
Bill Gates sa znovu podelil so svetom o svoje múdrosti. Tentokrát zameral pozornosť na jeden zo svojich obľúbených návykov: čítanie. Gates na svojom blogu nedávno uverejnil príspevok s názvom „5 úžasných kníh, ktoré som prečítal tento rok“. Tento príspevok sa tak stal dodatkom k pravidelným hodnoteniam kníh, ktoré Gates zverejňuje počas celého roka.
Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft napísal: „Čítanie je mojím najobľúbenejším spôsobom, akým uspokojujem svoju zvedavosť. Hoci mám to šťastie, že vďaka svojej práci sa môžem stretávať s mnohými zaujímavými ľuďmi a navštevovať fascinujúce miesta, stále si myslím, že knihy sú najlepším spôsobom objavovania a skúmania nových tém, ktoré Vás zaujímajú.“
Prieskumná agentúra Pew Research dokladovala, že priemerný Američan prečíta približne iba štyri knihy ročne. Celá jedna štvrtina opýtaných Američanov nečítala v poslednom roku ani jednu knihu. Úspešní podnikatelia, akým je nepochybne aj Bill Gates, však nie sú priemernými a dokonca ani nadpriemernými – spoločnosť Pew Research totiž uviedla, že nadpriemerný čitateľ zvládne za rok približne 17 kníh. Bill Gates sa však vďaka svojmu zanieteniu vymyká akýmkoľvek štatistikám a za jediný rok je schopný prečítať až 50 kníh – teda asi jednu knihu týždenne.
Gates začiatkom tohto roka pre časopis TIME uviedol, že čítanie knihy po dobu viac ako jednej hodiny denne je jednou z rozhodujúcich zložiek jeho osobného a kariérneho úspechu. Gates povedal: „Každá kniha ma naučí niečo nové, alebo mi pomáha pozerať sa na veci z iného uhlu pohľadu. Čítanie podnecuje zvedavosť zameranú na svet okolo nás. Myslím si, že práve táto zvedavosť mi pomohla napredovať s mojou kariérou.“
Súvisiace: 7 zvykov miliardárov, ktoré zlepšia kvalitu Vášho života
Bill Gates však nie je jediným, ktorý propaguje tento koníček. Čítaniu sa vo veľkej miere venujú aj osobnosti ako Elon Musk, Mark Cuban, Mark Zuckerberg a ďalší miliardári. Viacerí z nich už v minulosti uviedli, že čítanie kníh výrazne prispelo k ich osobnému a kariérnemu rastu v pozícii úspešných podnikateľov, a to hneď z troch dôvodov:
1. Knihy rozširujú perspektívu
Bill Gates v článku časopisu TIME potvrdil, že jeho filantropická činnosť je v zásadnej miere ovplyvnená knihou Stevena Pinkera s názvom „The Better Angels of Our Nature“. Gates uviedol, že táto kniha výrazne rozšírila perspektívu v rámci jeho života:
„Táto kniha zmenila spôsob, akým rozmýšľam o svete. Pinker totiž tvrdí, že násilie prítomné v ľudskej spoločnosti sa síce rýchlo znižuje, ale naša tolerancia voči takémuto násiliu klesá ešte rýchlejšie. Ústredným motívom tejto knihy je myšlienka, že celý svet okolo nás sa postupne zlepšuje v mnohých smeroch. Práve táto idea bola motiváciou pre mňa a pre Melindu, keď sme zakladali našu spoločnú dobročinnú nadáciu.“
Je veľmi jednoduché stratiť perspektívu o svete, keď médiá či priatelia sústavne bombardujú Vaše sociálne siete správami o krátkodobých senzáciách. Môže to predstavovať mimoriadne rozptýlenie a preto je čoraz náročnejšie držať si vhodný odstup, vnímať svet v rôznych historických súvislostiach a chápať širšie trendy.
