Bill Gates, Elon Musk a Jeff Bezos disponujú majetkom, ktorého súhrnná hodnota predstavuje závratných 195 miliárd dolárov. Spoločne zhromaždili viac peňazí ako objem hrubého domáceho produktu Grécka, Maďarska či Alžírska.
Každý z nich dosiahol úspech a bohatstvo pomocou unikátnych vlastností. Treba však poznamenať, že títo traja zakladatelia technologických spoločností majú spoločných niekoľko čŕt, prostredníctvom ktorých boli schopní vybudovať niektoré z najuznávanejších a najinovatívnejších spoločností sveta.
1. Dokonalá intuícia
Bill Gates chodil na Harvard počas dvoch rokov a v roku 1975 školu natrvalo opustil. Aj počas krátkeho pobytu na univerzite však údajne trávil väčšinu času v učebni výpočtovej techniky. Z tohto dôvodu zanedbával aj prípravu na skúšky. Gates si spolu s Paulom Allenom veľmi rýchlo uvedomili, že osobný počítač bude potrebovať softvér, pomocou ktorého by úspešne fungoval. Spočiatku vlastnili iba ranný model počítača Altair 8800, no už vtedy predpovedali, že osobné počítače si nájdu domov v každej domácnosti Spojených štátov.
Martin Eberhard, spoluzakladateľ spoločnosti Tesla, v roku 2004 poslal e-mail Elonovi Muskovi. V ňom ho žiadal o osobné stretnutie, počas ktorého plánoval Muskovi poskytnúť možnosť investovať do novovznikajúcej automobilovej spoločnosti. Musk mal v tom čase už za sebou úspešnú kariéru v spoločnosti PayPal a na svete bola aj jeho spoločnosť SpaceX. Zároveň bol už počas predošlých desiatich rokov nadšený z myšlienky elektrických vozidiel a s investovaním do takejto spoločnosti okamžite súhlasil. V dôsledku jeho účasti na projekte podnik získal financie o objeme 7,5 milióna dolárov. Musk sa nakoniec stal predsedom a generálnym riaditeľom spoločnosti Tesla.
Súvisiace: Kde vo svete sa nachádza najviac miliardárov a ako sa dostali k svojmu majetku?
Jeff Bezos založil spoločnosť Amazon v roku 1995. V tom čase predávala iba knihy, no Bezos už od začiatku vedel, že internetový obchod sa časom stane miestom, kde si zákazníci budú môcť nakúpiť najrôznejšie produkty. V začiatkoch spoločnosti ešte neexistoval online obchod eBay a spoločnosť Barnes & Noble svoje knihy ešte na internete nepredávala. Bezos konal na základe svojej predtuchy a počas nasledujúcich rokov vybudoval spoločnosť, ktorá má v súčasnosti hodnotu takmer $500 miliárd.
2. Dôvera v seba samých a vo svoj tím
Gates, Bezos a Musk mali úplnú dôveru vo vlastné schopnosti, schopnosti zakladajúcich členov a svojich tímov. Je úctyhodné predostrieť svetu revolučnú myšlienku. Dobrovoľne opustiť Harvard, investovať milióny do malej spoločnosti s elektrickým automobilmi, či riskovať zdrvujúci dlh, avšak to si vyžaduje výnimočnú dávku sebadôvery a odhodlania.
Ideálnym príkladom je Jeff Bezos. Po ukončení štúdia na univerzite v Princetone sa stal viceprezidentom investičnej spoločnosti DE Shaw. Keď sa v polovici roku 1994 odhodlal vybudovať online kníhkupectvo, bez váhania túto spoločnosť opustil. To znamená, že sa vzdal nezanedbateľného trinásteho platu iba preto, aby založil malú spoločnosť so sídlom vo vlastnej garáži.
3. Vysoká tolerancia rizika

Založenie start-upu so sebou prináša veľké riziko. Výsledky štúdie dokumentujú, že až 96% nových spoločností po desiatich rokoch podnikania zlyhá. To znamená, že keď sa Gates, Musk a Bezos rozhodli opustiť pohodlné životy, čelili krutej štatistickej nevýhode. Všetko iba preto, aby mohli zrealizovať svoj riskantný podnikateľský plán.
