Podľa slov švajčiarskej banky UBS sa jej klienti v dôsledku neistých minuloročných trhov k obchodovaniu s akciami príliš nemali.
Najbohatší ľudia Ázie boli pritom zasiahnutí najväčšmi zo všetkých, zatiaľ čo americkí miliardári túto situáciu pomerne dobre ustáli.
V roku 2018 mohli miliardári sveta spozorovať, že ich čistá hodnota majetku klesla po prvýkrát za tri roky až o závratných 388 miliárd dolárov.
Podľa nedávnej správy švajčiarskej banky UBS a poradenskej spoločnosti PricewaterhouseCoopers ( PwC ) je zrejmé, že najviac postihnutými sa stali miliardári v Ázii, pretože spomalenie rastu v Číne a naopak nárast úrokových sadzieb v USA viedli až k 8% poklesu bohatstva. Je však možné konštatovať, že miliardárom v USA sa darilo lepšie, nakoľko ich poháňali ultrabohaté osobnosti technologického priemyslu, ktorých sa na konci roka 2018 nachádzalo na území Spojených štátov až 89 ( na rozdiel od počtu takýchto osôb v období pred 70 rokmi ).
Podľa Josefa Stadlera, šéfa divízie UBS pre ultrabohatých klientov, tak rozmach miliardárov „prešiel prirodzenou nápravou“. Domnieva sa, že šlo práve o „silnejší dolár v kombinácii s väčšou neistotou na akciových trhoch nachádzajúci sa uprostred drsného geopolitického prostredia“, ktorý sa v súvislosti s politickou neistotou vo viacerých regiónoch stal najzásadnejším faktorom determinujúcim tento pokles.
Pokles bohatstva

Nadmerné bohatstvo sa vo svetovom meradle stalo čoraz viac spornou záležitosťou, pretože niektorí prezidentskí kandidáti z neho často vytvárajú ústredný bod svojej kampane. Demokratická senátorka Elizabeth Warrenová z oblasti Massachusetts napríklad navrhla 6% daň z majetku pri celkovom imaní vyššom ako je jedna miliarda dolárov, zatiaľ čo senátor Vermontu, Bernie Sanders uviedol, že miliardári by vôbec existovať nemali. Okrem Washingtonu sa otvorené protesty proti bohatšej vrstve obyvateľstva uskutočňujú od Hong Kongu až po Francúzsko, pričom nespokojní občania sa nimi usilujú o odplatu miliardárom, ktorých už po celé desaťročia nerovnosti deklarujú ako príčinu svojej frustrácie a nespravodlivosti.
Akciové trhy sa od roku 2018 opätovne odrazili od svojho dna a do istej miery sa taktiež aj zotavili, pričom celosvetový index MSCI sa v roku 2019 zvýšil o viac než 20%. Aj najpriek všetkým vyššie spomenutým udalostiam je však možné konštatovať, že dokonca aj pri minuloročnom poklese bohatstva sa podľa údajov uvedenej správy bohatstvo miliardárov dokonca zvýšilo, a to o takmer 35%.
John Mathews v pozícii šéfa divízie správy súkromného majetku a ultrabohatých podnikov banky UBS pre USA: „Videli sme, že títo ľudia môžu byť úspešní a zároveň môžu viesť k zmenám bez ohľadu na to, kto sa nachádza na vedúcej pozícii politickej scény v krajine.”
Súvisiace:
10 dôvodov, prečo by ste nechceli byť miliardárom
Počet miliardárov rapídne narastá! Za 5 rokov ich počet vzrástol až o 40%
V Hong Kongu, kde nepokoje pretrávavajú už niekoľko mesiacov, však miliardári vykazujú len málo náznakov presunu svojho bohatstva z mesta, tvrdí Marina Lui, vedúca správy aktív pre oblasť Číny v banke UBS: „Situáciu dôkladne pozorujeme a dôsledne sa jej venujeme každý týždeň, no môžem povedať, že skutočne nevidíme žiadne zmeny.“
Harry Qin, partner PwC na tlačovej konferencii uviedol: “Miliardári majú tendenciu disponovať racionálnejším pohľadom na investície, ktorý je dlhodobý. Drvivá väčšina tak neprispôsobuje svoje globálne rozdelenie majetku na základe krátkodobých problémov v jednotlivých regiónoch.”
Podľa správy je navyše možné konštatovať, že spoločné bohatstvo miliardárov tzv. Veľkej Číny kleslo minulý rok až o 12%, a to konkrétne na hodnotu 982,4 miliárd dolárov.
Zdroj: Bloomberg