
Realitné spoločnosti Knight Frank a Douglas Elliman v priebehu apríla uviedli, že ceny ultra luxusných nehnuteľností v metropolitnom Miami by v tomto roku mohli narásť až o 5%. Podľa výsledkov prieskumu by sa tak jednalo o druhý najrýchlejší rast spomedzi 20 svetových miest.
Spoločnosť Knight Frank, ktorá pôsobí ako globálny poradca v oblasti nehnuteľností, spolu s maklérskou spoločnosťou Douglas Elliman predpovedajú, že ceny luxusných nehnuteľností budú v tomto roku narastať o 6% v štyroch z 20 globálnych miest – konkrétne v Berlíne, Kapskom meste, Madride a Paríži. Výrazný pokles naproti tomu zaznamená päť zo skúmaných miest – od prepadu o 2% v Dubaji až po pokles o 10% v Hongkongu. Títo dvaja hráči realitného trhu vo svojej štúdii definovali luxusné nehnuteľnosti ako „najžiadanejšie a najdrahšie nehnuteľnosti v danej lokalite, vo všeobecnosti radené medzi najvyšších 5% trhu podľa ceny“.
Spoločnosti Knight Frank a Douglas Elliman vo svojej výročnej správe o bohatstve, ktorú prezentovali koncom apríla v americkom meste Palm Beach, oznámili, že ceny luxusných nehnuteľností v Miami v roku 2018 medziročne vzrástli o 3,3%. Ceny luxusných obytných nehnuteľností však v celosvetovom meradle vzrástli v priemere iba o 1,3%, čo predstavuje najnižšiu mieru zhodnocovania od roku 2012.
Správa tiež uvádza, že v metropolitnej oblasti Miami momentálne žije približne 33 000 milionárov, pričom pozitívnej miere zhodnocovania luxusných nehnuteľností v tejto oblasti tiež pomáha vnímanie Floridy ako štátu s nízkymi daňami.
Správa ďalej identifikovala skupinu 18 miest po celom svete, ktoré majú potenciál stať sa v blízkej budúcnosti hlavnými centrami rastu cien luxusných obytných nehnuteľností, pričom jedným z týchto miest je aj Delray Beach na Floride. V správe bolo vysvetlené, že mesto Delray „ponúka relatívne vysokú hodnotu a uvoľnenejšiu atmosféru ako jeho pobrežní susedia“ Fort Lauderdale a Palm Beach.
Čo sa týka globálneho vývoja, spoločnosti Knight Frank a Douglas Elliman predpovedali pomalší nárast cien luxusných nehnuteľností, čo by malo byť spôsobené skutočnosťou, že centrálne banky vo viacerých regiónoch ukončia súčasnú uvoľnenú menovú politiku. V správe vysvetlili: „Budeme sa musieť naučiť žiť bez extrémne nízkych úrokových sadzieb, ktoré od roku 2008 podnecovali prudký nárast trhov s nehnuteľnosťami po celom svete. Pomalší nárast cien je nevyhnutným dôsledkom zmien v menovej politike.“
Liam Bailey, ktorý je partnerom a globálnym riaditeľom výskumu v spoločnosti Knight Frank, vysvetlil, že „začiatok konca ultra-nízkych úrokových sadzieb sa postupne odzrkadľuje na spomalení rastu cien obytných nehnuteľností na mnohých svetových trhoch“.
Súvisiace:
Luxusný život v Miami s módou a rýchlymi autami
Trh s nehnuteľnosťami v Miami narastá vďaka slávnym architektom a zahraničnému kapitálu
Bailey tiež poznamenal, že práve táto skutočnosť je jedným z dôvodov, prečo sa „bohatí investori v čoraz väčšej miere sústreďujú na hmatateľné aktíva“, medzi ktoré sa obvykle radí luxusné víno, umenie a automobily.
Správa spoločností Knight Frank a Douglas Elliman však aj napriek tomu potvrdzuje, že medzi extrémne bohatými jedincami „ešte aj v súčasnosti prevláda presvedčenie, že luxusné nehnuteľnosti predstavujú vhodný dlhodobý spôsob uchovávania hodnoty“.
Výsledky prieskumu dokladujú, že až 29% jedincov s ultra vysokou čistou hodnotou majetku v tomto roku zvažuje nákup sekundárneho domova. Správa pritom definuje jedincov s ultra vysokou čistou hodnotou majetku ako osoby, ktoré disponujú investovateľným kapitálom o objeme prinajmenšom 30 miliónov dolárov (a v tejto sume nie je započítaná hodnota ich primárnej nehnuteľnosti). Správa ďalej predpovedá, že celosvetová populácia jedincov s ultra vysokou čistou hodnotou majetku sa v priebehu nasledujúcich piatich rokov zvýši o pozoruhodných 43 000 osôb.
Zdroj: NYTimes