Bohatstvo je relatívne.
Zdá sa, že v súčasnosti už čistá hodnota majetku vo výške jedného milióna dolárov vôbec nestačí na to, aby ste sa mohli považovať za bohatého. Finančná spoločnosť Charles Schwab vo svojom výročnom prieskume moderného bohatstva uviedla, že ľudia Vás budú považovať za bohatého v prípade, ak budete disponovať majetkom v priemere až 2,3 milióna dolárov. Spoločnosť tiež uviedla, že táto suma predstavuje „viac ako dvadsaťnásobok skutočnej strednej hodnoty majetku amerických domácností“.
Zároveň sa jedná o veľmi mierny pokles v porovnaní s priemerom v hodnote 2,4 milióna dolárov, ku ktorému sa prieskum dopracoval v predchádzajúcich dvoch rokoch.
Nie je prekvapením, že čím vyšší vek dosahujete, tým väčší majetok musíte mať k dispozícii, aby ste sa mohli označovať za bohatého. Čo sa týka príslušníkov generácie Baby Boomers, teda ľudí približne vo veku 55 až 73 rokov, bohatý človek by mal podľa nich disponovať majetkom v priemere 2,6 milióna dolárov. To je až o 35% viac v porovnaní s hodnotou čistého majetku, ktorú bohatým jedincom pripisujú príslušníci generácie milénia.
Ak by ste túžili byť považovaný iba vyslovene za finančne zabezpečeného, stačilo by Vám disponovať podstatne nižším objemom čistého kapitálu. Priemerná vyžadovaná suma v takomto prípade dosiahla 1,1 milióna dolárov, pričom iba príslušníci generácie Z (vo veku približne 9 až 22 rokov, hoci spoločnosť Schwab posudzovala ľudí v rozpätí od 18 do 22 rokov) uviedli číslo nižšie ako 1 milión dolárov (konkrétne 909 600 dolárov).

Prieskum spoločnosti Charles Schwab, ktorý bol realizovaný na vzorke 1 000 Američanov vo veku od 21 do 75 rokov, tiež ukázal, že väčšina Američanov skutočne túži po nehnuteľnostiach. Viac ako 50% respondentov z rôznych generácií uviedlo, že keby neočakávane získali 1 milión dolárov, s najväčšou pravdepodobnosťou by ho minuli na nové bývanie. Tento trend bol obzvlášť výrazný medzi príslušníkmi generácie milénia (približne vo veku 22 až 37 rokov).
Ľudia z tejto generačnej skupiny zároveň vyjadrili nespokojnosť so základným predpokladom prieskumu. Viac ako tri štvrtiny týchto respondentov uviedli, že ich osobné chápanie bohatstva vychádza zo spôsobu, akým človek žije svoj život – nie nevyhnutne z konkrétnej sumy peňazí.
Súvisiace: Koľko peňazí potrebujete na to, aby Vás bankári považovali za bohatého
Napriek tomu stojí za zmienku, že až 60% z nich si ohľadom majetku vôbec nerobí obavy, pretože plánujú zbohatnúť už v priebehu jedného až desiatich rokov. Výsledky prieskumu naznačujú, že aplikujú zaujímavú stratégiu, ktorá im údajne pomôže dosiahnuť ich finančné ciele – ignorujú príspevky svojich priateľov na sociálnych sieťach.
Ako je to možné? Ukázalo sa, že najväčším problémom života v digitálnom svete je virtuálna žiadostivosť. Prieskum totiž uvádza, že príslušníci generácie milénia s prílišnou ochotou míňajú peniaze na produkty, ktorými sa na internete chvália ich rovesníci – k čomu samozrejme prispieva jednoduchosť, s akou je v súčasnosti možné nakupovať v elektronických obchodoch. Toto je údajne najväčším „zlým“ vplyvom na to, ako mladí ľudia spravujú svoje financie.

Negatívny vplyv sociálnych sietí na míňanie peňazí bude ďalej iba narastať. Instagram v marci tohto roka oznámil, že testuje funkciu s názvom Checkout, ktorá bude umožňovať používateľom nakupovať produkty priamo v aplikácii – namiesto toho, aby boli presmerovaní na webovú stránku predajcu. Zdá sa, že nakupovanie na internete sa stáva ešte jednoduchším.
Je však potrebné zamyslieť sa nad tým, že až 59% opýtaných Američanov uviedlo, že žijú od výplaty k výplate. Kým silná ekonomika a nízka miera nezamestnanosti pomáhajú spotrebiteľom splácať svoje dlhy, najväčšie americké banky zaznamenávajú straty v rámci úverov na kreditných kartách, ktoré dokonca prevyšujú úvery na automobily a bývanie v miere, ktorá sa nevyskytla za posledných 10 rokov.
A ak sa na americkom trhu objaví ďalšia úverová kríza, väčšinu Američanov pravdepodobne vôbec nebude trápiť, či sa môžu považovať za bohatých.
Zdroj: MSN, Bloomberg