V auguste roku 2011 Tim Cook prevzal prácu výkonného riaditeľa spoločnosti Apple po svojom kamarátovi a mentorovi Stevovi Jobsovi, pričom mnohí si kládli otázky, či bude schopný naplniť dieru, ktorá po ňom ostala.
V súčasnosti už Apple dosiahla ďalší obrovský míľnik tým, že sa stala prvou biliónovou spoločnosťou v USA v histórií. Táto skutočnosť zanecháva Cooka v dobrom svetle.
Ale keď prišla prvá správa o jeho novej funkcii, bol ešte veľkým otáznikom. Na prvý pohľad to bol človek, ktorý nemal minulosť na to, aby viedol takú veľkú a dôležitú spoločnosť. Čo ale mnoho ľudí nevie, je, že bez jeho pomoci už počas Jobsovej vlády, by Apple nebol tam, kde je dnes.
Tu je postupnosť Cookovho rastu v spoločnosti Apple.
Timothy Donald Cook sa narodil 1.novembra 1960 v meste Mobile v Alabame. Vyrastal neďaleko Robertsdale, kde aj chodil na strednú školu.

Jeho otec, Donald Cook, bol pracovníkom lodenice a mama, Geraldine Cooková, pracovala v lekárni.
V roku 1982 Cook úspešne ukončil štúdium priemyselného inžinierstva na univerzite Auburn v Alabame.

Súvisiace: Tim Cook: Ako vyzerá bežný deň v živote riaditeľa spoločnosti Apple
V tom istom roku hneď po ukončení univerzity sa Cook pridal k firme IBM v novej počítačovej divízii, ešte skôr ako Windows začal byť populárny. Vypracoval sa až na riaditeľa Severoamerickej divízie.

