Architektonické štúdio Zaha Hadid predstavilo svoje najvyššie átrium sveta, ktoré uzrelo svetlo sveta v Číne

Architektonické štúdio Zaha Hadid si ide za svojim a nebojí sa riskovať, čoho dôkazom je aj ich najnovšia výšková budova v čínskom hlavnom meste v Pekingu, ktorá sa v súčasnosti považuje za administratívne centrum s najvyšším átriom na svete. Ide o mrakodrap Leeza SOHO, ktorý nájdete v obchodnej štvrti Fengtai.
45-poschodový mrakodrap Leeza SOHO bol oficiálne otvorený len koncom novembra. Možno budova sama o sebe nie je až taká vysoká v porovnaní s ostatnými mrakodrapmi sveta, ale jej átrium s výškou 193,6 metrov je najvyššie na svete, a dokonca predbehlo aj držiteľa predchádzajúceho rekordu, hotel Burj Al Arab o 15,24 metrov.
Mrakodrap Leeza SOHO nie je len taká obyčajná výšková budova, ale ide o dve točivé veže, ktoré sú okolo celého obvodu lemované sklenenou fasádou zhora nadol. Medzi týmito dvomi vežami sa nachádza prázdny priestor, ktorý sa považuje za predsieň a architektonická firma ju označuje aj pojmom „dynamic pas de deux“, čo v preklade z francúzštiny znamená dvoch tanečníkov, ktorí navzájom kopírujú svoje pohyby, rovnako ako aj dve veže mrakodrapu. Ide o tzv. dynamické duo. Tiež sa tam nachádzajú štyri vnútorné mosty spájajúce veže.
Súvisiace: Agentúra Zaha Hadid Architects zmení výzor najväčšieho ruského prístavu
Architektonické štúdio na svojej webovej stránke uviedlo: „Vďaka priestoru, ktorý vznikol medzi dvomi vežami, sa mrakodrap zväčšil a jeho predsieň je považovaná za najvyššiu na svete s výškou 193,6 metrov. Predsieň sa nachádza v centre mrakodrapu a kopíruje tvár veží tak, aby boli horné a dolné poschodia nasmerované na severnú ulicu Lize Road.”
Vysoká predsieň a sklenená fasáda prinášajú mrakodrapu prirodzené svetlo, a dokonca aj vnútorné priestory sú presvetlené. Jeho mosty ponúkajú tiež nádherný panoramatický výhľad na mesto.

Budova, ktorú navrhla architektka Hadid ešte v roku 2016, predtým než zomrela, má reprezentovať centrum obchodnej štvrte v Pekingu. Átrium v strede mrakodrapu má slúžiť aj ako námestie pre verejnosť a bude prepojené s verejnou dopravou vrátane miestnej stanice metra a železničnej stanice.
Veža je navrhnutá tak, aby získala certifikát LEED Gold a je v nej zakomponovaný pokročilý systém riadenia energie, ktorý bude nepretržite monitorovať jej účinnosť. Systém zahŕňa vysoko účinné čerpadlá, ventilátory, chladiče, kotly, osvetlenie a ovládacie prvky, ako aj vyhradené nabíjacie priestory pre elektrické a hybridné vozidlá.
Zdroj: Curbed