Existuje dôvod, prečo sa Bill Gates spolu so svojím najlepším priateľom Warrenom Buffettom považujú za optimistov – a to aj napriek tomu, že zdanlivo každý deň sa na scéne objavujú zlé správy. Knihy totiž umožňujú týmto lídrom pozerať sa na veci v širších súvislostiach.
2. Knihy podnecujú predstavivosť
Keď sa novinári opýtali Elona Muska, ako sa naučil stavať rakety, odpovedal: „To je predsa jednoduché. Čítal som knihy.“ Literárne záujmy tohto inovátora však siahajú ďaleko za raketové inžinierstvo.
Keď bol Musk mladým chlapcom, obzvlášť veľa času trávil čítaním vedeckofantastických a dobrodružných kníh. V minulosti priznal, že jeho pozornosť v mimoriadne veľkej miere upútala kniha „Pán prsteňov“, ktorá „formovala jeho víziu o záchrane sveta“.
Musk v dlhom rozhovore pre časopis The New Yorker tiež odhalil, že v mladosti musel v dôsledku svojho koníčka čeliť rôznym posmeškom. Ako osamelý chlapec hľadal oporu a inšpiráciu vo svete fantázie a sci-fi. Musk povedal: „Medzi moje najobľúbenejšie a najčítanejšie knihy patrili tituly ako Pán prsteňov či Nadácia. Hrdinovia, ktorí sa v nich vyskytovali, neprestajne pociťovali povinnosť zachrániť svet.“
Naše mozgy sú jednoducho naprogramované na stotožňovanie sa s príbehmi. Príbehy hrdinov – či už skutočných alebo fiktívnych – nás inšpirujú k tomu, aby sme snívali o budúcnosti a dosahovali vyššie ciele.
3. Knihy budujú komunikačné schopnosti
Ajit Singh je investorom rizikového kapitálu a profesorom na Stanfordovej univerzite. Singh v minuloročnom rozhovore pre portál Fast Company potvrdil, že za jediný rok prečíta 50 až 60 kníh, čo je hodnota vysoko nad priemerom.
Povedal, že najväčším prínos tohto hobby je skutočnosť, že vďaka čítaniu dokázal výrazne zlepšiť svoje komunikačné schopnosti. Singh uviedol: „Vedenie podniku si vyžaduje, aby ste boli schopní vyrozprávať zaujímavý príbeh. Týmto príbehom môže byť konkrétny plán spoločnosti, úmysly týkajúce sa akvizície, alebo aj blížiaceho sa prepúšťania zamestnancov. Schopnosť vyrozprávať príbeh a počúvať ľudí s empatiou prispela k rozvoju mojich zručností v pozícii úspešného lídra.“
Súvisiace: Elon Musk, Bill Gates, Jeff Bezos a ich vlastnosti úspechu
Singh svojím vyjadrením iba potvrdil záver, ktorý výskumníci už viackrát načrtli rozsiahlymi štúdiami. Vedci z prestížnej univerzity Carnegie Mellon v priebehu roka 2009 zistili, že čítanie skutočne mení fungovanie ľudského mozgu.
Títo výskumníci publikovali svoje výsledky v odbornom časopise Neuron, kde uvádzajú, že čítanie zvyšuje kvalitu bielej hmoty – teda mozgového tkaniva, ktoré sprostredkuje prenos signálov medzi oblasťami šedej hmoty, kde dochádza k spracovaniu informácií. Zlepšením „integrity“ bielej hmoty boli pozorované subjekty schopné dopracovať sa k zvýšeniu komunikačných schopností a dokázali omnoho zrozumiteľnejšie a inteligentnejšie vyjadrovať svoje myšlienky.
Úspešní podnikatelia a vedúce osobnosti najväčších svetových spoločností tlmočia rovnaký odkaz už po veľmi dlhú dobu – čítajte viac kníh ako priemerný človek a dosiahnete omnoho väčší úspech ako priemerný človek. Ak skutočne existuje konkrétne tajomstvo dosahovania nevídaného úspechu, Bill Gates a ostatní miliardári nám udávajú jasné indicie.
Zdroj: Yahoo, MSN