Pomocou údajov z Prieskumu spotrebiteľských financií, ktorý bol zverejnený v roku 2016, sme analyzovali povahu decilov bohatstva vo vzťahu k výške dedičstva. Decil predstavuje v štatistike niektorú z hodnôt, ktoré rozdeľujú zoradené údaje do desiatich, počtom rovnakých dielov tak, aby každá časť predstavovala jednu desatinu údajov. Je potrebné poukázať na skutočnosť, že posudzovanie sa týkalo výšky dedičstva, ktorú priznali samotní respondenti prieskumu. Tých sme požiadali, aby si spomenuli na všetky prepisy majetku počas svojho života a aby upresnili obdobie, v ktorom daný majetok zdedili. Prirodzene, takáto metóda je náchylná na získavanie skreslených výsledkov. Jedná sa najmä o to, že ľudia zvyknú zabúdať na isté dary, ktoré počas svojho života obdržali.
Napriek tomu sa výsledky štúdie zhodujú s počiatočnou hypotézou. Pri bohatých rodinách sa stretávame s oveľa väčšou pravdepodobnosťou toho, že svoj majetok nadobudli dedičským konaním. Navyše, čím bohatšia je konkrétna rodina, tým viac majetku zdedila počas svojho predchádzajúceho života.
Súvisiace: Bohatí ľudia sa neradi chvália tým, koľko míňajú
Bohatstvo
Na začiatok predstavujeme graf zobrazujúci percento rodín v každom decile bohatstva, ktoré obdržali akýkoľvek druh dedičstva.

S výnimkou prvého decilu sa v rámci výsledkov prieskumu potvrdil jednoznačný trend. Čím vyššia je hodnota Vášho bohatstva, tým je pravdepodobnejšie, že ste zdedili nejaký obnos peňazí. Spomedzi 10% najbohatších ľudí až 37,8% priznáva, že sa k časti svojho majetku dopracovali prostredníctvom dedičského konania.
Ďalší graf znázorňuje priemernú výšku dedičstva v jednotlivých deciloch bohatstva. Treba poznamenať, že výpočet priemerných hodnôt zohľadňuje rodiny, ktoré dedili, ale aj tie, ktoré nezaznamenali žiadne dedičstvo. Ďalšou dôležitou informáciou je to, že hodnoty dedičstva sú prepočítané pomocou hodnoty amerického dolára v roku 2016. Pri tejto operácii sme použili štatistickú databázu CPI-U-RS.

Aj toto zobrazenie potvrdzuje skutočnosť, že čím vyššou hodnotou bohatstva disponujete, tým viac peňazí ste pravdepodobne zdedili. Výnimkou je znovu prvý decil, teda rodiny s najmenším majetkom. So zohľadnením inflácie môžeme potvrdiť, že 10% najbohatších rodín zdedilo v priemere $367 000. Po zohľadnení inflácie spolu s mierou návratnosti o hodnote 5%, dosahuje táto hodnota až $1,2 milióna.
Vrchné 1%
Pri pohľade na situáciu v rámci 1% najbohatších rodín zisťujeme, že v tejto kategórii prevládajú rovnaké trendy ako pri nižších percentiloch. Približne 41,4% najbohatších ľudí priznáva, že nejaké peniaze zdedili. Nižšie uvedený graf ilustruje priemernú výšku dedeného bohatstva v tejto skupine populácie. Prvý stĺpec zobrazuje hodnotu priemerného dedičstva s ohľadom na infláciu, pričom druhý stĺpec grafu zohľadňuje ako infláciu tak aj predpokladanú 5% mieru návratnosti.

Príslušníci skupiny 1% najbohatších ľudí zdedili majetok v hodnote takmer 5 miliónov súčasných dolárov.
Súvisiace: Neľahký život bohatých
Keď sa médiá zmieňujú o bohatých jedincoch (napríklad v rebríčkoch magazínu Forbes), veľmi často sa upriamujú najmä na úspešných podnikateľov a ľudí, ktorí nadobudli bohatstvo tvrdou prácou vlastných rúk. Dedičstvo je však v skutočnosti obrovským činiteľom v rozhodovaní o tom, kto sa ocitne na vrchole či spodku našej spoločnosti.
Zdroj: Jacobin