
Každý vášnivý milovník luxusných hodiniek dôverne pozná značku Patek Philippe. Jedná sa o hodinársku spoločnosť, ktorá bola v Ženeve založená počas roku 1839. Žiadneho nadšenca určite nebolo treba presviedčať, aby sa zúčastnil hodinárskej výstavy „The Art of Watches Grand Exhibition New York 2017“. Je úsmevné, nakoľko bol jej kostrbatý názov v priamom kontraste s elegantnými hodinkami, ktoré boli počas podujatia vystavované.
Výstava sa konala v dňoch medzi 13. a 23. júlom tohto roku, v luxusnom architektonickom komplexe na Manhattane, známom ako Cipriani 42nd Street. Bola doslova preplnená hodinárskymi skvostmi a vstup pre verejnosť bol bezplatný. No ceny niektorých vystavovaných modelov spoločnosti Patek boli privysoké, dokonca aj pre emirov, oligarchov a podnikateľov. Jedným z takých kúskov bola špeciálna edícia modelu Patek Philippe Reference 5531. Ten kombinuje minútový opakovač a funkciu svetového času, pričom ciferník tohto modelu je vzorovaný metódou ‚cloisonné‘, a zdobí ho emailový reliéf panorámy Manhattanu. Napriek takmer nedostupnej cene sa musel nájsť niekto, kto takéto hodinky vyrobí.
Skutočnou atrakciou výstavy však boli historické modely, ktorých výroba sa datuje na rok 1919. Ďalšie kúsky pochádzali z inštitúcií, akou bola napríklad Prezidentská knižnica a múzeum Johna F. Kennedyho. Niektoré modely boli privezené zo súkromných zbierok. Precízna práca umelcov zo spoločnosti Patek Philippe bola zárukou toho, že aj návštevníci, ktorých hodinky za bežných okolností vôbec nenadchýnajú, si vystavené modely prezerali s nemým úžasom.
Súvisiace: Najcennejšia značka hodiniek sveta
Jedna z výstavných miestností bola venovaná americkej histórii. Tu ste mohli obdivovať štíhly chronograf modelu Patek Reference 130J, ktorého priemer dosahuje iba 35 milimetrov. Jeho majiteľom bol populárny baseballový hráč Joe DiMaggio. Expozícia sa pýšila aj hodinami 35. amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. Okrem nich sa tu však vyskytli aj modely, ktoré vôbec nepatrili nápadníkom škandalóznej Marilyn Monroe.

Medzi ďalších populárnych majiteľov hodiniek značky Patek patrili napríklad jazzový virtuóz Duke Ellington, ktorý vlastnil model s dvojitým chronografom; bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Coca-Cola – Asa Griggs Chandler, ktorého hodinky v štýle Art Deco sú široké iba 26 milimetrov; a generál George S. Patton, ktorý dostal hodinky od svojich rodičov ešte v čase, keď pol iba poručíkom – o čom svedčí gravírovaný nápis na zadnej strane tela jeho hodiniek.
Mnohé z hviezd výstavy predstavovali vreckové hodinky. V rámci expozície americkej histórie sa nachádzala výnimočná zbierka komplexných vreckových hodiniek, ktoré si nechal na objednávku vyrobiť bankár Henry Graves junior. V ďalších výstavných priestoroch ste však mohli naraziť aj na úžasne komplikovaný obojstranný model Calibre 89, ktorý bol po prvýkrát vyrobený v roku 1989. Newyorská výstava bola prvou expedíciou tohto modelu za bránami múzea Patek Philippe.

Klenotom výstavy sa stal model Grandmaster Chime, ktorý je zložený z pozoruhodného množstva 1 356 súčiastok. Niektoré z nich sú zapojené do piatich režimov zvukového hlásenia času, ktorými práve tento model disponuje. Všetky mechanické časti sú uložené v ručne gravírovanom puzdre hodiniek. Tieto hodinky sa na trh dostali v roku 2014 a Patek Philippe pri príležitosti výstavy v New Yorku zostavil program virtuálnej reality, prostredníctvom ktorého sa mohli návštevníci zoznámiť s vnútorným mechanizmom tohto luxusného modelu.
V stánku izolovanom od okolitého prostredia ste si zase mohli vychutnať akustickú dokonalosť zvukových efektov tohto modelu. Katalóg výstavy bol dostupný za cenu 20 dolárov a uvádzal, že model Grandmaster Chime „je vybavený opakovačom dátumu, ktorý je riadený večným kalendárom a akusticky hlási aktuálny dátum.
Súvisiace: Vreckové hodinky od Georga Danielsa sa vydražili za astronomickú cenu
Súčasťou vybavenia je aj alarm, ktorý po nastavení hlási aktuálny čas počas dňa“. Dokonalú predstavu o fungovaní týchto jedinečných hodiniek ste mohli získať pomocou okuliarov pre virtuálnu realitu. Majstrovské umenie uplatnené pri ich výrobe mohlo touto cestou naozaj vyniknúť naplno.

Kennedymu daroval luxusné stolové hodinky vtedajší starosta Západného Berlínu. Tri ciferníky na hodinách udávajú čas v Bielom dome, v Kremli a v Berlíne. Pridanou hodnotou bola plaketa pri hodinách, ktorá mohla s ohľadom na súčasnú politickú situáciu vyvolávať úsmevné reakcie. Opisuje totiž, že hodiny boli „symbolom nadviazania priameho komunikačného spojenia medzi Washingtonom a Moskvou“.
Zdroj: WatchTime