
Keď oslovíte zanietených zberateľov náramkových hodiniek, veľmi ochotne a oduševnene Vám vysvetlia, prečo sú zložité komplikácie, jedinečné hodinové motorčeky a ďalšie mechanické unikáty mimoriadne dôležitou súčasťou celého hodinárskeho priemyslu. Väčšina výrobcov luxusných hodiniek sa však obvykle pýši ešte jedným prvkom svojich produktov. Jedná sa o vzácne a prepychové ciferníky, ktoré sú s mimoriadnou precíznosťou vyrábané elitnými tímami remeselných umelcov.
Dielne zamestnávajúce takýchto umelcov obvykle produkujú jedinečné a bohato zdobené ornamentálne ciferníky, pričom využívajú niekoľko storočí staré techniky, aby pomocou nich vzdávali poctu konkrétnej hodinárskej značke. Najčastejšie využívaným prvkom sú pozoruhodné glazúrované povrchy, ktoré si po prvýkrát získali uznanie hodinárskeho priemyslu už v priebehu 16. storočia, keď boli náramkové hodinky ešte pomerne novou inováciou. Glazúra v podstate predstavuje roztavené sklo zmiešané s farebným pigmentom, čo je síce jednoduchým postupom, ale využitie tejto techniky môže veľmi často nadobúdať mimoriadne rôznorodý charakter.
Súvisiace: Investovanie do klasických hodiniek sa oplatí
Pri aplikovaní metódy „champlevé“ sa do povrchu ciferníka gravírujú kanáliky a priehlbiny, do ktorých sa glazúra nalieva ešte v tekutom stave a následne vytvrdne do komplexných tvarov. Pri technike „cloisonné“ sa do glazúry vkladajú tenké drôtiky a konečný produkt tak pôsobí ilúziou farebného vitrážového okna. Metóda „pailloné“ zase súvisí s tým, že umelec do glazúry zalieva drobné lesklé častice, čím v konečnom dôsledku vzniká pompézny jagavý efekt.

Dokonalým príkladom majstrovskej práce je glazúrovaný ciferník hodiniek modelu Jade Jellyfish od značky Ulysse Nardin v celkovej hodnote 45 000 dolárov. Výroba tohto kúsku môže trvať až niekoľko týždňov. Ciferník je v tomto prípade opakovane vyžíhaný v peci – päť alebo viackrát – pričom v každom cykle sa na produkt nanášajú nové farby. Takýmto spôsobom vzniká nenapodobiteľný efekt vrstvenia, avšak každá fáza tepelnej úpravy so sebou prináša obrovské riziko úplného zničenia celého výrobku.
Prinajmenšom rovnako vzácnym unikátom sú aj hodinky modelu Château de Môtiers 40 Eurytides Marcellus od značky Bovet, ktorých cena predstavuje 53 800 dolárov. Glazúrovaný ciferník týchto hodiniek je mimoriadne precízne maľovaný výhradne ľudskou rukou a aj najmenší omyl môže nenávratne zruinovať stovky hodín puntičkárskej práce.
Vyrobené počty takýchto hodiniek sú mimoriadne obmedzené. Je síce pravdou, že napriek svojej umeleckej hodnote nevyhovujú všetkým rádovým spotrebiteľom, ale v dôsledku ich extrémnej vzácnosti nikdy nie je problém s nachádzaním obzvlášť ochotného kupca. Popredných zberateľov takýchto unikátov v žiadnom prípade neodrádza ani často astronomická cenovka. Eric Wind, bývalý znalec uznávanej spoločnosti Christie‘s International, povedal: „Záujem o takéto výrobky neprejavujú iba zberatelia luxusných hodiniek, ale tiež zanietení milovníci prestížneho umenia a vysoko cenených umeleckých predmetov.“

Hodinky modelu Les Aérostiers od švajčiarskej značky Vacheron Constantin dosahujú cenu 135 000 dolárov a na trh sa dostanú v piatich rôznych prevedeniach, pričom v rámci každej verzie bude vyrobených iba päť kusov. Ciferník tohto unikátu zobrazuje gravírovaný teplovzdušný balón vyrobený z bieleho a žltého zlata, ktorý obklopujú pásy priehľadnej glazúry. Remeselníci značky Vacheron Constantin pri výrobe tohto skvostu skombinovali viaceré tradičné techniky s niekoľkými modernými postupmi. Samonaťahovací mechanizmus týchto hodiniek zobrazuje čas a dátum, pričom tieto údaje sú viditeľné v tenkých pásoch priamo na spomínanom balóne.
Súvisiace: Aké presné by mali byť Vaše mechanické hodinky
Ďalším dlhotrvajúcim trendom hodinárskeho priemyslu je zdobenie ciferníkov drahými kameňmi. Lídrom v tejto oblasti je predovšetkým značka Cartier, ktorá sa vo veľkej miere zaslúžila o zachovanie tradičných postupov v rámci tohto umenia. Za zmienku stoja hodinky modelu Panthères et Colibri, ktorých cenu môžete získať na vyžiadanie. Tento model zahŕňa tradičnú mechanickú komplikáciu – keď stlačíte korunku hodiniek, po obvode ciferníka sa začne pohybovať drobný zlatý kolibrík, ktorý udáva aktuálny stav rezervy náťahu. Na pozadí ciferníka sa okrem toho nachádza zobrazenie pantera s čiernymi glazúrovanými fľakmi, ktorý je doplnený mláďaťom tejto šelmy zhotovenej z 18-karátového ružového zlata.
Čerešničkou na torte je 270 dokonale vybrúsených diamantov, ktoré zdobia obvod celého tela týchto luxusných hodiniek.



Zdroj: HauteTime, Bloomberg