Mark Zuckerberg a Jeff Bezos.Čistá hodnota piatich najbohatších zakladateľov amerických spoločností sa za posledných päť rokov viac než zdvojnásobila, avšak náklady na personálnu bezpečnosť v rámci ich podnikov sa nezvyšovala rovnakou mierou – teda s výnimkou Marka Zuckerberga.
Miliardár a zakladateľ Facebooku poberá plat vo výške jedného dolára a nedostáva k nemu žiadne bonusy. Avšak v dôsledku minuloročného vyčíňania ozbrojeného útočníka v centrále spoločnosti YouTube, ktoré skončilo tromi zranenými zamestnancami a otriaslo celým Silicon Valley, predstavenstvo spoločnosti Facebook poskytlo Zuckerbergovi 10 miliónov dolárov ako príspevok na hradenie personálu, vybavenia a služieb potrebných na to, aby sa mohol zakladateľ sociálnej siete a jeho rodina cítiť v bezpečí.
Spoločnosť Facebook však aj mimo tohto príspevku poskytuje svojmu generálnemu riaditeľovi neprehliadnuteľnú mieru zabezpečenia, čo je snáď spôsobené jeho aktuálnou hodnotou čistého majetku na úrovni 62,3 miliardy dolárov. Spoločnosť okrem toho platí za jeho osobné lietadlo (sumu vo výške 1,5 milióna dolárov), čo tiež považuje za „súčasť komplexného bezpečnostného programu vzťahujúceho sa na jeho osobu“.
Výdavky na osobnú bezpečnosť Marka Zuckerberga v období rokov 2012 až 2017 narástli o viac ako 500%. Tento sumár navyše neberie do úvahy 10 miliónov dolárov pridelených Zuckerbergovi v júli minulého roka a tiež ani opatrenia, ktoré spoločnosť podnikla na posilnenie bezpečnostných opatrení vo svojej centrále v meste Menlo Park v Kalifornii. Čistá hodnota bohatstva generálneho riaditeľa sa v rovnakom období navýšila o 220%, pričom v roku 2017 dosahovala úroveň 56 miliárd dolárov. Zaujímavým je tiež fakt, že niektoré z prijatých bezpečnostných opatrení sú ako vytiahnuté z thrillerov spisovateľa Toma Clancyho – vrátane údajného „krízového tunela“ pre rýchly únik z budovy.
Súvisiace: Ako vyzerá jeden rok v živote bežného miliardára
Americkí miliardári a ich nákladný životný štýl v súčasnosti čelia zvýšenej kritike verejnosti, predovšetkým v dôsledku neustále narastajúcej príjmovej nerovnosti, ktorá momentálne dosahuje najvyššie úrovne od čias pred Veľkou hospodárskou depresiou. V súvislosti s tým sa na scéne objavujú čoraz naliehavejšie otázky týkajúce sa zdanlivo prehnaných korporátnych privilégií, ktoré sú obvykle vyhradené pre tých najbohatších výkonných predstaviteľov – ako napríklad v prípade spoločností, ktoré hradia náklady na osobnú bezpečnosť svojich popredných predstaviteľov.

Časopis Forbes sa pozrel na päť najbohatších zakladateľov verejne obchodovaných spoločností v Spojených štátoch a neobjavil žiadnu koreláciu medzi rastom bohatstva týchto jedincov a navyšovaním objemu finančných prostriedkov, ktoré sú spoločnosti ochotné investovať do bezpečnosti svojich zakladateľov. Spoločnosti ako Facebook namiesto toho častejšie posudzujú osobné riziká na základe miery zviditeľňovania sa vedúcich predstaviteľov na verejnosti a spájania spoločnosti s kontroverznými záležitosťami. Zuckerberg sa stal verejnou tvárou sociálnej siete, ktorá je spojená s mimoriadne kontroverznými témami a spoločenskými otázkami, pričom má nevídaný vplyv na miliardy ľudí po celom svete.
