Prečo by ste si mali lámať hlavu nad tým, ktorý zo súčasných umelcov sa môže stať novým Picassom, keď to môže za Vás spraviť umelá inteligencia?
Túto otázku si položila aj popredná aukčná spoločnosť Sotheby’s. Nedávno si totiž zakúpila start-upovú platformu Thread Genius, ktorá predstavuje umelú inteligenciu špecializovanú na digitálne rozpoznávanie a analýzu obrazov.
Táto akvizícia symbolizuje snahu spoločnosti Sotheby’s o inováciu sveta aukcií, v rámci ktorej sa predávali umelecké diela rovnakým spôsobom už po dobu celých storočí. Aukčný dom verí, že pomocou technológie systému Thread Genius bude schopný ponúkať záujemcom umelecké kreácie v súlade s ich špecifickým vkusom.

Tad Smith, generálny riaditeľ spoločnosti Sotheby’s, uviedol: „Transakcie vo svete umenia sa realizujú takým spôsobom, že hľadáme konkrétne umelecké diela, ktoré vyhovujú požiadavkám zákazníkov v oblasti štýlu a cenovej kategórie. Naša spoločnosť následne uchováva všetky tieto nazbierané informácie. S využitím pokročilej technológie sme schopní efektívnejšie posúdiť jednotlivé faktory a omnoho rýchlejšie sa dopracovať k odporúčaniam pre našich klientov. Takýmto prístupom poskytujeme lepšie nástroje svojmu personálu, lepšiu skúsenosť našim klientom a pozitívnejšie výsledky zberateľom, ktorí prostredníctvom našej inštitúcie predávajú svoje umelecké predmety.“
Súvisiace: Luxusné značky investujú do start-upov, ktoré prinášajú inovácie do sveta módy
Na vkuse záleží
Start-upová spoločnosť Thread Genius bola založená v roku 2015 a sídli v meste New York. Za jej vznikom stoja inžinieri Andrew Shum a Ahmad Qamar. S aukčným domom Sotheby’s sa spojili začiatkom februára v roku 2018. V minulosti pracovali pre spoločnosť Spotify, v rámci ktorej sa venovali vývoju softvéru, zodpovednému za odporúčanie skladieb užívateľom hudobnej aplikácie. Na podobný princíp sa zamerali aj v rámci vlastnej spoločnosti, keď si dláždili cestu do módneho priemyslu. Vyvinuli totiž softvér umelej inteligencie, ktorý je schopná porozumieť vkusu zákazníkov na základe digitálneho rozpoznávania obrazov.
Stránka start-upu na portáli Crunchbase.com uvádza: „Vznik spoločnosti Thread Genius bol podnietený predpokladom, že slovami skrátka nemožno plnohodnotne vyjadriť vkus jednotlivca. Keď sa nás niekto opýta na náš hudobný vkus, prehráme mu konkrétnu skladbu. Čo sa týka módneho vkusu, ukážeme mu fotografiu.“

Nie je tajomstvom, že svet umenia zaostáva v aplikácii moderných technológií, ktoré už v súčasnosti vo veľkej miere vplývajú na finančný a predajný sektor. Spoločnosť Sotheby’s sa však vydala správnym smerom. V priebehu posledných troch rokov najala niekoľkých finančných odborníkov, ktorí jej mali pomôcť pri zvyšovaní predajov a v snahe o ďalšie budovanie značky. Nedávno začala rozširovať aj svoj tím dátových analytikov.
V priebehu jesene minulého roka prišiel do aukčnej spoločnosti Richard Vibert, ktorý sa postavil na čelo dátovej a analytickej stratégie spoločnosti. Zhromažďuje informácie získavané z predajov a od dodávateľov spoločnosti, a následne vyvíja metodiku, prostredníctvom ktorej je schopný identifikovať preferencie zákazníkov. Vibert predtým pracoval v hongkonskej spoločnosti Arbor Ventures, ktorá sa venuje investovaniu rizikového kapitálu. Tu pôsobil ako špecialista na investície do prístrojového učenia a technológie blockchain.
Súvisiace: Výrobky značky Swarovski si teraz môžete kupovať vo virtuálnej realite
Shum je bývalým softvérovým inžinierom zo spoločnosti Spotify. Titul v odbore elektrického inžinierstva a informatiky získal na Massachusettskom inštitúte technológie (MIT). Qamar bol inžinierom strojového učenia v spoločnosti Spotify a titul z matematiky a fyziky získal na Chicagskej univerzite.
Spojenie spoločností Sotheby’s a Thread Genius nadväzuje na akvizíciu z roku 2016, keď aukčný dom odkúpil databázu Mei Moses Art Indices. Tá zahŕňa údaje o 50 000 aukčných záznamoch v rámci ôsmych zberateľských kategórií. Detaily o akvizícii Thread Genius neboli zverejnené.
Zdroj: TheArtNewsPaper