Broker, Astronaut a Vampír: vstúpte do tajomného sveta zberateľov sovietskych hodiniek

Zberatelia hodiniek s prezývkami ako Bastard, Broker, Astronaut a Vampír, sú tajomným jadrom klubu zberateľov hodiniek z čias Sovietskeho zväzu.

Dashiell Oatman-Stanford, rodák z Texasu, ktorý dnes žije v Estónsku, sám seba považuje za blázna do sovietskych hodiniek. Jeho priatelia ho zas volajú „Katalóg“. Jeho webstránka, Watches of the USSR, nám odhaľuje opodstatnenosť tejto prezývky. Je ukážkou z jeho rozsiahlej zbierky okolo 3000 kusov hodiniek. Niektoré prichádzajú, niektoré odchádzajú, keďže svoju zbierku neustále vylepšuje a prehodnocuje. Napriek tomu, že so zberateľstvom začal len pred 7 rokmi, je dnes Oatman-Stanford jedným z cárov medzi zberateľmi historických sovietskych hodiniek.

Na svojej webstránke sa sám seba pýta: „ Prečo sovietske hodinky? A odpovedá si: „ Nie som zberateľom hodiniek, ale histórie a kultúry – fragmentov života, ktorý tu kedysi bol. A tieto hodinky by mohli rozprávať neuveriteľné príbehy. Sovietske hodinky sú funkčné a úžitkové, ale skúmajte ďalej a odhalíte svet tajomstiev, intríg a farieb.“

Oatman-Stanford a jeho priatelia, rovnako zberatelia sovietskych hodiniek, preniesli tento svet záhad a intríg do súčasného sveta a vytvorili čosi, čomu hovoria Bureau of Russian Watch Intelligence, teda Úrad spravodajstva ruských hodiniek. Členom tejto tajnej zberateľskej skupiny, ktorú založil Ulices Rosa pred niekoľkými rokmi prepojením ľudí zaujímajúcich sa o sovietske hodinky na Facebooku, sa stanete na pozvanie. Ak ste teda v poslednom čase hľadali v online svete sovietske hodinky, je možné, že sa vám v dohľadnej dobe ozvú a ponúknu členstvo.

Vďaka svojmu jerseyskému prízvuku pôsobí Rosa ako herec zo starého hollywoodskeho čiernobieleho filmu. Sám seba prezýva Broker a ľahko si ho viete predstaviť, ako predáva na ulici hodinky, ktoré má schované vo svojom kabáte. Vo video rozhovore prezrádza: „ Som ten, kto ostatných neustále spája s predajom.“

BXM38B Soviet watches in a souvenir shop in Bukhara, Uzbekistan.

Ďalším členom je Vampír z Malajzie, ktorý kvôli obchodovaniu s hodinkami takmer vôbec nespí. Potom je tu Astronaut, Talian špecializujúci sa na sovietske hodinky z vesmírnych misií bývalej ZSSR.

Bastard, najmladší člen skupiny, žije v Holandsku. Raz sa mu podarilo kúpiť hodinky v hodnote $1000 za cenu $50. On má podľa Rosa zo všetkých členov najväčšie šťastie.

Na druhej strane Broker dokáže spraviť veci, z ktorých vám padne sánka. Spomína si na to, ako sledoval tretiu sezónu populárneho seriálu spoločnosti Netflix „Stranger Things“. Jeho 14-ročný syn chcel hodinky, ktoré v seriáli nosil sovietsky vedec Alexej. Broker si teda priblížil obraz a zistil, že ide o model Kirovskie, ktorý vyrobila prvá štátna sovietska hodinárska továreň v 50. alebo 60. rokoch. „Hneď ako si ich môj syn všimol, začal som po nich pátrať. Do dvoch týždňov som ich našiel zhruba za $36.“

Tento príbeh dokonale ukazuje, čo v zberateľoch sovietskych hodiniek vyvoláva vzrušenie. Je to záľuba, ktorá im dáva relatívne lacnú možnosť prepojenia s minulosťou. Podľa Rosa sa pracovné, prezentovateľné a pravdepodobne autentické hodinky z doby sovietskej éry dajú ľahko nájsť na internete za menej ako 100 dolárov a v niektorých prípadoch už za 40 alebo 50 dolárov.

A to je to, čo podľa Oatman-Stanforda odlišuje zberateľov sovietskych hodiniek od bežných nadšencov horológie. „Nikto si nekupuje ruské ani sovietske hodinky z rovnakého dôvodu, ako si hodinky kupuje väčšina ľudí, teda ako módny kúsok, šperkový doplnok. Je to čisto pre záujem o intrigy, exotiku, vojenské spojenie.“

Americké korene

Korene sovietskeho hodinárskeho priemyslu siahajú do vtedajšieho amerického priemyslu.