Aj spoločnosť Amazon zvýšila výdavky na bezpečnosť Jeffa Bezosa, zakladateľa podniku a najbohatšieho muža planéty. Dôvodom bol predovšetkým nárast jeho publicity v Hollywoode a v meste Washington, kde sa ako majiteľ denníka Washington Post stal cieľom prezidenta Donalda Trumpa. Avšak na rozdiel od Zuckerberga, zvýšenie výdavkov na bezpečnosť tohto úspešného muža bolo iba slabým odvarom rastu čistej hodnoty jeho majetku. Bohatstvo Jeffa Bezosa v tomto roku vystúpilo na pozoruhodnú úroveň 131 miliárd dolárov, čo je ohromujúcim skokom z hodnoty 18,4 miliardy dolárov, s ktorou v roku 2012 figuroval na zozname miliardárov časopisu Forbes. Spoločnosť Amazon na bezpečnosť svojho zakladateľa ročne vynakladá 1,6 milióna dolárov, pričom táto suma ostáva nezmenená už od roku 2012. Amazon okrem toho financuje bezpečnosť v rôznych zariadeniach a areáloch spoločnosti. Hovorca predajného giganta uviedol, že Bezos platí za svoju osobnú bezpečnosť individuálne.
Spoločnosť Berkshire Hathaway nedokladovala žiadne náklady spojené s bezpečnosťou svojho legendárneho generálneho riaditeľa Warrena Buffetta až do roku 2008, čo bolo rok po tom, ako sa maskovaný páchateľ s falošnou zbraňou pokúsil vlámať do domu ikonického miliardára. Berkshire v roku 2017 vynaložila 375 000 dolárov na osobnú a domácu bezpečnosť „Veštca z Omahy“, čo predstavuje 16% nárast výdavkov na jeho bezpečnosť z roku 2012. Čistá hodnota majetku Warrena Buffetta v rovnakom období vzrástla o pozoruhodných 72% až na hodnotu 75,6 miliardy dolárov. Jeho bohatstvo v súčasnosti predstavuje až 82,5 miliardy dolárov.
Christopher Falkenberg, prezident spoločnosti Insite Risk Management, uviedol, že už opakovane sa snažil posúdiť vzťah medzi čistou hodnotou majetku klienta, jeho vnímaným rizikom a mierou bezpečnostných opatrení, ktoré je ochotný akceptovať. Výsledkom bolo zistenie, že úroveň poskytovanej bezpečnosti v mnohých prípadoch závisí od toho, aké informácie o danom miliardárovi sú k dispozícii vo verejnej sfére.
Falkenberg povedal: „Povedzme, že by sa jednalo o miliardára s úplne nenápadným životným štýlom. Prakticky nikto by ho v takom prípade nepoznal. Ak by miliardár žil obyčajným životom, nebol by vystavený väčšiemu riziku ako ktorýkoľvek rádový občan. Samozrejme s výnimkou situácie, v ktorej by niekto začal skúmať jeho výpisy z bankového účtu.“
Larry Ellison, zakladateľ softvérovej firmy Oracle, sa môže pochváliť tým, že výdavky na jeho bezpečnosť v poslednom desaťročí dokonca klesli. A to aj napriek tomu, že hodnota jeho bohatstva sa za posledných sedem rokov zvýšila o 74% až na súčasných 62,5 miliardy dolárov. Spoločnosť Oracle uvádza, že aktuálne hradí ročné náklady na prevádzku bezpečnostného personálu v Ellisonovom „primárnom sídle“, čo je pravdepodobne jeho dom v meste Woodside v Kalifornii, ktorý je zariadený v japonskom štýle (nechýba tu ani idylický rybník s koi kaprami a tradičnou čajovňou) – avšak spoločnosť nepotvrdila, či sa skutočne jedná o túto nehnuteľnosť. Cena týchto bezpečnostných opatrení v roku 2017 predstavovala 1,5 milióna dolárov, zatiaľ čo v roku 2007 sa jednalo o hodnotu 1,7 milióna dolárov.
Oficiálne dokumenty dostupné americkej Komisii pre cenné papiere a burzu (SEC) dokladujú, že za počiatočný nákup a inštaláciu bezpečnostného systému zaplatil Ellison, pričom sám zodpovedá aj za jeho priebežnú údržbu a modernizáciu. Ellison pôsobil ako generálny riaditeľ spoločnosti Oracle do roku 2014 a v súčasnosti zastáva pozíciu hlavného technologického riaditeľa a predsedu predstavenstva tejto softvérovej spoločnosti.