V roku 1996 Cookovi nesprávne diagnostikovali sklerózu multiplex, čo podľa jeho slov zmenilo jeho pohľad na svet. Odvtedy vo veľkom prispieva na charitu a dokonca absolvuje dobročinné preteky na bicykli.
Neskôr sa zistilo, že diagnóza bola určená iba preto, lebo doslova vláčil so sebou priveľa.
O 12 rokov neskôr odišiel z IBM a zobral miesto prevádzkového riaditeľa vo firme s názvom Intelligent Electronics. Nakoniec sa v roku 1997 ocitol na pozícii viceprezidenta pre korporátne materiály vo firme Compaq, ktorá bola v tom čase jedným z najväčších výrobcov počítačov.
Medzičasom sa Steve Jobs stal výkonným riaditeľom Apple po tom, čo bol Gil Amelio vyhodený. Jobs dostal ťažkú úlohu zvrátiť úpadok firmy Apple po mnohých rokoch blednúcej slávy a začal sa pozerať po čerstvej krvi do svojho výkonného tímu.
Takže Jobs oslovil Cooka, ktorého videl ako silného kandidáta do svojho nového Applu. Cook prešiel do Applu na pozíciu tzv. senior viceprezidenta pre medzinárodné operácie.
Cook neskôr opísal ich prvé stretnutie takto:
Všetky čisto racionálne úvahy, či už o nákladoch alebo benefitoch, hovorili v prospech Compaq a ľudia, ktorí ma poznali najlepšie, mi radili ostať v Compaq-u…Ja som ale v ten deň v roku 1998 počúval svoju intuíciu, nie ľavú stranu mozgu ani ľudí, ktorí ma najlepšie poznali…po ani nie 5 minútach prvého interview s Jobsom som bol ochotný odhodiť všetky istoty a logiku a pridať sa k firme Apple. Moja intuícia bola už presvedčená, že nastúpiť do Apple je jedinečnou príležitosťou na prácu s kreatívnym géniom a byť súčasťou výkonného tímu, ktorý oživí skvelú americkú firmu.
Pre Jobsa to muselo byť ťažké rozhodnutie. V roku 1997 bol Apple len na posmech celému trhu. Michael Dell, jeden z najbližších spolupracovníkov Microsoftu, raz povedal, že keby bol na Jobsovom mieste, tak „by som to zavrel a vrátil peniaze investorom“.
Cookovými najväčšími prevratmi v jeho začiatkoch bolo zatváranie tovární a skladov, ktoré patrili priamo Apple a ich nahradenie kontraktormi, čo znamenalo, že zariadenia sa mohli vyrábať vo väčšom množstve a byť doručené rýchlejšie.
Tim Cook raz povedal o svojej úlohe nasledovné: „Musíte to riadiť trošku ako keby ste riadili mliekarenskú výrobu. Ak je niečo po dátume trvanlivosti, máte problém.“
Počnúc rokom 2005, začal Cook robiť investície, ktoré boli základom ďalšieho rastu spoločnosti, zahŕňajúce vytvorenie dohôd s výrobcami pamäťových kariet, ktoré tvorili neskôr základ pre vznik iPhonu a iPadu.
Cookova jasnozrivosť znamenala, že keď sa konkurencia snažila vytvoriť vlastné telefóny a tablety, museli súťažiť o to málo, čo ostalo výrobcom po dohode s Applom.
Vďaka Cookovmu skvelému manažmentu jeho hviezda vo firme žiarila. Apple bol na ceste skvelého rastu a úspechu a veľkú zásluhu na tom mal práve Cook.
Ako Cookov vplyv rástol, vo firme sa stal známym pre niekoľko vecí. Mal neúprosný štýl kladenia otázok, vždy bol ochotný viesť niekoľkohodinové stretnutia, kým neboli veci vykonané správne a mal tendenciu posielať emaily v každom čase a očakávať rýchle odpovede.
V roku 2007 Apple predstavil iPhone, zariadenie, ktoré malo všetko zmeniť.
V tom istom roku Jobs priviedol Cooka o niečo bližšie k vedeniu spoločnosti tým, že ho vymenoval za prevádzkového riaditeľa. V tomto bode už, podľa zainteresovaných, Cook viedol väčšinu vecí v spoločnosti a Jobs robil iba dôležité produktové rozhodnutia.
Na tejto pozícii sa Cook začal častejšie objavovať pri styku s verejnosťou, čo ho dostalo pred výkonných vedúcich, zákazníkov, partnerov či investorov.
V roku 2009 bol Tim Cook vymenovaný za dočasného výkonného riaditeľa, keďže Steve Jobs bol už na odchode kvôli zhoršujúcemu sa zdravotnému stavu. Jobsovi v roku 2003 diagnostikovali rakovinu pankreasu a v tom čase si už začala brať svoju daň.
Cook dokonca v roku 2009 ponúkol Jobsovi kus svojej pečene, keďže mali rovnakú krvnú skupinu. Ale Jobs to odmietol so slovami: „Nikdy ti to nedovolím urobiť. Ja to nikdy neurobím.“
V januári 2011 prevzal Cook opäť pozíciu dočasného výkonného riaditeľa, keď bol Jobs práceneschopný. V auguste toho istého roku Jobs zo svojej pozície v Apple nadobro rezignoval zo zdravotných dôvodov a predstavenstvo sa rozhodlo za nového riaditeľa vymenovať Cooka.
Keď Jobs v októbri 2011 zomrel, Cook dal na jeho pamiatku spustiť zástavy pred centrálou Apple na pol žrde.
Cook mal nasadenú latku veľmi vysoko. Hlavne preto, lebo iPhone je medzinárodne veľmi obľúbený produkt a Jobs je považovaný za jedného z najlepších výkonných riaditeľov v histórii. Veľa sa hovorilo o tom, či sa Apple bude vedieť udržať tak vysoko pod novým vedením Cooka.
Cook naďalej ponechal mnoho tradícií v Apple, ako napríklad veľkolepé predstavenia skupiny Foo Fighters na firemných večierkoch..
Súvisiace: Najlepšia platená zamestnankyňa Apple zarába dvakrát viac ako generálny riaditeľ
..a Jobsovo slávne predstavenia produktu slovami „ešte jedna vec“ .
Zároveň sa ale pod vedením Cooka mnoho vecí zmenilo. Najlepším príkladom je Scott Forstall, bývalý viceprezident Applu pre iOS, ktorý odstúpil z funkcie v roku 2012.
Napriek tomuto všetkému sa Cook snaží udržiavať svoj osobný život mimo dohľadu verejnosti. Vieme, že má rád turistiku, cyklistiku a fitnes, ale nechodí cvičiť do telocvične v rámci Apple kampusu a nehovorí o svojom rodinnom živote.
Avšak v roku 2014 ukončil roky plné špekulácií verejným vyhlásením pre agentúru Bloomberg o tom, že je gay. To robí z Cooka prvého verejne známeho gaya vo funkcii riaditeľa spoločnosti Fortune 500.
Ďalej v roku 2015 predstavila spoločnosť svoje hodinky Apple Watch, prvý nový produkt od éry Jobsa.
Dnes má Apple hodnotu 1 bilión dolárov, čím je prvou a jedinou americkou spoločnosťou, ktorá to zatiaľ dosiahla. Pre porovnanie, hodnota firmy v čase, keď Jobs zomrel, bola v hodnote 330 miliárd dolárov.
Zdroj: Yahoo, MarketWatch, BI