Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako vyzerá každodenný život najbohatších ľudí na svete? Môžeme medzi nich zaradiť osobnosti ako Warren Buffett či Mark Cuban. Nepochybne majú svoje extravagantné zvyky, ale predovšetkým žijú v súlade s niekoľkými finančnými pravidlami, ktoré im pomáhajú v budovaní a ochraňovaní ich majetku. Vy možno zatiaľ nevlastníte majetok rovnajúci sa hodnote bohatstva týchto ľudí, ale to nemení nič na tom, že môžete veľmi dobre zúročiť ich prístup k peniazom.
Nemíňajú všetko, čo zarobia
Steve Martin, certifikovaný finančný poradca a generálny riaditeľ spoločnosti BKD Wealth Advisors v Chicagu, vraví: „Väčšina ľudí obdrží výplatu, minie z nej dostatok na to, aby si užili svoj život a zvyšok peňazí si zodpovedne odložia. Táto ušetrená čiastka je nanešťastie veľmi nízka, niekedy sa dokonca rovná nule. Úspešní ľudia si zo zarobených peňazí najprv okamžite odložia dostatok na to, aby pomocou úspor dosiahli svoje ciele.“
Súvisiace: Bohatí ľudia sa neradi chvália tým, koľko míňajú
Bohatí ľudia teda vyplatia najprv samých seba. Môžete tak spraviť aj Vy. Stačí časť výplaty zakaždým prevádzať na sporiaci účet alebo nastaviť svoj účet v banke tak, aby sa istá čiastka automaticky ukladala do Vášho sporenia. Bohatí ľudia takto úspešne pracujú na dosiahnutí svojich cieľov a zároveň sa učia odkladať svoje osobné zadosťučinenie na neskôr. Rovnako sa týmto spôsobom vyhýbajú závažným finančným problémom v podobe dlhov.
Využívajú všetky príležitosti na budovanie svojho majetku
Bohatým ľuďom nestačí, že získajú dobre platenú pracovnú pozíciu. Neustále hľadajú spôsoby, ktorými by dokázali zlepšiť samých seba a svoju finančnú situáciu. Snažia sa dosiahnuť zvýšenie platu, povýšenie, zabezpečiť si pasívny príjem či rovno zakladať nové spoločnosti. Keď zvyšujú svoj príjem, dbajú na to, aby rovnakým tempom nezvyšovali svoje náklady na život.
Niektorým ľuďom nestačí, aby udržali rovnováhu medzi svojimi príjmami a výdavkami. Práve títo jedinci sa oveľa častejšie zapájajú do obchodovania na finančných trhoch. Martin dodáva: „Sú si veľmi dobre vedomí finančných strát, ktoré môžu utrpieť. Investujú však pravidelne, dlhodobo a s rozumom, a to im poskytuje možnosť dlhodobého rastu.“
Vyhýbajú sa finančným rozhodnutiam založeným na emóciách
Namiesto toho, aby kupovali či predávali investície na základe svojich pocitov a emócií, finančne úspešní ľudia robia premyslené rozhodnutia odvíjajúce sa od ich dlhodobých cieľov a stratégií.
Anne-Marie Laboeová, generálna viceprezidentka finančnej poradenskej spoločnosti Bernard R. Wolfe & Associates, vraví: „Dávajú si záležať na vytváraní komplexných plánov. A potom sa ich držia. Neinvestujú v súlade s aktuálnymi trendmi či takzvanými zaručenými tipmi na zbohatnutie.“
Pochopiteľne, nie je vždy jednoduché odložiť svoje emócie stranou. To znamená, že je dôležité vytvoriť si systém, ktorý eliminuje iracionálne rozhodnutia. Je vhodné vytýčiť si 24 hodín, počas ktorých si danú investíciu necháte uležať v hlave a premyslíte si ju. Prípadne držať sa súboru pravidiel, pomocou ktorých posúdite bezpečnosť zvolenej investície. Dobrým ukazovateľom je napríklad pomer ceny k zisku na akcii.
Nemajú vo zvyku staviť všetko na jednu kartu
Laboeová vraví: „Klienti s vysokou hodnotou majetku poznajú skutočnú hodnotu diverzifikácie príjmov a vedia sa podľa toho zariadiť.“
To znamená, že v rámci svojho zabezpečenia počas dôchodku sa nespoliehajú iba na úspech akcií vlastného zamestnávateľa. A tiež neinvestujú všetky svoje úspory do trhu s nehnuteľnosťami. Úspešní ľudia sa namiesto toho zameriavajú na niekoľko rôznych zdrojov bohatstva. Vnímajú ich ako súčasť jedného veľkého portfólia.
Laboeová odporúča: „Keď je portfólio navrhnuté správne, vždy bude obsahovať zložky, ktorým sa v istom čase darí lepšie ako ostatným. Takto minimalizujete svoje riziko. Na svoju celkovú návratnosť sa pozerajte realisticky. Pamätajte na to, že sa snažíte dosiahnuť dlhodobý úspech.“
Súvisiace: Kde vo svete sa nachádza najviac miliardárov a ako sa dostali k svojmu majetku?
Nie sú na to sami
Finančne úspešní ľudia neriskujú stratu svojho živobytia. Inými slovami, ak si nie sú istí svojím ďalším postupom a prístupom k závažným rozhodnutiam o veľkých peniazoch, vyhľadajú pomoc. V niektorých prípadoch pochádza táto pomoc od dôveryhodného poradcu. Jeho úlohou je vytvárať finančné plány, ktoré riešia zložité otázky akými sú dane, plánovanie kúpy nehnuteľností a nakladanie s príjmami počas dôchodku.
Vyhľadať pomoc však neznamená iba obrátiť sa na finančného poradcu. Keď sa ocitnete v zložitej a neprebádanej finančnej situácii, skúste sa obrátiť sa svojich priateľov, ktorí v minulosti tiež riešili podobné ťažkosti. Naštudujte si odborné analýzy uverejnené na internete a využite moderné technológie.
V začiatkoch investovania Vám môžu pomôcť robo-poradcovia, medzi ktorých patrí napríklad aplikácia Acorns. Ďalšími overenými možnosťami sú platformy ako Mint a You Need a Budget. V dnešnom svete existuje mnoho nástrojov, ktoré Vám pomôžu robiť správne finančné rozhodnutia a posunú Vás na Vašej ceste ďalej, za dlhodobým finančným úspechom.
Zdroj: WSJ, Yahoo