Miliardári určite nedosiahli svoj úspech tak, že utrácali peniaze za zbytočné veci. Nákup vianočného daru pre takýchto ľudí preto môže byť skutočne náročnou úlohou.
Našťastie sme uplynulý rok strávili monitorovaním toho najlepšieho z celosvetového luxusného sektora a poskytujeme Vám pohľad na naozaj unikátne darčeky, ktoré nepochybne ocení každý mimoriadne bohatý jedinec vo Vašom okolí. Keď totiž peniaze prestávajú byť prekážkou, skutočne hodnotný dar spočíva v exkluzivite, nezabudnuteľnom zážitku a prijateľnej návratnosti investícií.
Fantázia od značky Hermès
Ateliér Sur-Mésure, ktorý spravuje uznávaná módna značka Hermès, sa vo veľkej miere špecializuje na výrobu jedinečných produktov presne podľa požiadaviek svojich klientov. Francúzsky módny dom síce zamestnáva celý zástup mimoriadne nadaných umelcov, avšak ateliér Sur-Mésure zahŕňa tých najlepších z najlepších, ktorí pracujú na jedinečných projektoch vytváraných na objednávku bohatých zákazníkov.
Na čele tohto ateliéru stojí Axel de Beaufort, ktorý sa v minulosti venoval dizajnu na mieru konštruovaných luxusných jácht. Do súčasnej vedúcej pozície ho už pred šiestimi rokmi obsadil Pierre-Alexis Dumas, najvyšší kreatívny riaditeľ značky Hermès. De Beaufort počas svojho pôsobenia v tejto inštitúcii povýšil na mieru vyrábané produkty na novú úroveň personalizovaného luxusu.
Projekty kreatívneho ateliéru v minulosti zahŕňali napríklad skateboard so vzorom z klasického šálu, bicykel vyrobený výhradne z uhlíkových vlákien, boxerské rukavice a samozrejme niekoľko motorových jácht, vrátane zariadenia interiéru 25 metrov dlhého plavidla. De Beaufort a jeho tím okrem toho rekonštruovali interiér luxusného vozidla Aston Martin modelu DB4, v rámci ktorého sa zamerali na prvotriednu teľaciu kožu a vlnu dovezenú z Nového Zélandu. Dokonca aj kľučky dverí obalili do umelecky prešívanej kože.
Ďalším z minulých projektov ateliéru Sur-Mésure bol aj stôl určený na hranie takzvaného stolného futbalu, pri ktorom si dizajnéri najali profesionálneho sochára. Ten každého hráča na stole pretvoril na podobizeň známeho džokeja, čím luxusná značka vzdala hold svojim začiatkom spojeným s konskými dostihmi.
Tím dizajnérov zo štúdia Sur-Mésure zatiaľ síce neponúka na mieru dekorované spotrebiče, avšak Joanne Hudsonová, ktorá sa preslávila svojimi schopnosťami v kuchynskom dizajne, predala už dve luxusne modifikované sporáky značky Le Cornue. Dizajnérka uviedla, že oba tieto produkty boli namaľované „oranžovou farbou inšpirovanou značkou Hermès“.
Cena: Každý projekt štúdia Sur-Muresure je oceňovaný individuálne. Stolný futbal však stál približne 70 000 dolárov, kým Hudsonová si za oba svoje kuchynské projekty účtovala 100 000 dolárov.
Carmen na želanie
Ak je miliardár vo Vašom živote milovníkom opery, je viac než pravdepodobné, že už je členom niektorého z prestížnych klubov a do svojho obľúbeného divadla má zakúpený permanentný vstup. Ako sú však na tom jeho ďalší priatelia? Nedá sa poprieť, že opera sa aj v súčasnosti považuje za žánrovo bohatú, pútavú a veľmi atraktívnu formu divadelného umenia, pričom mnohé moderné predstavenia skutočne rúcajú zaužívané domnienky o tomto spôsobe zábavy. Aj napriek tomu sa však stretávame s faktom, že operu je niektorým ľudom skutočne náročne predať.
