Manhattan a Miami sú už dobyté. Teraz sa expanduje do San Francisca, Silicon Valley, južnej Kalifornie, dokonca aj do Texasu!
Podľa novej správy CoreLogic, predaj domov v hotovosti – doména hlavne zahraničných a majetných kupcov – klesol na 32% podiel z celkového predaja domov za mesiac apríl, čiže o 2,8 percentuálnych bodov menej ako pred rokom. Za prvé štyri mesiace, predaje v hotovosti klesli na úroveň 34%, čo je najnižšia hodnota od roku 2008.
Na Floride, ktorá je top destináciou pre zahraničných kupcov domov, predaj v hotovosti tvoril 46% predaja a v New Yorku to bolo 44%. Obe tieto oblasti čelia poklesom. Obviňovaný bol „silný dolár“ a „celosvetová neistota“.
Trhy s luxusnými domami na Manhattane a v Miami sa už dobíjajú. Napríklad, ako sme už uvádzali, na Manhattane ceny bytov za 3 mesiace klesli o 14%.
Takisto sme uviedli, že zahraniční investori sa stiahli – obzvlášť čínski investori, najplodnejší zo všetkých zahraničných investorov. Počet nehnutelností, ktoré kúpili za 12 mesiacov klesol o 15%.
Takže sa jedná len o „silný dolár“ a „celosvetovú neistotu“? Alebo je za tým niečo viac?
Sieť pre vyšetrovanie finančných zločinov (FinCEN) pri Ministerstve financií oznámila, že bude rozširovať program, ktorý spustila v januári na identifikovanie a sledovanie utajených kupcov domov, ktorí sa skrývajú za schránkovými firmami.
Rozšírený program bude „dočasne vyžadovať aby americké poistné spoločnosti identifikovali fyzické osoby za schránkovými firmami, ktoré platili v hotovosti za luxusné rezidenčné nehnuteľnosti v šiestich hlavných metropolitných oblastiach“, k ďalším dvom oblastiam určeným v januári – Manhattanu a Miami, spomedzi najväčších destinácií globálneho bohatstva:
FinCEN sa stále obáva, že nákupy v hotovosti (napr. bez financovania bankou) môžu byť vykonávané jednotlivcami, ktorí sa pokúšajú skryť svoj majetok a identitu kúpou rezidenčných nehnuteľností, prostredníctvom spoločností s ručením obmedzeným alebo iných neprehľadných štruktúr.
Suma sumárum, kúpa nehnuteľností v USA bola perfektným spôsobom na pranie veľkých objemov finančných prostriedkov. Brokeri, banky a ďalší profesionáli v tomto odvetví túto hru hrávali tiež. Každý na svete to vedel. A oni prichádzali prať svoju hotovosť.
Týmto ľuďom nevadí platiť o trochu viac. Takže, ako tomuto odvetviu vyhovoval vedľajší efekt prílevu neprehľadných peňazí, ceny luxusných domov stúpali, odkiaľ potom klesali k zvyšku trhu.
The New York Times, ktorých investigatívne reportáže o praní peňazí v obchodovaní s nehnuteľnosťami obzvlášť na Manhattane podľa všetkého rozhýbali Ministerstvo financií, v januári vysvetlil: „ Je to po prvýkrát, čo federálna vláda žiada obchodníkov s realitami, aby zverejnili mená za hotovostnými transakciami a je veľmi pravdepodobné, že to otrasie realitným odvetvím, ktoré malo v posledných rokoch enormné benefity zo stavebného boomu, ktorý bol rapídne závislým na bohatých a utajených kupcoch.“
Podľa dnešnej správy bol tento prvý experiment na Manhattane a v Miami pre vládu očividne úspešný:
Úvodné geograficky zamerané nariadenia (GTO) pomáhajú identifikovať možnú nedovolenú aktivitu a informujú ďalšie regulatívne prístupy. Predovšetkým, významné množstvo pokrytých transakcií naznačuje možnú kriminálnu aktivitu, spojenú s jednotlivcami ktorí sú údajne vlastníkmi, za kupcami schránkových firiem.
To potvrdzuje podozrenie FinCEN-u, že transakcie, ktorých sa týka GTO (kúpy luxusných rezidenčných nehnuteľností právnickou osobou) sú vysoko zraniteľné z dôvodu zneužitia pre pranie peňazí.
Takže s týmto úspechom FinCEN vydal rozšírený zoznam a minimálne kúpne ceny pre každú oblasť, ktoré spustia ohlasovaciu povinnosť:
New York: Manhattan na hranici 3 miliónov dolárov; Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island na hranici 1,5 milióna dolárov.
Florida: okresy Miami-Dade, Broward, Palm Beach, všetky na hranici 1 milióna dolárov.
Kalifornia: okresy San Diego a Los Angeles plus v oblasti Bay Area, San Francisco, okres San Mateo a Santa Clara, všetky na hranici 2 miliónov dolárov.
Texas: okres Bexar (oblasť San Antonio) na hranici 500 tisíc dolárov.
Správa uvádza: „Prostredníctvom tohto rozšírenia zistíme ešte viac o rizikách praniach peňazí na národných trhoch s realitami, čo nám pomôže určiť ďalší regulačný postup.“
Celosvetová komunita utajených kupcov v hotovosti, na americkom realitnom trhu dostane ďalšie vlny šoku.
Už po experimente s ohlasovaním, ktorý bol spustený v januári sa títo utajení kupci na Manhattane a v Miami stiahli. Developeri ani banky toto neočakávali. Všetkým sa páčili veľké množstvá nepriehľadných peňazí a stavali najmä luxusné mrakodrapy aby uspokojili týchto jednotlivcov. Tieto mrakodrapy, ktoré sú už rozostavané, budú rásť. Nepriehľadná zahraničná hotovosť podľa všetkého vyschne.
V poslednej dobe boli do zoznamu pridané ďalšie z najvychytenejších oblastí vrátane veľkej časti južnej Kalifornie, San Francisca a veľkej časti Silicon Valley, ktorá je obľúbeným cieľ zahraničných investorov a obzvlášť tých z Ázie.
Tak ako aj Manhattan a Miami, tieto oblasti zaznamenali fenomenálny stavebný boom. V oblasti Bay Area a obzvlášť v San Franciscu, luxusné mrakodrapy vyrastajú ako huby po daždi a niektoré z nich sú priamo ponúkané investorom v Číne.
Toto cunami nových jednotiek, ktoré bude v najbližších rokoch pokračovať, v najhoršom možnom čase, bolo ešte zhoršené nervozitou zahraničných investorov, na ktorých sa každý spoliehal. Tí, ktorí chcú zostať skrytí za schránkovými firmami sa pravdepodobne budú držať ďalej. A to by mohol byť ďalší veľký úder pre trhy s predraženými nehnuteľnosťami.
Ako keby šialený trh s nehnuteľnosťami v San Franciscu nemal už aj tak dosť problémov.
Zdroj: NYTImes, BusinessWeek