
Štúdia banky AfrAsia Bank zameraná na jednotlivcov s čistým príjmom od $1 do $9,9 miliónov, ktorí sa presťahovali do novej krajiny a trávili tam minimálne polroka ukázala, že z Číny sa v roku 2019 odsťahovalo 16 000 bohatých Číňanov a z Indie 7 000 vysoko nad priemerom zarábajúcich Indov.
Zatiaľ čo títo milionári pre Čínu a Indiu predstavovali stratu 2 percent v celkovej populácii HNWI (anglická skratka pre jednotlivcov s vysokou čistou hodnotou), odliv z bohatej populácie Ruska a Turecka bol vyšší, konkrétne 6 až 8 percent.
Podľa správy jedným z dôvodov, prečo sa bohatí jednotlivci rozhodli opustiť svoju krajinu boli pracovné príležitosti, daňové a finančné problémy. Niektorí však odišli aj z osobných dôvodov.
Lepšie systémy zdravotnej starostlivosti, vzdelávanie, bezpečnosť, lepšia životná úroveň a v neposlednom rade, únik z represívneho režimu viedli tiež k tomu, že si mnoho boháčov našlo nový domov.
Na čele rebríčka krajín, kde sa prisťahovalo najviac boháčov, je Austrália, ktorá ich v roku 2019 prilákala 12 000, čo zvýšilo celkový počet HNWI o 3 percentá. Na druhom a treťom mieste sa umiestnili USA a Švajčiarsko, ktoré sú bohatšie o 10 800 (USA) a 4 000 (Švajčiarsko) milionárov.
Medzi top 10 krajín atraktívnych pre milionárov patrilo aj Portugalsko a Grécko.
Okrem slnečného podnebia obe krajiny ponúkajú zaujímavé programy pre investorov, uľahčujúce prístup k trvalému pobytu a občianstvu EÚ. Iba okolo 30 percent bohatých jednotlivcov však emigruje pomocou víz pre investorov. Väčšina v skutočnosti siaha po tradičných prostriedkoch, ako sú pracovné víza, rodinné víza alebo získanie druhého pasu vďaka svojím príbuzným alebo predkom.

Zdroj: Statista