Príjmová nerovnosť v Spojených štátoch amerických už po celé desaťročia narastá.
Najbohatší ľudia krajiny naďalej bohatnú a podiel populácie pod hranicou chudoby sa zväčšuje. Stredná trieda obyvateľstva sa pomaly vytráca zo scény.
Zarážajúca je predovšetkým výška príjmu, ktorú musíte dosiahnuť, aby ste sa ocitli medzi horným 1% najbohatších ľudí ešte pred 40. rokom Vášho života. Táto veková skupina ľudí má totiž za sebou približne 10 rokov zárobkovo aktívneho života a nerovnosť, ktorej čelili po absolvovaní vysokej školy, mala dostatočnú príležitosť na závažné prehĺbenie.
Súvisiace: Ázia má už viac miliardárov ako USA
Prevládajúci trend môžete posúdiť pomocou nasledujúceho grafu.
Príjem, ktorý je potrebné dosiahnuť, aby sa jedinec umiestnil v 1% a 50% zárobkovo činnej populácie. Vodorovná os udáva jednotlivé vekové skupiny, zvislá os predstavuje výšku príjmu v tisícoch dolárov.
Uvedený graf je zostavený na základe údajov, ktoré v roku 2015 zhromaždil Štatistický úrad Spojených štátov amerických. Prieskum bol realizovaný na vzorke približne 1% amerických domácností, ktoré odpovedali na otázky týkajúce sa rôznych ekonomických, demografických a sociálnych faktorov, ako aj na otázky zamerané na podmienky bývania.
Výsledky štúdie hovoria o tom, že priemerný nárast príjmov vo vekovej kategórii 30-39 rokov predstavuje iba $ 10 000, teda 25%. Ak sa však zameriame na 1% najbohatších ľudí, v rovnakom vekovom rozpätí sa ich príjem zvýši zo $ 173 000 až na $ 419 000. To zodpovedá za nárast o neuveriteľných 142%.
Nárast príjmov je pritom omnoho výraznejší pri tridsiatnikoch ako pri ľuďoch tesne pred 30. rokom života. Aby sa medzi 1% začlenil 25-ročný človek, potrebuje zvýšiť svoj príjem na úroveň $ 116 000. Čo sa týka jedinca vo veku 29 rokov, potrebuje zarábať oveľa viac – až $ 160 000.
Súvisiace: Je rozdiel byť bohatý vo veku 25 a 35 rokov
Takéto prieskumy však majú svoje obmedzenia. Veľmi často nedokážu zahrnúť všetkých ľudí na vrchole rebríčka príjmov. Problematickým je najmä získavanie informácií o finančnej situácii celebrít a finančníkov. Niektorí výskumníci teda pri analýze príjmov najbohatších ľudí radšej využívajú alternatívne zdroje údajov, medzi ktoré patria napríklad daňové záznamy.
Všetky podobné výskumy však v konečnom dôsledku podčiarkujú, aký obrovský význam má exponenciálny nárast bohatstva. Jedinci s vysokým príjmom si môžu dovoliť sporiť a investovať oveľa viac ako tí, ktorí zarábajú podstatne menej. Výsledkom je skutočnosť, že bohatí ľudia majú tendenciu stávať sa ešte bohatšími a občania v stredných príjmových skupinách sú nútení prežívať od výplaty k výplate.
Zdroj: Yahoo, BI