
V najnovšom rebríčku magazínu Forbes figuruje viac ako 2 000 ľudí, vrátane stovky amerických titánov na trhu s nehnuteľnosťami.
Korona-kríza však počas zverejnenia rebríčku (začiatkom apríla) neobišla ani bohatých a tak 226 ľuďom z rebríčka klesla čistá hodnota majetku pod hranicu 1 miliardy dolárov a ďalších 267 ľudí z minuloročného rebríčka sa do tohtoročného ani nedostalo. Adam Neumann, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti WeWork, patrí k tým, ktorý z rebríčka 2020 vypadli.
Väčšina z najbohatších osôb v najnovšom rebríčku, ktoré zbohatli na realitách, sú investori a developeri z Hong Kongu a Číny. Z 10 najbohatších, ktorí zbohatli pri podnikaní s nehnuteľnosťami, len dvaja nie sú z Hong Kongu alebo Číny.
Čistá hodnota majetku 51 percent ľudí, ktorí boli aj minuloročnom rebríčku, je však nižšia.
Najbohatším realitným magnátom v USA je Donald Bren zo spoločnosti Irvine Company. Jeho 15,5 miliardy dolárov mu prinieslo 63. miesto v rebríčku. Kalifornská spoločnosť, ktorej je majiteľom, má podľa magazínu Forbes, vo svojom vlastníctve takmer 10 miliónov m² po celej krajine, najviac v Kalifornii, následne v New Yorku a Chicagu.
Singapurskí bratia Robert a Philip Ng sa umiestnili v prvej desiatke realitných miliardárov.
Warren Buffett celosvetovo obsadil 4. priečku, s čistou hodnotou majetku na úrovni 67,5 miliardy dolárov, pričom jeho realitná divízia skupiny Berkshire Hathaway – HomeServices, tvorí len malú časť jeho obrovského impéria. Hodnota jeho majetku však v minulom roku bola 80,8 miliardy dolárov, čím sa z minuloročného 3. miesta posunul o kúsok nižšie a túto priečku prenechal barónovi s luxusným tovarom – Bernardovi Arnaultovi. Jeff Bezos si udržal svoje postavenie najbohatšieho muža sveta, rovnako ako Bill Gates je hneď za ním na 2.mieste.
Stephen Ross, prezident spoločnosti Related Companies, mal čistú hodnotu majetku vo výške 7,6 miliardy dolárov, čo mu prinieslo 185. miesto v rebríčku.
Spoluzakladatelia spoločnosti Airbnb, ktorí v momente zverejnenia rebríčku zápasili s rušiacimi sa rezerváciami, sú medzi top 500. S čistou hodnotou majetku na úrovni 4,1 miliardy dolárov pre každého, Brain Chesky, Nathan Blecharczyk a Joe Gebbia dosiahli 437. priečku. Keďže ešte nemajú 40 rokov, sú takisto zaradení k najmladším miliardárom na svete.
Ďalšou úspešnou osobou, ktorá zbohatla na trhu s nehnuteľnosťami, je Jane Goldman zo spoločnosti Solil Management. So svojimi troma súrodencami obsadili 648. priečku, pričom Goldman bola momentálne jedinou ženou miliardárkou v USA, ktorá podniká na realitnom trhu.
Prezident Trump sa umiestnil na 1001. mieste, spolu s Jayom Paulom, developerom zo Silicon Valley. Obaja majú čistú hodnotu majetku 2,1 miliardy dolárov. Pre Trumpa je to pokles z minuloročnej sumy 3,1 miliardy dolárov. Minulé leto odhadovala agentúra Bloomberg čistú hodnotu majetku prezidenta na 3 miliardy dolárov. Podľa britských novín The Guardian, Trumpova spoločnosť Trump Organization prišla za mesiac marec o približne 1 miliardu dolárov.
Sam Zell zo spoločnosti Equity Group Investments obsadil 349. miesto, s čistou hodnotou majetku 4,8 miliardy dolárov. Dobrá časť z toho je hotovosť, čo je presne to, čo by “profesionálny oportunista”, ako sám seba opisuje, chcel mať v čase, keď ostatní investori predávajú svoj majetok za nevýhodných podmienok len preto, aby získali peniaze.
Súvisiace: 9 neuveriteľných faktov o najbohatších Američanoch
Neumann, ktorý sa v minuloročnom rebríčku umiestnil s čistou hodnotou majetku vo výške 4,1 miliardy dolárov, veľa stratil na mnohých frontoch a jeho majetok má podľa magazínu Forbes, hodnotu okolo 750 miliónov dolárov. Po minuloročnom burzovom fiasku (IPO) spoločnosti WeWork bol nútený rezignovať na post jej riaditeľa, čo viedlo k výraznému zníženiu čistej hodnoty jeho majetku. Ako súčasť októbrovej dohody, ktorá ho dostala zo spoločnosti, mal Neumann právo predať takmer 1 miliardu dolárov v cenných papieroch. Teraz ale hlavný investor spoločnosti WeWork, ktorou je japonská spoločnosť SoftBank, odstupuje od svojho prísľubu spätného odkúpenia akcií v hodnote 3 milióny dolárov od investorov, medzi ktorými je aj Neumann.
Keď už spomíname spoločnosť SoftBank, jej zakladateľ a výkonný riaditeľ Masayoshi Son zostáva jedným z najbohatších ľudí na svete. Hoci veľa stratil na debakli so spoločnosťou WeWork, jeho majetok má stále hodnotu 16,6 miliardy dolárov. Je to síce menej ako minuloročných 24 miliárd dolárov, no stále mu zabezpečila 56. priečku v rebríčku.
Ostatní realitní velikáni, ktorí sa dostali do rebríčka, sú Sheldon Solow ($4,2 miliardy); Jerry Speyer ($4 miliardy); Jeff Sutton ($3,8 miliardy); Neil Bluhm ($3,7 miliardy); Jeff Greene ($3,7 miliardy); Donald Sterling ($3,6 miliárd); Ben Ashkenazy ($3,5 miliardy); Rick Caruso ($3,4 miliardy); John Catsimatidis ($3,3 miliardy); Jonathan Gray ($3,2 miliardy); Charles Cohen ($3,2 miliardy); dediči spoločnosti Solil Management Allan Goldman, Amy Goldman Fowler a Diane Kemper (spätých s Jane Goldman, $3,1 miliardy); Richard LeFrak a rodina ($2,8 miliardy); Herb Simon, spoluzakladateľ predchodcu firmy Simon Property Group ($2,5 miliardy); Mortimer Zuckerman ($2,5 miliardy); David Walentas ($2,3 miliardy); Jay Paul ($2,1 miliardy); “kondomíniový kráľ” zo spoločnosti Related Group, Jorge Perez ($1,9 miliardy).
Zdroj: WSJ, NYTimes