Poukazuje to na to, že spoločenská trieda a bohatstvo sú dve rozdielne veci, a tiež, že spoločenská trieda v Amerike nie je len o peniazoch.
Vysoké životné náklady v niektorých mestách môžu ovplyvniť to, za akého bohatého sa sám človek považuje. Veľa milionárov si nemyslí, že sú bohatí.
Do nedávnej štúdie Ameriprise Financial, ktorá vznikla na základe prieskumu, v rámci ktorého sa zapojilo okolo 3000 bohatých ľudí vo veku 30 až 69 rokov, mali respondenti investovateľný majetok v hodnote aspoň sto tisíc dolárov a viac ako 700 z nich boli milionári.
Keď sa ich spýtali, ako klasifikujú svoj ekonomický status, len 13% z respondentov odpovedalo, že sú bohatí. Väčšina (60%) sa považovala za vyššiu strednú vrstvu, zatiaľ čo 25% sa hlásilo k strednej vrstve. Trochu viac ako 3% sa považovalo za chudobných alebo za strednú vrstvu. Presná hodnota milióna dolárov v čistom u každého respondenta je neznáma, ale keď mali opísať investovateľný majetok ich domácnosti, každý z nich si vybral hodnotu, ktorá bola vyššia ako jeden milión dolárov.
Marcy Kecklerová, vice prezidentka pre finančné stratégie v spoločnosti Ameriprise, na tlačovej konferencií uviedla: „Pravda je taká, že ľudia, ktorí nahromadili majetok v rozsahu siedmych cifier, sa snažia spĺňať mnoho finančných cieľov, požiadaviek a potrieb,“ … „Na dosiahnutie finančných míľnikov, ktoré si investori zaumienili, je potrebné opatrné plánovanie. Platí to dokonca aj pre tých, ktorí si už vybudovali obrovské finančné rezervy.“
Toto je najnovšie zistenie, ktoré v Spojených Štátoch poukazuje na to, že peniaze sú relatívne.
Prieskum spoločnosti Charles Schwab o modernom bohatstve z roku 2019 ukázal, že Američania si v priemere myslia, že na to, aby bol človek bohatý, musí mať v banke uložených 2,3 miliónov dolárov.
Prieskum, ktorý už skôr zverejnila spoločnosť Insider a Morning Consult, ukázal, že niektorí Američania, ktorí zarábajú menej ako 50 tisíc dolárov, sa cítia byť bohatí, zatiaľ čo tí, ktorí zarábajú 100 tisíc dolárov sa cítia byť chudobní. Podľa prieskumu takmer polovica Američanov, ktorá zarába 100 tisíc dolárov alebo viac, sa považuje za strednú vrstvu.
Súvisiace:
Diskrétne bohatstvo je novým symbolom prominentného statusu
Krajiny s najväčším rastom počtu milionárov v najbližších piatich rokoch
Všetky tieto čísla poukazujú na to, že sociálna vrstva v Amerike nie je len o peniazoch. Sociálna vrstva a peniaze nie sú to isté, a oboje sú relatívne. Niektorí ľudia môžu zarobiť menej a stále sa cítia byť bohatí, zatiaľ čo iní dokážu zarobiť viac, no majú pocit, že majú finančné problémy.
Pocit bohatstva môže závisieť aj od lokality, v ktorej bývame. Prieskum spoločnosti Charles Schwab zároveň ukázal, že obyvatelia San Francisca si myslia, že na to, aby ste boli bohatý, musíte vlastniť aktíva o objem 4 miliónov dolárov. No v New York City je považovaný za bohatého ten, kto má majetok na úrovni 3,2 milióna dolárov.
Zdroj: NYTimes, WSJ