Architekt z New Yorku tvrdí, že luxus spočíva v zážitku, nie vo vzhľade

Andrew Kotchen a niektoré z jeho najnovších projektov: luxusný byt v budove One Madison v New Yorku (hore) a komplex 111 Leroy Street vo West Village na Manhattane.

Newyorský dizajnér Andrew Kotchen je zakladateľom architektonickej a dizajnérskej firmy Workshop/APD, v ktorej portfóliu nájdete luxusné strešné byty, rodinné domy na vidieku, veľké budovy v centrách miest, ale aj reštaurácie.

Jeho posledným veľkým projektom je komplex 111 Leroy Street v štvrti West Village na Manhattane, ktorý aktuálne realizuje developerská spoločnosť PMG a zastrešuje súkromné byty či luxusné apartmány. Kotchenovu prácu však môžete sledovať takmer všade po svete – od Londýna cez Bahamy, Miami, Nantucket až po Aspen a New York.

Tento úspešný dizajnér vyhlásil: „Naša práca je formovaná lokalitou, do ktorej umiestňujeme svoje projekty, a zároveň uzemnená v rámci jej kontextu.“

Kotchen má v súčasnosti 46 rokov, je vášnivým zástancom prírodných a lokálnych materiálov a princípov trvalej udržateľnosti, pričom v minulosti pôsobil ako profesor, kritik a lektor moderného dizajnu.

Súvisiace: Ako sa býva v mrakodrape od Porsche

Porozprávali sme sa s ním o potenciálnej finančnej kríze, narastajúcom dopyte po vysokohorských nehnuteľnostiach a ďalších aktuálnych témach.

Ako by ste opísali svoju vysnenú nehnuteľnosť?

Andrew Kotchen: Neexistuje žiadna nehnuteľnosť, ktorá by dokázala uspokojiť všetky moje sny. Potrebujem mesto, more a hory, aby som si mohol vytvoriť dokonalú rovnováhu, po ktorej túžim. Milujem energiu miesta ako Manhattan, ktorú nemôžete nájsť nikde inde. Ale tiež sa mi páči pobyt na vzduchu, iba tak hľadieť do diaľky a premýšľať, a to môžem robiť na horách a pri mori. Som vášnivým lyžiarom, takže určite mám rád aj hory.

Chcel by som mať krásny výhľad na všetkých týchto miestach.

Máte nehnuteľnosť, ktorá Vám unikla?

AK: Žijeme v oblasti Westchester, v meste Irvington. Práve v tomto meste sme si pri rieke vyhliadli dom, ktorý sa nám nepodarilo získať. Ponúkli sme síce najvyššiu sumu, ale napriek tomu sme ho nedostali. Ešte stále nás to trápi.

Čo pre Vás znamená luxus?

AK: Nemyslím si, že luxus spočíva vo vzhľade či estetike. Je to o zážitku. Jedná sa skôr o spôsob myslenia a skúsenostiach, ktoré chcete zažiť. Je veľmi ťažké vytvárať luxus pre masy, pretože je to veľmi osobná vec. Ide o pohodlie. Napríklad krásny hotel nie je luxusom, ak neposkytuje dostatočný relax. Nie je to len o drahých materiáloch. Vo svete, v ktorom žijeme, prevláda názor, že čím viac peňazí usmerníte do nehnuteľnosti a čím drahšie materiály použijete, tým bude luxusnejšia. To však nie je pravda.

Prirodzene, existujú isté základné podmienky kvality a spracovania, ale kľúčovým je naozaj zážitok. To pre mňa znamená luxus. Nezáleží na mieste, ani na produkte.

Ktorú lokalitu považujete za ďalšie veľké centrum luxusných nehnuteľností?

AK: Jednoznačne stredozápad USA, až do Arizony. Mimoriadne populárnymi začínajú byť hornaté oblasti s čerstvým vzduchom. Objavuje sa v nich čoraz viac hotelov, butikov a reštaurácií. Pracujeme na developerských projektoch a špičkových obytných nehnuteľnostiach v mnohých takýchto lokalitách. Často sa stretávame s ľuďmi, ktorí túžia presťahovať sa na miesta ako Yellowstone Club v Montane či Martis Camp pri jazere Tahoe. Takéto súkromné komunity, ktoré sa snažia lákať elitnú klientelu, sú momentálne zaručenými hitmi luxusného trhu. V súčasnosti po nich vyjadrujú dopyt najbohatší jedinci z najvyššieho 1% populácie.

