Kde bohatí Ázijčania platia najviac za luxusný životný štýl

Ak ste jednotlivcom v Ázii s veľmi vysokou čistou hodnotou majetku a viete míňať finančné prostriedky na kvalitné jedlá, víno, šperky a luxusný krém na pokožku, najlepšie Vám bude ak budete v Šanghaji.

Čínske mesto prekonalo Hongkong ako najdrahšie pre nákup luxusného tovaru a služieb za cenovo porovnateľný základ, podľa výročnej správy banky Bank Julius Baer & Co. s označením Wealth Report Asia, ktorá porovnáva náklady na výdavky bohatých regiónov.

Správa zistila, že Šanghaj tiež rástol na vyššie úrovne z dôvodu drahších nákladov na kúpu nehnuteľnosti (aj keď Hongkong je v tomto ohľade stále najdrahší), prenájmu právnických služieb alebo pre nákup hodiniek a kabeliek. Kuala Lumpur si zachoval svoje nároky ako najlacnejšie mesto v Ázii – čím sa hlavné mesto Malajzie stalo najlepším miestom na nákup klavíra, vychutnanie si cigár alebo rezervovania si hotelových apartmánov.

Rebríček miest podľa nákladov na luxusný život:

Správa, ktorá sa vydáva už ôsmy rok, tiež viedla k vytvoreniu nového indexu His & Hers (Mužov a Žien), ktorý porovnáva náklady na luxusné tovary pre mužov a ženy v snahe odpovedať na otázku: Existuje tzv. ružová daň? Alebo žena musí zaplatiť viac, aby dokázala vieť porovnateľný život ako muži?

Nikoho nijako neprekvapí, že dámske produkty stoja v priemere viac, pretože Seoul je najdrahším mestom pre luxusné tovary ako pre mužov tak aj pre ženy. To je z veľkej časti dôsledkom spotrebnej dane až do výšky 20% na určité dovozy.

Súvisiace:
Ako a prečo ovláda vrchné 1% väčšinu svetového bohatstva?
Ako vyzerá jeden rok v živote bežného miliardára

V priemere to ženu podľa indexu nákupov od spoločnosti Julius Baer stojí o 2 158 dolárov viac v porovnaní s indexom pre mužov, hoci tento rozdiel je nižší o 126 dolárov, keď sa vylúčia doplnky na zápästie. Index pre ženy je skreslený vyššie z dôvodu náramkov Cartier Love, diamantových prsteňov a bielemu zlatu, ktoré v Šanghaji stojí okolo 48 143 dolárov (alebo 41 818 dolárov v Kuala Lumpur).

Na druhom konci spektra je pre mužské luxusné tovary najlacnejšia Jakarta, zatiaľ čo Mumbai je miesto, kde chcete nakupovať, ak ste dámou.

V Hongkongu sa náklady na mix tovarov a služieb podľa spoločnosti Julius Baer v roku 2018 zvýšil o 2,2%. Bývalá britská kolónia je aj naďalej najdrahším mestom v Ázii, kde ss dá tak nákladne zakúpiť rezidenčná nehnuteľnosť alebo let biznis triedy. Avšak aj napriek tomu, že má povesť drahého mesta, položky ako krém na tvár, dámske topánky a pánske obleky sú tu skutočne relatívne lacné.

Julius Baer definuje jednotlivcov s vysokou čistou hodnotou majetku ako ľudí s čistým investovateľným bohatstvom vo výške 1 milión dolárov alebo viac, s výnimkou nehnuteľností, ktoré sú ich trvalým bydliskom. Údaje pre prieskum boli zhromaždené počas obdobia od júna 2017 do júla roka 2018.

Zdroj: Bloomberg

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.