Jachta Se77antasette je inšpirovaná budovou medzinárodného letiska v Mexiku

Spoločnosť Benetti je najväčším výrobcom luxusných superjácht na svete. Verejnosť šokovala svojím najnovším konceptom jachty Se77antasette, ktorú predstavila na prehliadke lodí Monaco Yacht Show 2017. Spoločnosť pôsobí na trhu už od roku 1873. V súčasnosti pracuje vo svojich lodeniciach na konštrukcii takmer 30 rôznych superjácht. Väčšina z nich sa vyznačuje tradičným dizajnom, no čoraz častejšie buduje lode podľa špecifických požiadaviek svojich zákazníkov. Dizajnérska kancelária Benetti počas otváracej noci prehliadky jácht v Monaku potvrdila, že skrýva v rukáve niekoľko šokujúco moderných trikov. Odhalila tu totiž koncept jachty Se77antasette. Jej názov je obmenou talianskeho slova „Settantasette“, ktoré označuje číslovku 77.

Súvisiace: V Monaku sa predstavila úchvatná luxusná superjachta menom Nature

Spoločnosť Benetti spolupracovala pri návrhu 77 metrov dlhej jachty s jedným z najuznávanejších mladých architektov, ktorým je Fernando Romero. Ten stojí napríklad za dizajnom budovy múzea “Museo Soumaya,“ ktorá si vyslúžila titul najčastejšie fotografovanej stavby v Mexiku. Vďačí za to najmä svojmu nekonvenčnému tvaru. Jeho ďalším populárnym dielom je nová budova medzinárodného letiska v Mexiku. Považuje sa za jednu z najväčších budov, ktorá dosahuje vysokú miernu dlhodobej environmentálnej udržateľnosti.

Romero prevádzkuje kancelárie v mestách Mexico City a New York. Zamestnáva v nich približne 200 schopných architektov. Je celoživotným priaznivcom moreplavectva a sám vlastní jachtu spoločnosti Benetti, ktorou už po dlhé roky brázdi vody Kalifornského zálivu.

Se77antasette je Romerovým prvým jachtárskym projektom. Radikálny vzhľad tohto plavidla je však nepochybne znamením toho, že mladý umelec priniesol do tohto sektoru nový pohľad na tradičnú lodnú architektúru. Spoločne s Vincenzom Poeriom, generálnym riaditeľom spoločnosti Benetti, v Monaku predstavili loď. Romero povedal: „Chcel som sa vyhnúť prvkom, ktoré sa na jachtách objavujú už od sedemdesiatych rokov minulého storočia a chcel som vytvoriť niečo nové a odvážne. Tiež som sa snažil zbaviť sa rušivých prvkov v podobe radaru a antén, ktoré vyčnievajú z hornej časti lode.“

Romerov prevratný koncept zahŕňa vyhliadkovú palubu, na ktorej konštrukciu by sa malo využiť viac skla ako pri ktorejkoľvek inej superjachte. V prednej časti paluby sa nachádza priestranný bazén, ktorý sa dá jednoducho zmeniť na pristávaciu plochu pre helikoptéry. Vo vnútorných priestoroch luxusného plavidla je umiestnená galéria. Jachta je poháňaná vysoko výkonným kombinovaným dieselovým a elektrickým pohonným systémom Azipod. Ten sa skladá z piatich generátorov značky Caterpillar s premenlivou rýchlosťou, ktoré sú prepojené s dvoma lodnými skrutkami a poháňané motormi s trvalými magnetmi.

Se77antasette má tiež špeciálne vetracie štruktúry a systémy prúdenia vzduchu, ktoré cirkulujú čerstvý vzduch v celej jachte. Romero využil podobný systém aj pri konštrukcii letiska v Mexico City. Povedal: „Mojím cieľom bolo postaviť majiteľa jachty do centra celého projektu. Zároveň som sa snažil vytvoriť jachtu, ktorá by vo svojej veľkostnej skupine vynikala z hľadiska energetickej a palivovej úspornosti. Samozrejme som chcel, aby bola nádherná z každého uhla pohľadu.“

Vizualizácia interiéru konceptu jachty Se77antasette.

Na prvý pohľad Vás upúta exteriér jachty s ladnými krivkami a výnimočným vrstvením jednotlivých palúb. Ponáša sa na elegantný včelí plást a odmieta zaužívaný štýl väčšiny moderných lodí. Ak sa Se77antasette jedného dňa dostane do výroby, najväčšou konštruktérskou výzvou bude nepochybne majestátna vyhliadková paluba, ktoré je tvorená masívnou sklenenou kupolou. Poerio tvrdí, že jeho inžinieri pracovali celé tri roky na tom, aby sa podľa ambiciózneho návrhu dala postaviť skutočná jachta. Povedal: „Tento dizajn nás prinútil vykročiť za hranice našich inžinierskych schopností. Nikdy predtým sme sa nestretli s jachtou, na ktorej by bolo také obrovské množstvo skla. Museli sme zabezpečiť, aby bola celá štruktúra stabilná a odolná. Nechceli sme svetu predstaviť iba fantastický nákres, ktorý by nebolo možné naozaj postaviť.“

Jachta je skutočne úchvatná. Na hlavnej palube sa nachádza posteľ, z ktorej sa vďaka preskleným stenám naskytá 180-stupňový výhľad na okolitú morskú hladinu. Vo výbave je tiež plážový klub, ktorý sa otvára z troch strán, veľký bazén, kúpeľné zariadenie, telocvičňa a sauny. Stropy hlavnej obývacej miestnosti sú vysoké až šesť metrov, čo sa nedá porovnať so žiadnym iným modelom luxusnej jachty. Miestnosť je akýmsi spojením medzi všetkými palubami a vytvára tak priestor o rozmeroch, ktoré sú v tejto veľkostnej kategórií plavidiel takmer bezprecedentné. Skutočným srdcom jachty je však vyhliadková paluba, ktorá sa nachádza pod sklenenou kupolou. Tá dokonca nie je vystužená tradičnou oceľovou kostrou. Romero vraví: „Chcel som, aby mohli majitelia lode a ich hostia v noci obdivovať hviezdnu oblohu.“

Súvisiace: Pád Sovietskeho zväzu priniesol do Ruska luxusné megajachty

V súlade s názvom Se77antasette bude mať loď sedem luxusných kajút. Jednou z nich bude samozrejme honosný apartmán majiteľa lode, ktorý bude disponovať vlastnou terasou, kanceláriou, salónikom a jedálňou. Poerio zastáva názor, že toto plavidlo osloví najmä ľudí, ktorí zatiaľ nemajú skúsenosti s tradičnými jachtami. Tiež tvrdí, že projekt je pripravený na realizáciu: „Máme už všetky výpočty a posudky potrebné pre konštrukciu sklenenej strechy. Práca inžinierov je hotová. Ak sa objaví potenciálny záujemca, môžeme začať s výstavbou už zajtra.“

Romero dodáva: „Spoločnosť Benetti je jedným z mála staviteľov, ktorí majú kapacitu a prostriedky pre realizáciu projektu takýchto rozmerov.“ Vyhlásil tiež, že s predstaviteľmi spoločnosti si užívali zrod konceptu Se77antasette natoľko, že sú pripravení okamžite sa pustiť do ďalšieho projektu.

Zdroj: Benetti Yachts, Expansión

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.