsmanove pôsobenie v liehovare. Priznal však, že pozorne sledoval tento sud a whisky, ktorá v ňom dozrievala – má všetky charakteristiky typického produktu značky Glenfiddich. Vyznačuje sa totiž rovnováhou vanilky, jemnej korenistej chuti, škorice a prirodzenej ovocnej arómy, ktorá nie je prebitá stopami duba. Kinsman povedal: „Uvedomil som si jej výnimočnosť hneď po prvom ochutnaní. No keď máte k dispozícií takéto jedinečné výrobky, otestujete ich, potom ich nejaký čas necháte mimo svojho dosahu a znovu sa k nim vrátite, aby ste si potvrdili svoje závery.“
Súvisiace:
Ako investovať do vzácnych druhov whisky?
Nadšenci whisky zostavili rebríček 15 najlepších značiek
Druhy whisky, ktoré zrejú po dobu tridsiatich rokov, ostávajú v skladoch v pomerne malom počte. Obvykle má miešač na starosti menej než sto takýchto sudov. V takom prípade však má možnosť dôvernejšie ich spoznať. Neexistuje presne stanovená horná hranica doby zrenia tohto alkoholu, no Kinsman potvrdil, že niektoré z nich po istej dobe strácajú požadovanú chuť. Jedná sa najmä o tie druhy, ktoré zrejú v sudoch z európskeho duba. Americký dub je schopný udržať chuť alkoholu v rámci dlhšieho časového horizontu bez toho, aby obohatil whisky o charakteristickú arómu dreva. Kinsman vysvetlil: „Keď whisky príliš dlho stojí v sudoch z európskeho dreva, jej chuť sa výrazne zmení. Alkoholu to neprospieva a stráca svoju pôvodnú štruktúru.“ Ďalej dodal: „Môžete v jeden deň naplniť napríklad aj 100 sudov, no v žiadnom prípade neodhalíte, prečo je v konečnom dôsledku jedna whisky lepšia ako tá druhá. Táto záhadnosť je jedným z najdôležitejších činiteľov pri výrobe tohto alkoholu. Dôvodom môže byť unikátne zloženie konkrétneho stromu alebo akýkoľvek iný neočakávaný faktor.“ Jedna z najlepších whisky, ktorú ochutnal, pochádzala z roku 1955. Povedal: „Mala až 55 rokov, ale jej chuť bola úžasne výrazná a ovocná. Ak máte ten správny sud a dokonalé podmienky, možnosti sú takmer neobmedzené.“
Zdroj: The Good Life, Hungry Forever