Čo potrebujete vedieť o Fabergého vajíčkach

Fabergého vajíčko vystavené v Moskve.

Fabergého vajíčka sú dekoratívnymi umeleckými dielami, ktoré vytvorila šperkárska spoločnosť Fabergé. Tú v roku 1842 založil ruský klenotník Carl Peter Fabergé. Okrem luxusných materiálov vo svojom vnútri obvykle skrývajú aj malé prekvapenie. Najviac prepracované kúsky vnútri zdobenej škrupinky zahŕňajú drobnú mechanickú hračku, či dokonca miniatúrny vlak.

Cena každého Fabergého vajíčka predstavuje prinajmenšom 1 milión libier. Klenotnícka spoločnosť navyše iba nedávno predstavila prvé Cisárske vajíčko za posledných 98 rokov.

Čo je Cisárske veľkonočné vajíčko?

Tieto vajíčka boli vyrobené na objednávku ruského cisárskeho dvora. Príslušníci vládnucej rodiny si ich medzi sebou darovali počas sviatkov Veľkej noci a jednalo sa o vôbec najprepracovanejšie kusy z Fabergého dielne. Spolu ich bolo vyrobených iba 50 kusov, z čoho dodnes prežilo 43 vajíčok.

V dôsledku tejto skutočnosti ide o mimoriadne vzácne zberateľské predmety a na trhu sa objavujú iba príležitostne. Posledným predaným kúskom bolo dlho stratené vajíčko „Vacheron Constantin“. Predalo sa v roku 2014 za pozoruhodných 20 miliónov libier.

Predtým ho vlastnil americký obchodník so zlatom, ktorý ho získal za obyčajných 8 000 libier a vôbec netušil, o aký hodnotný poklad sa v skutočnosti jedná – pôvodne ho plánoval roztaviť.

Cárovná Mária Fedorovna dostala Fabergého vajíčko „Vacheron Constantin“ od svojho manžela cára Alexandra III.

Ak boli Cisárske vajíčka vyrobené na objednávku ruského cárskeho dvora, ako je možné, že bol vyrobený ďalší takýto poklad?

Nejedná sa o pravé Cisárske vajíčko. Súčasní majitelia klenotníckej spoločnosti Fabergé ho však nazvali „prvým Fabergého vajíčkom v cisárskej kategórii od roku 1917“, čím sa snažili umocniť prestíž svojho najnovšieho výrobku. Jedná sa o vajíčko inšpirované Katarom, pričom celý objekt je posiaty perlami z tohto arabského emirátu a jeho hodnota predstavuje až 2 milióny dolárov. Po prvýkrát sa objavilo na výstave šperkov v meste Dauha v roku 2015.

Je Fabergé aj v súčasnosti ešte ruskou spoločnosťou?

Spoločnosť Fabergé na vrchole svojej kariéry zamestnávala 500 ľudí, ktorí vyrábali nielen unikátne vajíčka, ale tiež obrovské množstvo luxusných predmetov a šperkov pre ruskú elitu, amerických priemyselníkov a popredné európske rodiny. Klenotnícka spoločnosť ruského cisárskeho dvora však bola znárodnená a zatvorená po boľševickej revolúcii v roku 1917 a rodina zakladateľa stratila práva na meno podniku. Meno Fabergé nakoniec skončilo v rukách spoločnosti Unilever, anglicko-holandského majiteľa spoločností Domestos a Persil, ktorý použil ikonický názov tejto značky na predávanie luxusných parfumov a kozmetiky. Značka bola nakoniec predaná juhoafrickej investičnej spoločnosti Pallinghurst Resources.

