Ekonomické veľmoci ako Spojené štáty, Čína a Japonsko sú síce v súčasnosti domovom najvyššieho podielu mimoriadne bohatých jedincov na svete, ale pokiaľ ide o generovanie nových milionárov, do popredia sa dostávajú aj ďalšie a niekedy dokonca prekvapujúce regióny.
O tomto trende pojednáva najnovšia správa prieskumnej agentúry Wealth-X, ktorá dokladuje, že medzi miesta s najrýchlejšie narastajúcim počtom nových milionárov môžeme aktuálne zaradiť vybrané rozvíjajúce sa krajiny v celej Afrike, Ázii a Európe.
Uvedená štúdia posudzuje trendy v budúcom vývoji svetového bohatstva na základe prieskumu viac než 540 000 ľudí s mimoriadne vysokou hodnotou čistého majetku – teda jedincov, ktorí disponujú aktívami v hodnote od jedného až po 30 miliónov dolárov. V rámci svojej metodiky zohľadnila súčasnú úroveň bohatstva, prognózy týkajúce sa rastu počtu obyvateľov a očakávané investičné príležitosti objavujúce sa v budúcnosti.
Správa prieskumnej agentúry uvádza, že najúspešnejším je v tomto smere západoafrický štát Nigéria, ktorý do roku 2023 zaznamenáva nárast svojej milionárskej populácie až o pozoruhodných 16,3%. Na druhom mieste sa nachádza Egypt s nárastom bohatej populácie v miere 12,5%, a potom Bangladéš s hodnotou 11,4%.
Kompletný zoznam desiatich krajín s najrýchlejšie narastajúcim počtom milionárov vyzerá nasledovne:
Výskum poukazuje na všeobecný trend, v súlade s ktorým sa najvyšší relatívny rast milionárskej populácie objavuje práve v menej rozvinutých krajinách, ktorých východiskovým bodom je stav s nižším počiatočným bohatstvom.
Nedá sa pochybovať o tom, že výrazný rast v tomto smere je omnoho ťažšie dosiahnuteľný pre rozvinuté krajiny, akými sú napríklad Spojené štáty a Čína, kde milionárska populácia dosahuje hodnoty na úrovni 8,7 milióna a 1,9 milióna jedincov. Aj napriek tomu však platí, že súčasné prognózy pre Čínu predpovedajú pozoruhodný nárast celkového počtu mimoriadne bohatých ľudí. Nedávno realizovaná analýza zároveň prezentuje niekoľko zaujímavých príkladov.
Poľsko a Keňa sú v správe označené za „prekvapujúce prípady“, pretože sa nevyskytujú v tradičných zoskupeniach najrýchlejšie sa rozvíjajúcich krajín, ktoré sú všeobecne známe pod pojmami BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika) alebo MINT (Mexiko, Indonézia, Nigéria a Turecko).
Správa ďalej uvádza: „Prvá desiatka krajín s najrýchlejšie narastajúcim počtom milionárov je skutočne rôznorodou skupinou. S ohľadom na rast bohatstva sme v tejto skupine síce očakávali niektoré z menej úspešných svetových ekonomík s nízkym počtom milionárov, ale Poľsko a Keňa sa predsa stali prekvapujúcimi prípadmi.“
Súvisiace: Ak chcete žiť životom boháča v New Yorku, potrebujete majetok v hodnote $190 miliónov
Rovnako rôznorodými sú aj zdroje zodpovedné za nárast bohatstva jednotlivých krajín na zozname. Krajiny s bohatými zásobami komodít, akými sú Nigéria a Egypt, môžu s najväčšou pravdepodobnosť pripísať veľký podiel akumulácie svojho bohatstva energetickým exportom. Bangladéš, ktorý za posledných päť rokov zaznamenal najrýchlejšie rastúcu populáciu jedincov s majetkom vyšším ako 30 miliónov dolárov, odvodzuje svoj úspech z rapídnej urbanizácie a zvýšeného objemu investícií do infraštruktúry krajiny.
Vietnam, India, Filipíny a Keňa sú ďalšími krajinami, ktoré dosiahli svoje aktuálne postavenie v dôsledku navyšovania investícií do infraštruktúry. Ukrajina a Poľsko zase pripisujú svoj úspech výraznému rastu svojho technologického sektora.
Čína, ktorá v poslednej dobe produkuje mimoriadne množstvo nových milionárov, aj naďalej profituje z komplexnej národnej ekonomickej agendy svojej vlády. Analytici navyše očakávajú, že tento ázijský gigant sa v priebehu nasledujúcich piatich rokov stane domovom 32 zo 40 najbohatších miest na svete.
Zdroj: CNBC