Ponúkame Vám riešenie. Vizionárska argentínska režisérka Valentina Carrasco a uznávaný gruzínsky mezzosoprán Ketevan Kemoklidze totiž spojili svoje sily a provokatívnu skladbu Habanera v ich podaní v súčasnosti môžete darovať ako luxusný dar pre Vášho miliardára – a dokonca priamo v mieste jeho bydliska. Jedná sa o časť z ikonickej opery Carmen od francúzskeho skladateľa Georgesa Bizeta z roku 1875, ktorá je zložená zo štyroch dejstiev.
Argentínska režisérka Vám však predvedie aktualizovanú verziu opery Carmen, ktorá sa odohráva na hranici medzi Spojenými štátmi a Mexikom, pričom postavy znázorňujú napríklad aj príslušníkov colnej hliadky. Toto prevedenie legendárnej opery si dáva za úlohu vyjadriť sa k záležitostiam modernej doby, medzi ktoré patrí napríklad feminizmus a hnutie #MeToo. Opera mala premiéru začiatkom tohto roka v Ríme a publikum na ňu reagovalo s patričným úžasom.
Carrasco povedala: „Hoci mala Carmen premiéru pred viac ako 140 rokmi, rozpráva o súčasných konfliktoch. Pojednáva o sile zmyselnosti, rodového násilia a žiarlivosti. Ale predovšetkým ide o slobodu a cenu, ktorú ste za ňu pripravení zaplatiť.“
Cena: Ak si objednáte rozumnú verziu opery prispôsobenú na cestovanie, zážitok Vás bude stáť 75 000 dolárov. Ak si domov pozvete plné obsadenie produkcie s divadelným personálom, orchestrom a kulisami, pripravte si celých 100 000 dolárov.
Svet dobrodružstiev
Miliardári ako Jeff Bezos, Richard Branson a Elon Musk sa možno pokúšajú dostať ľudstvo medzi hviezdy, ale pre nás ostatných je to zatiaľ iba vzdialený sen. Napriek tomu by sme však nemali zabúdať na to, že aj na Zemi ešte stále existujú jedinečné miesta, ktoré by miliardár vo Vašom živote nepochybne rád objavoval.
Fanúšikovia ikonickej zaoceánskej lode Titanic, ktorá sa potopila v roku 1912, majú aj v tomto roku možnosť objavovať jej podmorský vrak. Ten totiž napriek svojej sláve v posledných rokoch zaznamenáva prekvapivo málo návštevníkov, pričom v priebehu nasledujúcich 20 rokov už môže byť iba spomienkou. Dôvodom je fakt, že sa postupne stáva obeťou erózie a baktérií, ktoré rozkladajú železo.
Luxusná sprostredkovateľská služba The Bluefish prináša pre perspektívnych potápačov výlet na palube ruského výskumného plavidla vo vodách severného Atlantiku, ktorý trvá dva týždne. Súčasťou zážitku je podmorská expedícia ponorkou Mir, počas ktorej účastníci navštívia hniezdo lásky filmového páru Jacka a Rose v hĺbke viac než 3 600 metrov pod morom. Naplánované sú zatiaľ štyri takéto plavby, pričom na každej je miesto pre desiatich šťastných klientov.
Ak Váš obdarovaný miliardár uprednostňuje pobyt na suchej zemi, luxusná spoločnosť je schopná sprostredkovať mu preteky na motorke so svetovým šampiónom Grand Prix, prípadne lekciu bojového umenia s mečom s priamym potomkom japonskej kultúry. Akýkoľvek adrenalínový zážitok Vám napadne, Bluefish ho dokáže zabezpečiť.
Atraktívnou alternatívou je aj pobyt v kabíne piatich zachovaných bojových lietadiel z druhej svetovej vojny na historickom letisku v južnej Kalifornii, vrátane modelu P-51 Mustang, ktorý bol počas trvania vojny významným eskortným stíhačom. Môžete si vyskúšať manévre vo vzduchu alebo sa pokúsiť zostreliť raketu SpaceX. Sme si celkom istí, že Tesla Vám takýto zážitok neposkytne. Zatiaľ.
Cena: Návšteva Titanicu stojí 105 000 dolárov na osobu; dva dni testovacích letov historickým lietadlom získate za 30 000 dolárov; 7 500 dolárov Vás budú stáť preteky MotoGP; a 4 500 dolárov si pripravte na samurajský zážitok.