Musk napríklad prerušil doktorandské štúdium na univerzite v Stanforde a so svojím bratom založil spoločnosť s názvom Zip2. Tento malý podnik neskôr odkúpila spoločnosť Compaq, čím Musk zarobil niečo vyše 20 miliónov dolárov. Ale namiesto toho, aby si peniaze začal užívať, Musk sa opäť rozhodol riskovať. Investoval milióny dolárov a založil spoločnosť s názvom X.com, ktorá sa neskôr spojila s ďalším podnikom a to v konečnom dôsledku viedlo z zrodu spoločnosti PayPal.
4. Uprednostňovanie horizontálnej alebo vertikálnej integrácie
Microsoft, Amazon, Tesla a SpaceX sú spoločnosťami, ktoré uprednostňujú vertikálnu integráciu produktov. Spoločnosť Microsoft sa vo svojom vývoji vyznačovala horizontálnou integráciou s inými softvérovými platformami, ktoré získavala prostredníctvom akvizícií. Túto tendenciu ilustruje skutočnosť, keď Microsoft v roku 1994 odkúpil aplikáciu SOFTIMAGE a o rok neskôr získal spoločnosť Altamira.
Amazon, Tesla a SpaceX zakladajú svoje podnikanie na vertikálnej integrácii. Spoločnosť Amazon v súčasnosti vyvíja vlastnú značku produktov s názvom Amazon Basics a rovnako pracuje na vývoji vlastného distribučného systému. To znamená, že v blízkej budúcnosti bude spoločnosť Amazon zodpovedná za výrobu, predaj a aj distribúciu svojich vlastných výrobkov. Pokryje tak všetky úlohy v rámci výrobného reťazca od začiatku až po jeho koniec.
Spoločnosť Tesla vyrába elektrické automobily, ale tiež sa venuje vzdelávaniu verejnosti pomocou výstav a demonštrácií svojich produktov po celých Spojených štátoch. Okrem toho, že spoločnosť SpaceX vyrába kozmické lode, tiež zdokonaľuje svoje vlastné raketové inžinierstvo.
5. Tvrdohlavosť pri dosahovaní osobných cieľov

Všetci traja zakladatelia spoločností, ktorých predstavujeme v tomto článku, sú tvrdohlaví a neúnavne prenasledujú svoje ambície. Uprednostnili snahu o zrealizovanie svojich snov pred konvenčnou kariérou. Bezos sa obrátil chrbtom k lukratívnemu postu na Wall Street, aby vytvoril „univerzálny internetový obchod“. Neskôr dokonca založil spoločnosť Blue Origin, ktorá začala skúmať vesmír. Bezos ako dieťa údajne povedal svojmu učiteľovi: „Budúcnosť ľudstva nie je na tejto planéte.“
Gates mal vášnivý vzťah k počítačom, už odkedy ako mladý chlapec navštevoval školu Lakeside School. V učebni výpočtovej techniky trávil toľko času, že si vyslúžil pokarhanie od učiteľa. Ako uvádzame vyššie, rovnakou aktivitou trávil svoje chvíle aj počas štúdií na Harvarde. Namiesto toho, aby dokončil štúdium práva na vysokej škole, rozhodol sa nasledovať volanie svojho srdca. Na tejto ceste svoj úspech nakoniec našiel.
Súvisiace: Bohatí ľudia sa nedopúšťajú týchto 5 chýb
Musk riskoval vlastné peniaze pri zakladaní niekoľkých podnikov, ktoré v ňom vzbudzovali vášeň. Ako už bolo spomenuté, Musk uvažoval o technológii elektrických automobilov už desať rokov predtým, ako sa dostal do vedenia spoločnosti Tesla. Fanúšikom vesmírneho cestovania sa stal už v detstve. Viedla ho k tomu najmä kniha „Stopárov sprievodca po galaxii“. Keď predal PayPal spoločnosti eBay, založil v roku 2002 dnes už legendárnu spoločnosť SpaceX.
Áno, Bill Gates, Jeff Bezos a Elon Musk majú jedinečné vlastnosti, ktoré im pomohli stať sa úspešnými. Títo zakladatelia technologických spoločností však majú spoločných množstvo kľúčových čŕt, ktoré ich poháňali na ceste k úspechu.
Všetci traja sa riadili intuíciou a pustili sa do lukratívneho podnikania v ten pravý čas. Všetci traja boli ochotní vystaviť sa veľkému riziku, pretože verili v seba a vo svojich kolegov. Jednotlivo tak nakoniec založili spoločnosť, ktorá je inšpirovaná ich vášňou z detstva.
Zdroj: NYTimes, WSJ