Určite sme už všetci počuli o ľuďoch, ktorí nedokončili štúdium na vysokej škole a predsa sa stali miliardármi. Bill Gates, Mark Zuckerberg a Michael Dell opustili univerzitu bez diplomu, čo im však nezabránilo v dosahovaní pozoruhodných úspechov. Napriek tomu však treba poznamenať, že veľká väčšina najbohatších ľudí na svete predsa len zotrvala pri štúdiu a získala prinajmenšom titul bakalára.
Prieskum agentúry Wealth-X, ktorý bol v priebehu tohto roka realizovaný na vzorke svetových miliardárov, tiež dokladuje, že mnohí z týchto jedincov promovali na tých najprominentnejších vysokých školách na svete.
Prieskumná agentúra Wealth-X uviedla: „Začlenenie do elitnej spoločenskej vrstvy, prestíž a rapídny kariérny rast sú v drvivej väčšine prípadov spojené so skupinou prominentných súkromných univerzít s názvom Ivy League. Štúdium na niektorej zo škôl v rámci tohto zoskupenia je odrazovým mostíkom na ceste za budovaním obrovského majetku a v konečnom dôsledku za dosahovaním miliardárskeho statusu. Do Ivy League patrí dokonca až päť zo siedmych najúspešnejších miliardárskych univerzít.“
Na vrchole rebríčka sa v priebehu roka 2017 bezkonkurenčne držala Harvardova univerzita, na ktorej ukončilo štúdium celkovo 188 miliardárov. Absolventi tejto univerzity predstavujú až 6,8% svetovej populácie miliardárov. Túto vysokú školu považuje za svoju „alma mater“ dokonca viac miliardárov, ako je to pri Stanfordskej univerzite, Yalovej univerzite a MIT dokopy.
Štúdia agentúry Wealth-X ďalej uvádza: „Na druhej priečke sa nachádza Stanfordská univerzita, ktorú v porovnaní s Harvardovou absolvoval iba polovičný počet miliardárov. Priemerná hodnota čistého bohatstva absolventov tejto školy je napriek tomu podstatne vyššia. Táto skutočnosť vyplýva predovšetkým z lokalizácie univerzity v srdci Silicon Valley a úzkeho prepojenia vzdelávacej inštitúcie so svetovými technologickými gigantmi sídliacimi v tejto oblasti.“
Súvisiace: 10 univerzít, z ktorých vzišlo najviac milionárov
Za zmienku tiež stojí skutočnosť, že mnoho študentov týchto prestížnych škôl disponuje pozoruhodným majetkom už pri nástupe na univerzitu. Až 15% študentov Harvardovej univerzity pochádza z rodín, ktoré sa radia do vrchného 1% populácie. Čo sa týka Stanfordskej univerzity, takýto prominentní jedinci tvoria až 17% všetkých študentov vysokej školy.
Predstavujeme Vám teda najúspešnejšie svetové „miliardárske univerzity“ spolu s počtom mimoriadne úspešných absolventov. Všimnite si, že všetky tieto inštitúcie sídlia práve v Spojených štátoch.
10. Kalifornská univerzita v Berkeley
Počet titulov udelených súčasným miliardárom: 25
9. Michiganská univerzita
Počet titulov udelených súčasným miliardárom: 26
8. Univerzita v Chicagu
Počet titulov udelených súčasným miliardárom: 29
8. Univerzita v Južnej Kalifornii
Počet titulov udelených súčasným miliardárom: 29
7. Yalova univerzita
Počet titulov udelených súčasným miliardárom: 31
6. Cornellova univerzita
Počet titulov udelených súčasným miliardárom: 35
5. Massachusettská technická univerzita (MIT)
Počet titulov udelených súčasným miliardárom: 38
4. Kolumbijská univerzita
Počet titulov udelených súčasným miliardárom: 53
3. Univerzita v Pennsylvánii
Počet titulov udelených súčasným miliardárom: 64
2. Stanfordská univerzita
Počet titulov udelených súčasným miliardárom: 74
1. Harvardova univerzita
Počet titulov udelených súčasným miliardárom: 188
Zdroj: Yahoo, Wealth-X