Rezorty majú momentálne rovnakú stratégiu. Vytvárajú miesta, ktoré sú také úžasné a také luxusné, že ich cieľovým publikom je iba malé percento obyvateľstva. V rámci Spojených štátov sa to deje prevažne v blízkosti hôr a miest, kde ľudia môžu utiecť od reality.

Čo považujete za najprekvapivejší trend na súčasnom trhu s luxusnými nehnuteľnosťami?

AK: Neustále ma inšpiruje a fascinuje, aké príbehy sa ľudia snažia rozprávať prostredníctvom nových developerských projektov. Keď niekto nájde spôsob, ako môže o svojej nehnuteľnosti vyrozprávať jedinečný príbeh – a ak sa muý to skutočne podarí – je to niečo úžasné.

Zároveň ma opakovane prekvapuje, aké množstvo peňazí sú ľudia schopní investovať do výstavby svojich domov.

Kde sa nachádzajú najlepšie luxusné domy na svete a prečo?

AK: Fenomenálnu architektúru v súčasnosti zaznamenávam v Austrálii. Z pohľadu dizajnu tam architekti odvádzajú skvelú prácu.

Čo je najobľúbenejšou časťou Vášho domova?

AK: Jednoznačne môj vonkajší priestor. Je totiž súčasne jedálňou, obývacou izbou a kuchyňou. Vytvorili sme si exteriérový priestor, ktorý je priamo prepojený s miestnosťami na prízemí a je celý obklopený stromami.

Ako by ste opísali atmosféru Vášho domova a prečo?

AK: Komfortná a pestrá. Náš domov sa na nič nehrá, žijú v ňom ľudia a pohybujú sa po jeho priestoroch. Každý kút je navrhnutý tak, aby sa v ňom žilo, nie aby bol výstavným kúskom. Pestrosť spočíva v tom, že náš dom je plný rôznych doplnkov, ktoré sme s mojou manželkou pozbierali v priebehu rokov. Nič nevyzerá ako kúpené z obchodu a jednoducho strčené do miestnosti. Každý prvok nášho domova reprezentuje jeho obyvateľov.

Aký najcennejší predmet máte vo svojej domácnosti?

AK: Pravdepodobne niektorý z umeleckých predmetov, ktoré tam máme vystavené. Niekoľko kusov sme si kúpili na výstave Art Basel. A možno niektoré z áut v mojej garáži.

Čo považujete za najcennejšie vybavenie modernej domácnosti?

AK: Jednoznačne dobré Wi-Fi pripojenie, na ktoré sa v súčasnosti sťažuje tak veľa ľudí. V mnohých projektoch, ktoré momentálne realizujeme, sa okrem toho vyskytujú prvky wellness, súkromná posilňovňa, turecké kúpele hammam, priestory určené na svetelnú terapiu. To sú vymoženosti, o ktoré sa ľudia zaujímajú.

Čo považujete za najlepšiu radu na trhu s nehnuteľnosťami?

AK: Predtým, ako sa rozhodnete konať, je dôležité poradiť sa s ľuďmi, ktorí vedia viac ako Vy.

Čo zo súčasného diania bude mať najväčší dopad na trh s luxusnými nehnuteľnosťami?

AK: Politické nepokoje v našej krajine nakoniec povedú k recesii, ktorá vážne zasiahne trh s luxusnými nehnuteľnosťami. Mám viacero bohatých klientov a pracujem so značným množstvom developerov, z ktorých všetci iba s napätím čakajú na to, kedy to nastane.

Súvisiace: Developeri dizajnujú apartmány pre nadšencov Instagramu

Ktorá lokalita je v súčasnosti najlepšia pre investície do luxusných nehnuteľností?

AK: Z dlhodobého hľadiska nie je nič lepšie ako Manhattan.

Keby ste mali na výber medzi novým developerským projektom a luxusnou nehnuteľnosťou z druhej ruky, čo by ste si vybrali a prečo?

AK: Pravdepodobne existujúcu nehnuteľnosť, pretože sa obávam, že veľa nových developerských projektov nie je správne realizovaných. Som jedným z ľudí, ktorí kladú kvalitu na prvé miesto. A pri realizácii moderných projektov existuje mimoriadne veľa výziev.

V ktorej oblasti majú nehnuteľnosti najlepšiu predajnú hodnotu?

AK: Pravdepodobne nie v New Yorku, pretože trh tu za posledné roky klesal o 5 až 7% každý rok. Iná situácia je na západe USA, najmä v lyžiarskych mestečkách, kde by ste mohli predať svoju nehnuteľnosť za šialené sumy. Pred dvoma rokmi by som jednoznačne tvrdil, že je to práve New York a Miami, ale v súčasnosti už to neplatí.

Zdroj: NYTimes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.