Bohatí ľudia odchádzajú z Británie a uprednostňujú Austráliu

Pláž Bondi, Sydney.

Bohatí jedinci začali opúšťať Veľkú Britániu a sťahujú sa do Austrálie, aby unikli Brexitu a vysokým daniam z dedičstva.

Spojené kráľovstvo, ktoré bolo za posledných 30 rokov hlavnou destináciou pre osoby s vysokou čistou hodnotou majetku – teda ľudí, ktorých čisté aktíva prekračujú hodnotu 1 milión dolárov – v súčasnosti zaznamenáva výrazný odliv mimoriadne bohatých ľudí.

Prieskumná agentúra New World Wealth vo svojej najnovšej správe s názvom „UK Wealth Report“ uvádza, že v priebehu roka 2017 prišlo do Spojeného kráľovstva približne 1 000 závratne bohatých ľudí. Analýza však naznačuje, že tento príliv bol značne negovaný skutočnosťou, že viac ako 5 000 takýchto jedincov krajinu opustilo.

V správe sa píše: „Spojené kráľovstvo je charakteristické tradične vysokou daňou z dedičstva. Austrália a Spojené štáty tak budú po Brexite omnoho atraktívnejšími destináciami, najmä pre ľudí s vysokým objemom majetku.“

Analýza ďalej uvádza: „Údaje o migrácii bohatstva sú veľmi dôležitým ukazovateľom zdravia ekonomiky. Ak napríklad krajina prichádza o neprimerane veľký počet milionárov a jedincov s vysokou hodnotou majetku, s najväčšou pravdepodobnosťou je to spôsobené istými problémami v tejto krajine.“

„Rovnako to tiež môže byť náznakom omnoho väčších problémov, ktoré krajinu čakajú v blízkej budúcnosti. Práve najbohatší ľudia sú totiž kategóriou populácie, ktorá v takýchto prípadoch ako prvá opúšťa svoje bydlisko. Disponujú dostatočnými prostriedkami na odchod, na rozdiel od príslušníkov strednej triedy obyvateľstva.“

„Keď posúdime historický kolaps ktorejkoľvek krajiny, každej podobnej situácii predchádzala zjavná migrácia bohatých ľudí odchodom z tejto krajiny.“

Na druhej strane existujú krajiny, ktoré úspešne lákajú migrujúcich boháčov na svoje územie. Ideálnym príkladom je Austrália, ktorá sa podobne ako ďalšie destinácie atraktívne pre ľudí s vysokým majetkom, vyznačuje zdravou ekonomikou, nízkou kriminalitou, dobrými školami a zaujímavými podnikateľskými príležitosťami.

Správa s názvom „Global Wealth Migration Review“ pre rok 2018 od agentúry New World Wealth dokladuje, že Austrália v súčasnosti priťahuje viac ľudí s vysokou čistou hodnotou majetku ako ktorákoľvek iná krajina.

Austrália v roku 2017 obsadila v tomto smere prvú priečku na svete, keďže na svojom území privítala celkovo 10 000 ľudí s mimoriadne vysokým bohatstvom. Druhé miesto obsadili Spojené štáty s prírastkom 9 000 bohatých jedincov.

Súvisiace:
Rebríček krajín s najväčším počtom miliardárov
Prečo sa najbohatší ľudia Indie zaujímajú o občianstvo na Cypre?

Najpopulárnejšie lokality v rámci Austrálie zahŕňajú Sydney, Melbourne, oblasti Gold Coast a Sunshine Coast, ako aj Perth a Brisbane.

Najnovšia štúdia o situácii v Spojenom kráľovstve uvádza, že jedným z najdôležitejších dôvodov odlivu bohatých jedincov z krajiny sú jednoducho nové dane. Tie zvyšujú výdavky na kúpu nového bývania a vo všeobecnosti komplikujú tento proces, najmä pre záujemcov o luxusné nehnuteľnosti zo zahraničia.

V analýze sa píše: „Londýn bol po dlhé roky jednoznačným hot-spotom pre migráciu mimoriadne bohatých ľudí. Tento trend sa však v posledných rokoch postupne mení a migrujúci bohatí jedinci sa aktuálne vo väčšej miere sústreďujú na sťahovanie sa do iných medzinárodných miest, akými sú Sydney, Melbourne, New York, Ženeva a San Francisco.“

Správa nakoniec dodáva: „Viacerí bohatí Londýnčania sa v priebehu uplynulých rokov presťahovali z centra mesta do malých a bohatých miest na okolí, medzi ktoré patria napríklad Bray, Taplow a Marlow. Jedná sa o pozoruhodný trend, ktorý získava na popularite. Veľký počet bohatých Londýnčanov okrem toho úplne opustil Spojené kráľovstvo – mnohí z týchto ľudí si radšej zvolili USA alebo Austráliu.“

Zdroj: NYTimes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.