
Spojené štáty sú domovom viacerých milionárov ako ktorákoľvek iná krajina na svete. Je však táto veľmoc naozaj najbohatšou na svete? Všetko závisí od toho, akým spôsobom pristúpime k posudzovaniu bohatstva jednotlivých svetových regiónov. Keď budeme hodnotiť krajiny podľa toho, kde žije najväčší podiel finančne zabezpečených ľudí, na prvej priečke sa veľmi pravdepodobne umiestni Austrália.
Spoločnosť Credit Suisse v priebehu októbra zverejnila správu, ktorá hovorí o tom, že pokiaľ sa jedná o globálne bohatstvo vo všeobecnosti, Spojené štáty sú jednoznačným favoritom. Bližší pohľad na čísla v tejto správe však odhaľuje úplne iný príbeh.
Na jednej strane je síce pravdou, že bohatstvo v USA rastie rýchlejšie ako kdekoľvek inde na svete, keď však porovnáme priemerný objem bohatstva na jedného dospelého obyvateľa, postavenie Spojených štátov nie je vôbec také jednoznačné.
Prvenstvo v takom prípade patrí Švajčiarsku, pričom na druhom mieste sa nachádza Austrália a až potom nasledujú USA.

Z uvedeného grafu vyplýva, že Švajčiarsko je omnoho bohatšie ako Austrália – a ani Spojené štáty na tom nie sú až tak hrozne. Prečo sme teda najprv poukazovali na Austráliu?
Predchádzajúci rebríček totiž ilustruje poradie krajín, ktoré je vytvorené na základe prepočtu celkového bohatstva krajiny na celkový počet jej obyvateľov. To znamená, že neprihliada na skutočnosť, že napríklad v Spojených štátoch iba 0,1% amerických domácností disponuje takou úrovňou bohatstva ako spodných 90% populácie.
Spoločnosť Credit Suisse vo svojej analýze uvádza: “V Spojených štátoch žije najväčší počet členov mimoriadne bohatej globálnej populácie, ktorá sa často nazýva ako vrchné 1%. USA sú okrem toho v súčasnosti domovom 41% počtu svetových milionárov. Náš výskum naznačuje, že Spojené štáty sú od roku 2017 zodpovedné za vznik 878 000 nových milionárov. To predstavuje približne 40% celosvetového nárastu milionárskej populácie.”
Exituje však ešte aj iný (a možno spravodlivejší spôsob) akým môžeme porovnávať bohatstvo jednolitvých svetových krajín. Jedná sa o identifikáciu regiónov, v ktorých žije najväčší podiel bohatých ľudí.
Súvisiace: V týchto mestách budete považovaný za „bohatého“ aj s príjmom nižším ako $100 000
Spoločnosť Credit Suisse analyzovala patričné čísla aj v tomto smere a zistila, akou strednou hodnotou majetku disponuje “priemerne” bohatý človek vybraných krajín.
Výsledky tejto metodiky hovoria o tom, že najbohatšími sú práve Asutrálčania. A Spojené štáty dokonca ani nefigurujú v prvej desiatke posudzovaných národov.

Pri použití takéhoto prepočtu je Austrália nespochybniteľným víťazom. Na jedného dospelého obyvateľa tu totiž pripadá stredná hodnota bohatstva na úrovni 191 453 austrálskych dolárov, teda $263 822. Stredná hodnota bohatstva v prepočte na obyvateľa v USA predstavuje 61,667 austrálskych dolárov (teda $84 977 dolárov), vďaka čomu sa krajina nachádza až na 18. priečke. Zaostáva za všetkými poprednými veľmocami, vrátane Veľkej Británie (97 169 dolárov), Kanady (106 342 dolárov) a Nového Zélandu (98 613 dolárov).
Ekonómovia často poukazujú na jednoduchú skutočnosť, že bohatstvo uľahčuje získavanie ešte väčšieho bohatstva. To znamená, že ľudia s vysokými bankovými účtami odovzdávajú svoju výhodu z jednej generácie na druhú.
Tento princíp sa nedávno snažil narušiť uznávaný newyorský profesor ekonómie Darrick Hamilton. Navrhol totiž vytvorenie systému univerzálnych detských trustových fondov, v rámci ktorých by každý novorodenec v USA získal hneď po príchode na svet príspevok v hodnote od 500 do 60 000 dolárov. Hamilton uviedol, že takýto stimul by efektívne zabezbečil, aby mali všetci ľudia rovnakú šancu na budúci úspech v dospelosti.
Hamilton povedal: “Bohatstvo je najdôležitejším ukazovateľom ekonomickej bezpečnosti a blahobytu. Je načase, aby sme sa prestali skrývať za mylné domnienky o tom, že rozdielne úrovne bohatstva plynú z individuálnych nedostatkov istých skupín obyvateľstva. Musíme prihliadať na to, akú výhodu prináša ľuďom majetok, ktorým disponujú vo východiskovom bode.”
Zdroj: TheVerge, BI