Súčasný trend, kedy chcú ľudia zvládnuť všetko – úspešne absolvovať Iron Man, následne uzatvoriť veľký obchod, ktorého nevyhnutnou súčasťou sú spánkový deficit a priveľa klientských večerí – si vyberá svoju daň, čo sa prejavuje, okrem iného, aj na vašom šatníku.
Špičkoví výrobcovia oblekov ako Campbell Carey, kreatívny riaditeľ obchodu značky Huntsman v Savile Row alebo Leonard Logsdail, jeden z najvyhľadávanejších newyorských krajčírov, zaznamenali nárast zákazníkov, ktorí pravidelne požadujú úpravy podľa toho, či sú práve vo forme alebo nie.
Carney konštatuje: ,,Stretávam sa s kúskami, ktoré boli upravované toľkokrát, že je potrebné vymeniť celú podšívku.’’ Medzi jeho klientov patrí napríklad pokrový hráč, ktorý počas turnajov pravidelne priberie viac ako 6 kíl, alebo bankár, ktorý pri každom veľkom obchode priberie v páse pár centimetrov a hneď po tom, ako podpíše zmluvu, zamieri do telocvične.

Znie vám to povedome? Mali by ste vedieť niekoľko vecí. Po prvé, pri šití obleku by ste si mali nechať dostatočnú rezervu materiálu, aby vám ho krajčír mohol upravovať podľa toho, ako sa menia vaše miery. Simon Cundey od ctihodného krajčíra Henryho Poolea zo Savile Row, ktorý bol tvorcom smokingového saka vraví, že si pre tieto prípady necháva rezervu zhruba 10 centimetrov látky, Carey pre istotu 15 centrimetrov.
Nie všetky úpravy sú jednoduché. Podľa Josepha Morgana z profesionálneho krajčírstva Chittleborough & Morgan, ktorý taktiež sídli v Savile Row, najproblematickejšou časťou sú vypracované deltoidy kulturistov. Dodatočný materiál na ramenách môže vyriešiť tento problém, ale len do určitej miery. A príliš prudký váhový výkyv opačným smerom taktiež predstavuje problém. Cundey konštatuje: ,,Pivné brucho’, ktorého sa zbavíte príliš rýchlo, necháva zbytočný voľný priestor v prednej časti saka’’, zatiaľčo Carey dodáva, že príliš extrémna strata váhy vedie k množstvu rezervnej látky v prednej časti saka, s ktorou sa nedá nič robiť.
Saká s dvojradovým zapínaním môžu poskytnúť dostatok flexibility pre váhové výkyvy (v prípade, že ich budete nosiť nezapnuté, aj keď to odporuje pravidlám formálneho vzhľadu). Logsdail spomína: ,,Jeden z mojich hráčov bol profesionálnym džokejom a v páse pravidelne mimo sezónu priberal 6 centimetrov, ktoré zas počas sezóny stratil. Vźdy si preto objednal sako s dvojradovým zapínaním; počas sezóny ho nosil zapnuté, mimo sezóny ho nechával rozopnuté.

A zatiaľ čo pás je najjednoduchší na úpravu, Cudney tvrdí, že nadšenci cyklistiky, ktorých počet v posledných rokoch výrazne narastá, vyhľadávajú jeho služby z iného dôvodu: ,,Pred 10 rokmi sa muži stretávali na golfových ihriskách, kde sa socializovali pri výdatnom obede. V súčasnosti trávia víkendy v cyklistických šortkách a pracujú na vyrysovaných svalnatých nohách.’’ Morgan radí, že záchranou môžu byť v tomto prípade skladané nohavice s pukmi a vysokým pásom: ,,Extra materiál poskytuje dostatok priestoru svalnatým stehnám a lýtkam.“
Cena za všetky tieto úpravy sa môže veľmi rýchlo vyšplhať na 800 dolárov, čo je takmer toľko, ako cena nového obleku. Nebolo by výhodnejšie mať dva rovnaké obleky, jeden pre objemnejšie časy, jeden keď ste vo forme, a ušetriť si problémy a časté návštevy krajčírov?
V minulosti zvykli džentlmeni cestujúci za prácou vlastniť štyri obleky, ktoré skladovali vo svojich bytoch na rôznych miestach. V súčasnosti si zaobstarajú dva obleky, tesný a voľnejší, aby pokryli prípadné výkyvy váhy.
Zdroj: Gentleman’s Gazette, Articles of Style