Bohatí si kupujú „pandemické pasy“, aby sa mohli presťahovať do bezpečnejších krajín

Ako uvádza spoločnosť Henley & Partners, ktorá poskytuje poradenstvo v oblasti získavania občianstva, počet žiadostí o novú národnosť sa od minulého roka zvýšil o 42 percent.

Keď krajiny uzavreli svoje hranice v rámci boja s pandémiou Covid-19, bohatí jednotlivci sa snažili porušiť zákaz vycestovania.

Britsky pár sa nedávno presvedčil, že takéto omyly môžu vyjsť poriadne draho.

Dvojica si kúpila dve letenky v prvej triede na cestu z Londýna na Barbados vo výške 10 000 libier (takmer 12 000 eur), obávali sa však, že spoločnosť British Airways zastaví svoje služby, tak si namiesto toho prenajali súkromné lietadlo za 100 000 libier, čo je takmer 114 000 eur. (Spoločnosť British Airways svoje služby nezastavila).

Bohatí v súčasnosti platia za najlepšie poistky, aby mali istotu, že ak príde druhá vlna pandémie Covid-19, budú môcť cestovať do krajín, kde vírus nie je. Najbohatší ľudia planéty skupujú nové občianstva v rôznych krajinách po celom svete.

Henley & Partners, spoločnosť so sídlom v Londýne, zarába 4 miliardy dolárov ročne na sprostredkovaní občianstva. Firma uvádza, že počas prvých troch mesiacov roku 2020 sa zvýšil počet ľudí, ktorí podali formálnu žiadosť o novú národnosť. Počet dopytov je vyšší o 25 percent.

Predseda spoločnosti, Dr. Christian Kalin uviedol, že pokiaľ ide o dovolenky a služobné cesty, už nechceme iba príjemný pobyt, ale vyžadujeme aj zdravotnú starostlivosť a bezpečnosť.

Prečo teda bohatí ľudia potrebujú únikový plán? Podľa jedného talianskeho multimilionára, ktorému sa nepáčilo, ako sa vláda vysporiadala s pandémiou, mal na rozhodnutie dva faktory: výkon štátnych zdravotníckych služieb a uzatváranie štátnych hraníc, čo rozdelilo rodiny. Milionár vyhlásil: ”Chceme vedieť, že existuje bezpečné miesto s dobrými lekárskymi službami, ktoré v prípade potreby môže využívať celá rodina. Zaručiť to môže iba občianstvo.“ Krajiny, ktoré uzavreli hranice, aj naďalej prijímajú svojich občanov, ktorí sa vracajú domov. Väčšina štátnych leteckých spoločností niektoré lety do hlavných miest zachovala.

Súvisiace: Luxusný švajčiarsky hotel ponúka tematický balíček služieb pre koronavírus

Najpopulárnejšie „pandemické pasy“ alebo programy trvalého pobytu získate v Austrálii, Antigue, na ostrovoch Svätý Krištof a Nevis, Tuvalu, Vanuatu, Rakúsku, Švajčiarsku, Portugalsku, na Cypre, Malte a Čiernej Hore. Všetky tieto krajiny ponúkajú štátne občianstvo alebo trvalý pobyt výmenou za dar do štátnej pokladnice, alebo za investície do miestneho majetku alebo podnikania. Cena začína už od 100 000 dolárov na osobu v Karibiku, cez 1 milión až 2 milióny eur (1,1 milióna až 2,2 milióna dolárov) na Malte a Cypre, až po 7 miliónov eur (7,6 milióna dolárov) v Rakúsku.

Obzvlášť atraktívne sú Austrália a Rakúsko, pretože majú nielen kvalitné zdravotnícke služby, ale vláda každej krajiny konala rýchlo, aby obmedzila šírenie vírusu. Veľká Británia, ktorá ponúka trvalý pobyt, ale nie cestovný pas, na oplátku za investície v hodnote niekoľkých miliónov libier, bola v posledných rokoch magnetom pre bohatých. Aktuálne nie je považovaná za bezpečné útočisko, pretože vláda prišla s príliš pomalou počiatočnou reakciou na hrozby okolo pandémie a štátne zdravotnícke zariadenia neboli dostatočne pripravené.

Bohatí majú výhodu, že si kúpou občianstva môžu chrániť svoje zdravie a vlastný životný štyl.

Kalin poukazuje na to, že poplatky a dane, ktoré zaplatia, sú zdrojom veľmi potrebného kapitálu pre krajiny, kde vlády museli prijať mimoriadne núdzové opatrenia v boji proti ochoreniu Covid-19. Nakoniec poznamenal: „Vezmite si ostrov Antigua v Karibiku. Je závislý od cestovného ruchu, v súčanosti tam turisti nie sú a dlhšiu dobu nebudú. Ostrov potrebuje nové finančné zdroje. Investícia do občianstva je dobrý nápad.“

Zdroj: NYTimes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.