Architekt chce zmeniť milánsky štadión na pamätník obetí Covidu-19 a zaplniť ho množstvom stromov

Architekt Angelo Renna si myslí, že s milánskym kultovým štadiónom San Siro sa dá naložiť aj lepšie, ako ho zničiť. Rodený Talian verí, že lepším plánom by bolo naplniť otvorený priestor štadiónu stromami a premeniť ho na verejný pamätník obetí Covidu-19.
Napriek plánom zbúrať 94-ročný futbalový štadión a postaviť na jeho mieste novú arénu, architekt, ktorý pôsobí v Amsterdame dúfa, že tento priestor využije na vzdanie úcty viac ako 35 000 Talianom, ktorí prišli o život od vypuknutia pandémie. Jeho kreatívny návrh, ktorý nazval Monumento per la Vita (Pamätník života), by z miest na sedenie pre divákov a z tribúny štadiónu urobil obrovský zelený priestor naplnený 35 000 ihličnatých stromov druhu Cyprus vždyzelený, ktorý predstavuje typický taliansky strom.

Hoci je štadión s 80 000 miestami na sedenie jedným z najznámejších na svete, domáce kluby AC Miláno a FC Internazionale žiadajú miestne úrady o povolenie na jeho demoláciu s tým, že na jeho mieste by bola postavená moderná aréna s kapacitou pre 60 000 osôb. Tento plán sa nedávno stal pravdepodobnejším po tom, čo miestny pamiatkový úrad vyhlásil, že aréna „nie je kultúrnou pamiatkou a preto sa na ňu nevzťahujú predpisy o ochrane pamiatok“. Aj keď ešte nebolo urobené konečné rozhodnutie, toto vyhlásenie je považované za dôležitý moment v rozhodovacom procese.
Renna však dúfa, že zabráni zbúraniu štadiónu a vytvorí spôsob, ako si uctiť tisíce Talianov, ktorí prišli o svoje životy počas náročného obdobia pre túto krajinu. Jeho plán dať štadiónu „druhý život“, by zahŕňal odstránenie jeho strechy, sedadiel a vytvorenie dlhých chodníkov vedúcich po celom priestore štadióna. Domnieva sa, že stromy druhu Cyprus vždyzelený sú vhodnou voľbou pre tento účel, pretože okrem toho, že sú v regióne bežné, často sa nachádzajú aj na cintorínoch a iných posvätných miestach.

Renna pre časopis Dezeen nedávno uviedol: „Môj návrh spočíva v transformácii existujúceho štadióna na niečo úplne odlišné, než na čo slúži v súčasnosti a takto by sme mohli dať tomuto miestu novú identitu – druhý život, “ … „Udržať podobu stavby a zmeniť jej využitie. Môže sa to zdať nezvyklým riešením, ale ja osobne to vnímam skôr ako príležitosť vytvoriť niečo jedinečné a unikátne pre ľudí, ktorí stratili svojich milovaných. “
Taliansko je jednou z krajín najviac postihnutých pandémiou Covid-19 a bolo centrom prvého ohniska v Európe. V čase zverejnenia tohto článku Univerzitné centrum Johna Hopkinsa pre koronavírus udáva, že v Taliansku je 246 286 potvrdených prípadov a 35 112 úmrtí na koronavírus.
Zdroj: Yahoo