Sovietsky vodca Stalin chcel modernizovať ekonomiku krajiny a presný čas bol kľúčom k efektívnemu fungovaniu vecí. Oatman-Stanford dodáva:„Na koordináciu všetkého v modernom svete potrebujete spoľahlivé hodinky a Sovieti nič také nemali.“Sovietskemu vedeniu chýbala domáca výrobná kapacita a preto sa obrátili do zámoria. Pomoc našli v Kantone v štáte Ohio.

Podľa miestneho denníka v Kantone, zariadenie a know-how pre prvú moskovskú štátnu hodinovú továreň, bolo dovezené z kantonskej spoločnosti Dueber-Hampden Watch Co., ktorá koncom 20. rokov 20. storočia skrachovala. V správe z roku 2016 sa uvádza, že spoločnosť zastupujúca obchodné záujmy Sovietskeho zväzu v Spojených štátoch „kúpila skrachované hodinárske stroje spoločnosti Dueber-Hampden za 325 000 dolárov, naložila ich do vlakových vozňov a dopravila do Ruska.“

Hodinárska továreň Dueber-Hampden v meste Canton, štát Ohio. ZSSR odkúpila stroje a preniesla ich do Moskvy.

Pretože Sovietom chýbala kvalifikovaná pracovná sila, prijali aj amerických pracovníkov, ktorí dostali za svoju prácu slušne zaplatené, s priemerným ročným platom, ktorý je v dnešnej mene ekvivalentom k 70 000 dolárov – plus bezplatné bývanie a cestovné. Jeden pracovník sa chválil, že dostával „viac ako … v tom čase zarobil Stalin“.

Sovieti s vybavením na naštartovanie ich hodinárskeho priemyslu a s cieľom zlepšiť svoju hodinársku výrobu priniesli technológiu aj z miest ako Francúzsko a Švajčiarsko. Víťazstvo nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne podľa Rosa taktiež podporilo sovietsky hodinársky priemysel.Sovieti kopírovali niektoré z najlepších hodiniek, ktoré nosili nemeckí vojaci. „A práve tieto sú tie najdrahšie z ruských hodiniek.“ S využitím všetkých týchto zdrojov vzniklo po celej krajine mnoho tovární, ktoré do rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 vyrobili stovky miliónov hodiniek.

‚Tank na vašom zápästí’

Rosa vraví, že hodinky sa stali symbolom odolnosti a hrdosti Sovietov na krajinu, ktorá sa spojila, aby porazila nacistické Nemecko a stala sa svetovou superveľmocou. Jedna z najslávnejších sovietskych značiek hodiniek – Pobeda – je ruské slovo pre „víťazstvo“. Názov si podľa webovej stránky jeho výrobcu Raketa objednal priamo Kremeľ po druhej svetovej vojne. Hodinky „symbolizujú vôľu a hrdinstvo ruského ľudu,“ uvádza sa na webovej stránke.

Rosa však opisuje tieto hodinky ako robustné. „Hodinky majú váhu kameňa. Máte pocit, akoby ste si dali na zápästie tank.“ No v zápätí priznáva, že práve toto vojenské prepojenie ho ako prvé oslovilo. No aj tí, ktorí nie sú vojenskými nadšencami, si v sovietskych hodinkách nájdu to svoje.

CS Lee, aka Vampír, patrí k tejto druhej skupine. Páčia sa mu hodinky vytvorené pre polárne alebo vesmírne expedície. A práve ony sú pýchou jeho zbierky s 500 a viac kusmi hodiniek z čias Sovietskeho zväzu.

TACMF0 detail photographs of a vostock komanderski watch

Oatman-Stanford obdivuje čistý a elegantný dizajn hodiniek. Na svojej webovej stránke sa priznáva: „Považujem sovietsky dizajn za vkusný a zaujímavý, azbuka je exotická a lákavá, história nekonečne fascinujúca, ceny prijateľné a množstvo variácií zarážajúce.“ Podobne ako Rosa, aj Oatman-Stanford je ohromený spoľahlivosťou sovietskych hodiniek.„Sovieti robili svoje hodinky inteligentne a dobre. A štandardizovali komponenty, vďaka čomu boli opravy a servis ľahké. Ak niektorí z dielov zlyhá, môžete prejsť na takmer akékoľvek iné hodinky z tejto továrne a z tejto éry a vymeniť ich.“