Šanca objaviť nový morský život
Keď si niekto najme na dovolenku fotografa, bude pôsobiť akoby zaspal v roku 2016. Dnes je v móde morský biológ.
Spoločnosť Rascal Voyages sa špecializuje na menej frekventované indonézske ostrovy, ktorých na mape nájdete viac než 18 000. Svojim klientom poskytuje 30 metrov dlhé lode, ktoré predstavujú novopostavené prevedenie tradičných drevených plavidiel „phinisi“ – bez plachiet, s mimoriadne komfortnými kajutami nad hladinou vody. Hostí počas dobrodružstva sprevádzajú výskumníci z organizácie Conservation International, ktorých projekty zahŕňajú všetko, od počítania korytnačiek až po značkovanie žralokov kladivohlavých, pomocou harpún v úžine Banda.
Spoločnosť Explorations Co. medzitým ponúka plavby z pobrežia východnej Afriky úžasným katamaránom, na ktorom tím výskumníkov sleduje veľryby a delfíny. Údaje, ktoré spolu s cestujúcimi nazbierajú, sú následne použité na ochranu podmorského života.
Stephen Ebsworth, zakladateľ agentúry Rascal, povedal: „Na palube Vás čakajú skvelé koktaily. Ale zároveň budete vytvárať pozitívny vplyv na prostredie.“ Existuje dokonca šanca, že spolu s vedcami sa Vám podarí objaviť nového morského tvora. Podobným spôsobom napríklad v roku 2013 objavili takzvané „chodiace žraloky“. Ak si to Váš miliardár bude môcť dovoliť, nový živočíšny druh môže byť pomenovaný aj práve po ňom.
Cena: Rascal Voyages prenajíma lode za 12 000 dolárov na noc za celé plavidlo s piatimi kajutami, pričom typické expedície trvajú od 5 do 10 nocí – cena zahŕňa plnú penziu a všetky aktivity, ale bohužiaľ nie alkohol; katamarán s dĺžkou 23 metrov poskytnutý spoločnosťou Explorations stojí na celý týždeň až 79 000 eur a zahŕňa priestor pre šiestich hostí. Okrem toho si pripravte príspevok pre zamestnávateľa Vášho morského biológa v hodnote 5 000 eur. Celková cena pokrýva všetky aktivity, ale nie stravu.
Luxus v Hamptons s polkilometrovou plážou
Mimoriadne exkluzívna obytná oblasť známa ako Hamptons je snom mnohých miliardárov. Pôvodne bola postavená pre priemyselného a podnikateľského magnáta Henryho Forda a v súčasnosti je domovom tých najbohatších a najvplyvnejší osobností. Jediným problémom je však skutočnosť, že luxusné pobrežné domy v tejto lokalite sú nedostatkovým tovarom. To z nich robí ideálny dar pre Vášho miliardára. Na druhej strane treba uznať, že ak sa Váš rozpočet na darčeky pohybuje v tejto cenovej kategórii, je pravdepodobné, že už vlastníte pobrežnú vilu niekde v susedstve.
Realitná kancelária Bespoke Real Estate aktuálne na trhu ponúka nehnuteľnosť známu ako Jule Pond, ktorá je v súčasnosti najdrahšou ponukou v oblasti Hamptons – a dokonca druhou najdrahšou v krajine. Jedná sa o pozemok s rozlohou 17 hektárov, na ktorom je situované prepychové sídlo s takmer 2 000 štvorcových metrov obytného priestoru, 12 spálňami, 12 kúpeľňami, knižnicou a obrovskou obývacou izbou. Nechýba dokonca ani tenisový kurt, basketbalové ihrisko a skleník.
Skutočným lákadlom je však výhľad na oceán. Ponuka zahŕňa takmer polkilometrový úsek piesočnatej pláže, ktorá je orientovaná na otvorený Atlantický oceán. Pozemok je ohraničený troma rybníkmi a poskytuje tiež neobmedzený výhľad na záliv Mecox a rozľahlú krajinu na juhovýchode.
Jedinou nevýhodou tohto daru je problém s balením a otázka, ako ho umiestniť pod vianočný strom.
Cena: 175 miliónov dolárov.
Zdroj: CNBC, Bloomberg