Larry Page, generálny riaditeľ spoločnosti Alphabet (materská firma spoločnosti Google), podľa oficiálnych dokumentov nevyužíva žiadne výhody bezpečnostných opatrení hradených z účtu podniku. Rovnako neboli zverejnené ani žiadne výdavky na ochranu Sergeya Brina, spoluzakladateľa spoločnosti Google a prezidenta spoločnosti Alphabet. Spoločnosť Google naposledy usmernila peniaze na bezpečnosť vedúceho predstaviteľa v roku 2006, keď vyčlenila 33 195 dolárov na dopravu, logistiku a osobnú bezpečnosť pri osobnej zahraničnej ceste Larryho Pagea. Najnovší zoznam miliardárov časopisu Forbes uvádza, že Page v súčasnosti disponuje majetkom v hodnote 50,8 miliardy dolárov, pričom Brin má k dispozícii 49,8 miliardy dolárov. Obaja sa rozhodli poberať ročný plat vo výške jedného dolára. Internetový gigant odmietol odpovedať na akékoľvek žiadosti o komentár.
Spoločnosť však zároveň poskytuje bezpečnosť Ericovi Schmidtovi, bývalému generálnemu riaditeľovi Alphabet, ako aj generálnemu riaditeľovi spoločnosti Google Sundarovi Pichaiovi. Najnovšie dokumenty SEC uvádzajú, že Schmidtova osobná bezpečnosť v roku 2017 stála 296 353 dolárov, kým Pichai mal za týmto účelom k dispozícii až 637 538 dolárov.
Bezpečnostní analytici, ktorí sa vyjadrili pre časopis Forbes, vysvetlili, že objem finančných prostriedkov, ktoré popredná spoločnosť investuje do ochrany svojich vrcholových manažérov, skutočne často závisí od toho, nakoľko je daný predstaviteľ alebo spoločnosť zapletená do kontroverzných tém, prípadne, aký populárny je tento bohatý jedinec na verejnosti.
Andres Paz Larach, viceprezident etablovanej súkromnej bezpečnostnej agentúry Pinkerton, vysvetlil: „Keď je reč o generálnom riaditeľovi, ktorý je diskrétny a na verejnosti sa neukazuje v príliš veľkej miere, nie je ničím výnimočným, že preferuje žiť bez osobnej ochranky.“
Súvisiace: Ako vyzerá deň v živote Marka Zuckerberga
Odborníci špecializujúci sa na ochranu celebrít a jednotlivcov s mimoriadne veľkým bohatstvom potvrdili, že viditeľnosť Marka Zuckerberga – a jeho spojenie s početnými narušeniami súkromia na Facebooku a manipulácia ruských subjektov s americkými prezidentskými voľbami za pomoci sociálnej siete v roku 2016 – zásadne zvyšujú riziká pre jeho osobu. Spoločnosť Facebook v poslednej dobe dramaticky rozšírila svoje bezpečnostné opatrenia, pričom údajne sa snaží pripravovať na rôzne vnímané hrozby, od bômb v automobiloch cez špionáž financovanú štátom, až po krádeže prototypov technológií.
Spoločnosť v tejto súvislosti uviedla, že zamestnáva bezpečnostný personál v zložení 6 000 pracovníkov, ktorí potichu chránia desiatky tisíc zamestnancov podniku. Okrem toho treba poukázať na ozbrojených zamestnancov bezpečnostnej služby, ktorí strážia nehnuteľnosti, v ktorých býva sám Zuckerberg.
Kent Moyer, generálny riaditeľ bezpečnostnej firmy World Protection Group so sídlom v Beverly Hills, medzi ktorej klientov patria mnohé celebrity a ďalšie osoby s vysokou hodnotou čistého majetku, povedal: „Úplne stačí, ak sa v niektorom americkom štáte objaví bláznivý chlapík, ktorý sa nevie zmieriť so škandálmi Facebooku. Na tento problém sa môže začať fixovať do takej miery, že bude viniť samotného Zuckerberga. Ak sa k tomu pridajú duševné poruchy a fixácia na zbrane, ani sa nenazdáte a môže sa objaviť pred dverami domu Marka Zuckerberga.“
Zdroj: NYTimes, Yahoo