Vzostup Frankens

Aj keď táto vymeniteľnosť bola v časoch Sovietskeho zväzu výhodou, moderným zberateľom môže spôsobiť vrásky na čele. Keď sa totiž v roku 1991 rozpadol Sovietsky zväz, zanechal ekonomiku v chaose. Občania hľadali spôsoby ako získať peniaze a príležitosť našli v miliónoch hodiniek. Lee vraví, že v sovietskych hodinárskych závodoch sa ročne vyrobilo 30 až 50 miliónov hodiniek, a že poľský kontakt mu povedal, že Rusi predávajú hodinky podľa hmotnosti len za 5 dolárov za kilogram. Niektorí prehrabali hromady hodiniek a hľadali v nich zlato, ktoré potom roztavili a predali. Iní z nich zobrali súčiastky, ktoré použili v nových hodinkách, ktoré zberatelia nazývajú „Frankens“ – ako referenciu na Frankensteina.

V Rusku ich podľa Oatman-Stanforda označujú iným termínom. „Preklad pre toto slovo je„ kotletka “ako mleté ​​hovädzie mäso, čo je akýsi mišmaš z častí, ktoré spolu rozdrvili a vytvorili jeden celok.“

Pre nováčikov aj skúsených zberateľov je ťažké rozpoznať hodinky „Frankens“. Členovia Úradu hľadajú znaky, ako sú slová na ciferníku, tvar korunky a značky na obrábaní na vnútorných stranách. Poukazujú však na to, že v skutočnosti neexistuje jediná autorita, vrátane nich samotných, ktorá by dokázala určiť, odkiaľ tieto hodinky skutočne pochádzajú.

Aj keď hodinky Frankens nemusia predstavovať pravú sovietsku éru, pre nie príliš vážneho nadšenca môžu byť podľa Oatman-Stanforda rovnako zábavné. „Zdá sa, že je teraz v móde hľadať všetko, čo má v sebe nostalgiu a myslím si, že veľa ľudí sa zaujíma o tieto vynikajúce a jedinečné kúsky z histórie.“ A aj keď sa neskôr hodinky môžu ukázať ako falošné, ich cena – pravdepodobne pod 100 dolárov – stojí za tento zážitok.

„Priateľov nie je nikdy dosť“

Anglicky hovoriaci nadšenci môžu nájsť hodinky Frankens a aj autentické originály na webových stránkach ako eBay a Etsy. Medzi desiatky vyhľadávaných značiek patrí napríklad spomínaná Pobeda a Raketa, ako aj Komandirskie, Sekonda, Slava, Strela a Vostok.

Ak chcete mať väčšiu istotu, že zaplatíte fér cenu za autentické hodinky, zberatelia odporúčajú dôkladné čítanie recenzií. Väčšina členov taktiež začínala s nakupovaním online, no neskôr si našla vlastné, lepšie a lacnejšie zdroje. Lee prezradil, že má kontakty v krajinách ako Španielsko, Taliansko, Rusko a Rumunsko, ktoré pre neho na blších trhoch hľadajú konkrétne hodinky.

Sovietsky plagát z roku 1980 zobrazuje pracovníka v prilbe s jeho náramkovými hodinkami, ktorý premieta obraz továrne.

„Priateľov nikdy nie je dosť.“

Medzitým Oatman-Stanford, ktorý vie svoje vlastné hodinky opraviť a renovovať, vytvoril sieť sprostredkovateľov, ktorí mu kupujú lacné hodinky na domácom trhu v Rusku a na Ukrajine.

„Posielam im peniaze a oni mi následne posielajú hromadne – 20, 50, sto kusov naraz.“ Potom sám triedi zrno od pliev.

Keď Rosa niečo chce, často sa poradí so záhadnou osobnou známou ako Oracle, Ukrajincom, ktorý komunikuje iba e-mailom.„Oracle nikdy s nikým nehovorí osobne, ale vie o všetkom … toho chlapa nie je možné oklamať.“

Po preskúmaní sveta sovietskych hodiniek som zatúžil jedny vlastniť. Celé hodiny som prehľadával web a hľadal autentický model. S niekoľkými radami od Oatmana-Stanforda som si vybral hodinky Vostok Amphibian, ktorý zberatelia láskyplne nazývajú „Scuba Dude“podľa potápača na ich ciferníku. Balík dorazil z Ruska spolu s cyrilskými pečiatkami a spiatočnou adresou napísanou rukou. Keď ich Rosa prostredníctvom videohovoru preskúmal, povedal, že môj model Scuba Dude spĺňa všetky atribúty, vrátane označenia Vyrobené v ZSSR. Ak si kúpim ešte zopár, môžem sa vraj stať členom ich klubu. Prezývka Journalist je zatiaľ voľná.

Hodinky Vostok Amphibian známe ako „Scuba Dude“.

Zdroj: CNN, NYTimes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.