Celosvetový počet ultra bohatých jednotlivcov, ktorí majú v aktívach viac ako 30 miliónov dolárov, v priebehu rokov neustále rástol. Nasledujúca infografika čerpá údaje zo správy spoločnosti Knight Frank s názvom – 2020 Wealth Report. Správa zverejnená v marci ukazuje, ktoré krajiny majú najvyšší počet ultra bohatých, ako aj to, ako sa tento počet v najbližších rokoch zmení.
Žiadny obyčajný milionár
Na úvod sa pozrime na to, kde sa najbohatší jednotlivci nachádzali v roku 2019, ktorý bol vrcholom 10-ročného býčieho trhu a posledným rokom údajov, na ktoré sa správa vzťahuje.
Hoci si USA udržalo prvé miesto, od roku 2018 najrýchlejšie rástol počet najbohatších jednotlivcov v Južnej Kórei a Taliansku, kde sa zvýšil o viac ako 20%. Ekonomický model zameraný na vývoz, konglomeráty a vybrané výrobné odvetvia by pravdepodobne mohol zaostávať za rozmachom ultra bohatých v Južnej Kórei. Je zaujímavé, že počet najbohatších ľudí sa v Saudskej Arábii medzi rokmi 2018 a 2019 zvýšil iba o jednu osobu.
Multimilionár od vedľa
Pozrime sa bližšie na to, čo tvorí majetok tejto mimoriadne bohatej populácie. Spoločnosť Knight Frank zistila, že 27% majetku tých najbohatších bolo investovaných v nehnuteľnostiach:
Z hľadiska likvidnejších aktív mal priemerný bohatí jednotlivec 23% svojho majetku v akciách, 17% v dlhopisoch, 11% v hotovosti a 3% v drahých kovoch. Bude zaujímavé sledovať, ako sa počet ultra bohatých jednotlivcov zmení, alebo či sa vôbec zmení v dôsledku prebiehajúcej hospodárskej krízy spôsobenej koronavírusom.
Budúce krajiny bohatých
Spoločnosť Knight Frank odhaduje, že v roku 2024 budú miesta v najväčšou koncentráciou najbohatších ľudí rovnaké ako dnes.
V niektorých krajinách však počet bohatých výrazne narastie. Najväčší rast počtu najbohatších ľudí bude v Číne a Indii, kde sa podľa očakávania v rokoch 2014 až 2024 zvýši počet takýchto ľudí až trojnásobne. Táto rastúca stredná trieda v Číne poháňa domácu spotrebu a mení spotrebiteľskú štruktúru krajiny.
Keďže škodlivé účinky koronavírusu naďalej pretrvávajú, odborníci vyjadrujú rôzne názory na to, ako sa tieto dopady na globálnu ekonomiku prejavia. Mohla by kríza počet ultrabohatých jednotlivcov zvýšiť, alebo bude bohatstvo spoločnosti prerozdelené v reakcii na bezprecedentnú krízu?
Zdroj: Visualcapitalist