
Silicon Valley môže byť zaplavené peniazmi, no tí najbohatší často nechcú svoj majetok predvádzať na verejnosti. Vlastná kultúra ich nabáda zostať skromnými, kupovať obyčajnú obuv a oblečenie namiesto bujarých zábav a zameriavať sa viac na prácu, než na rozmaznávanie sa.
Kryptomilionári sú však výnimkou.
Ľudia, ktorí zbohatli vďaka Bitcoinu, či Etheru (podľa trhovej hodnoty druhej najväčšej kryptomeny), si v súčasnosti kupujú Lamborghini ako symbol postavenia svojej komunity.
Atraktívne talianske športové vozidlo sa dokonca stalo internetovým mémom: Keď sa objaví nová mena, ktorá sľubuje vysoké zisky, ľudia sa na sociálnych sieťach často pýtajú „Kedy bude Lambo?“ Zaujíma ich, ako dlho potrvá, kým si budú môcť dovoliť superauto, ktorého cena začína na 200 000 dolároch.
Súvisiace: Aký je to pocit vlastniť a šoférovať Lamborghini?
Peter Saddington, 35 ročným programátor žijúci v Atlante, zaplatil minulú jeseň, v čase ošiaľu okolo kryptomien, za Lamborghini Huracan (model z roku 2015 s cenou 200 000 dolárov) 45 Bitcoinov. Tie ho v čase nákupu v roku 2011 stali 3 doláre za jednotku.
Saddington v rozhovore na Yahoo Finance v roku 2017 povedal: „Nákup Lamba pomocou Bitcoinu je dôkazom, že túto menu môžeme používať na skutočné transakcie, dokonca na veľmi štýlové veci. Nie je to mena iba pre kriminálnikov.“
Auto už bolo jazdené, pričom ho Saddington vyplatil priamo Bitcoinom. Podľa Yahoo Finance a CNBC, poplatok za transakciu vo výške 7,95 amerických dolárov a tiež daň, uhradil hotovosťou.

Piper Morettiová, realitná maklérka a majiteľka spoločnosti The Crypto Realty Group, ktorá sa špecializuje na nákup nehnuteľností pomocou kryptomien, tvrdí, že jeden z jej prvých kryptoklientov si Lambo vďaka Bitcoinu kúpil už v roku 2015.
Istá rodina z východného pobrežia si vyhliadla dom v oblasti Manhattan Beach za 3,2 milióna dolárov. Klient, ktorý si neželal byť menovaný, chcel platiť Bitcoinom, no agent predávajúcej strany bol zásadne proti. Morettiová tvrdí, že bolo potrebné dokázať, že kupujúci klient nie je podvodníkom. V rovnakom čase bola hodnota Bitcoinu na vrchole a spomínaný klient sa rozhodol kúpiť Lamborghini z predajne v Orane County, kde akceptujú platby v Bitcoine.
Morettiová následne odkázala klientovi: „Pošlite mi všetky podklady z nákupu auta“. Dokumenty, bločky a potvrdenia potom zdokladovala predávajúcej strane.
Morettiová tak neskôr pre portál Business Insider potvrdila: „Lambo nám skutočne pomohlo kúpiť dom.“ Maklerká potom dodala: „Kryptomeny už nie sú len pre internetových podivínov a šprtov. Viete nimi reálne nakupovať rôzne veci.“
Rekordné predaje Lamborghini
Podľa článku v denníku New York Times sa zdá, že v komunite okolo kryptomien je nákup Lamba „jediným prijateľným spôsobom, ako míňať peniaze.“ Vitalik Buterin, zakladateľ kryptomeny Ethereum, vyčíta kryptoinvestorom ich správanie a predvádzanie majetku. Vo vyčítavom príspevku na Twitteri napísal: „Pokiaľ všetko, čo dosiahneme, sú Lambo mémy a detinské vtipy, odídem.“
Obrázok Buterina v odeve pripomínajúcom náboženskú ikonu, pričom v dlaniach drží červené Lamborghini Aventador, sa v roku 2017 stal senzáciou populárnej stránky Reddit, odkiaľ ho neskôr používatelia zdieľali aj na iných sociálnych sieťach.
Čoskoro …
Nevieme presne, koľko ľudí zbohatlo pomocou kryptomien a koľko z nich si kúpilo auto. Magazín Quartz vo svojom nedávnom článku zdôrazňil, že ak hodnota Etheru stúpa, rovnako stúpajú aj predaje značky Lamborghini. Výrobca luxusných automobilov v roku 2017 svojim zákazníkom dodal rekordných 3 815 vozidiel. Podľa spoločnosti Lamborghini bol daný rok už siedmym v rade, v ktorom sa predaje navýšili. Manažér pobočky Lamborghini Newport Beach v meste Cosa Mesa v Kalifornii v rozhovore pre CNBC povedal, že v decembri „vo viac ako 10 transakciách“ figurovali kryptomeny. Jednalo sa o obdobie, v rámci ktorého hodnota jedného Bitcoinu bola 19 000 amerických dolárov. Ide o výrazné zvýšenie oproti dvom či trom transakciám za mesiac, ktoré sme zaznamenávali medzi rokmi 2013 až 2016.
Nárast predajov vozidiel značky Lamborghini samozrejme nespôsobili výhradne kryptomilionári. Do kryptomien totiž investovalo relatívne malé množstvo ľudí a ešte menej to stihlo pred tým, ako ich cena v roku 2017 výrazne stúpla. To znamená, že iba málo z nich si môže reálne dovoliť drahé športové auto.
Súvisiace: Prezrite si priestory najväčšej predajne Lamborghini na svete
Automobilka navyše v roku 2017 predstavila dva nové modely – Huracan Performante a Aventador S. Keďže v oboch prípadoch išlo o obrovský úspech, predajom spoločnosti značne pomohli. Fanúšikovia kryptomien a značky Lamborghini si na parodujúcej stránke When-Lambo.com môžu prepočítať, ako dlho potrvá, kým im ich kryptoinvestície dovolia zakúpiť si športový superautomobil.
Vyhlásenie priamo na stránke tvrdí, že „Výsledky kalkulácií“, ktoré sú založené na vývoji hodnoty Bitcoinu za posledných sedem dní, „sú kompletne vymyslené“.
Zdroj: Fortune, DigitalTrends