Značka sa pod novým vlastníkom v roku 2009 opäť začala angažovať na trhu so vzácnymi šperkami, pričom nové vedenie dosadilo na čelo značky dve pravnučky samotného Carla Petra Fabergého, ktoré v klenotníckej spoločnosti začali pôsobiť ako výkonné riaditeľky. Spoločnosť bola následne na základe dohody z roku 2012 predaná spoločnosti Gemfields, ktorá je kótovaná na londýnskej burze AIM a vlastní bane zamerané na ťažbu drahých kameňov po celom svete. Spoločnosť Pallinghurst si v klenotníckej značke ponechala 49% vlastnícky podiel, ktorý sa však časom postupne zmenšoval.

Spoločnosť Fabergé v súčasnosti prevádzkuje predajne v rôznych prestížnych lokalitách, ktoré bežne navštevujú najbohatší a najúspešnejší ľudia planéty – v Dubaji, na letisku v meste Baku, Ženeve, na Malte, v Katare, New Yorku a neďaleko ulice Bond Street v Londýne.

Kto vlastní 43 zostávajúcich Cisárskych vajíčok?

Keďže tieto vajíčka sú mimoriadne vzácne, patria medzi vysnené poklady každého zberateľa – snáď podobne, ako obrazy od Van Gogha. Tri Cisárske vajíčka vlastní anglická kráľovná ako súčasť Kráľovskej zbierky umenia. Jedným z nich je vajíčko „Mosaic“, ktorého výrobu si objednal ruský cár Mikuláš II. a daroval ho cárovnej Alexandre Fiodorovne na Veľkú noc v roku 1914. Škrupina tohto vajíčka je pokrytá diamantmi a rubínmi, pričom vnútri sa nachádza miniatúrny slonovinový medailón s namaľovanými podobizňami piatich detí cára Mikuláša a cárovnej Alexandry.

Toto vajíčko si 22. mája roku 1933 kúpil anglický kráľ Juraj V. v londýnskom klenotníctve Cameo Corner iba za 250 libier.

Buckinghamský palác v roku 2012 usporiadal výstavu Fabergého vajíčok.

Väčšina ostatných vajíčok sa dodnes vyskytuje na území Ruska. Ropný a plynárenský magnát Viktor Vekselberg v roku 2004 zaplatil 100 miliónov dolárov za 9 Cisárskych vajíčok – odkúpil ich zo sídla Michaela Forbesa, vydavateľa populárneho časopisu, ktorý ich zbieral počas svojho života. Medzi známych zberateľov luxusných vajíčok patrila napríklad aj zosnulá komička Joan Riversová.

Najväčším vlastníkom Fabergého vajíčok je umeleckohistorické múzeum známe ako Zbrojnica Moskovského Kremľa, ktorá má v zbierke 10 takýchto pokladov. Mnohé z ďalších sú roztrúsené po amerických múzeách, kam ich darovali prominentní zberatelia. Múzeum výtvarného umenia vo Virgínii disponuje piatimi Cisárskymi vajíčkami, ktoré inštitúcii darovala Lillian Thomas Prattová, manželka bohatého amerického podnikateľa.

Ako vyzeralo úplne prvé Cisárske vajíčko?

Prvým vyrobeným Cisárskym vajíčkom bolo takzvané „Slepačie vajíčko“, ktorého krása spočíva v jeho relatívnej jednoduchosti. Ide o jednoduché biele smaltované vajíčko s veľkosťou iba 6,3 centimetra, no vo vnútri sa nachádza „žĺtok“ z čistého zlata. Vo vnútri žĺtka sa zase nachádza miniatúrna zlatá sliepka, ktorá skrývala dva drobné darčeky – diamantovú miniatúru cárskej koruny a drobný rubínový prívesok, ktorý bolo možné zavesiť na retiazku. Avšak rovnako ako mnoho darov ukrytých v Cisárskych vajíčkach, aj táto koruna s príveskom sa stratila už pred mnohými rokmi.

Samotné vajíčko bolo vyrobené v roku 1885 na objednávku cára Alexandra III. a v súčasnosti ho vlastní Viktor Vekselberg.

Zdroj: TheGuardian, Artsy

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.