
Je všeobecne známe, že niektorí ľudia radi snívajú, zatiaľ čo iní sú realisti. Miliardár Ray Dalio, ktorý zbohatol v oblasti hedžových fondov tvrdí, že na to, aby ste dosiahli úspech, potrebujete obe z týchto vlastností. Presnejšie, Dalio hovorí, že práve idealisti, ktorí radi snívajú, potrebujú určitú dávku realizmu na dosiahnutie svojich snov. Dalio vo svojom nedávnom Facebookovom príspevku poznamenal: ,,Hyperrealistický prístup vám pomôže uvážlivo si zvoliť sny a následne ich splniť.”
Ray Dalio je zakladateľom najväčšieho hedžového fondu na svete, Bridgewater Associates, ktorý spravuje v aktívach na hodnote približne 160 miliárd dolárov. V spomínanom príspevku na sociálnych sieťach Dalio vyzdvihuje dôležitosť dosiahnutia rovnováhy medzi realizmom a idealizmom tým, že budete nasledovať svoje sny, ale zároveň čo najrealistickejšie zhodnotíte možnosti, ako tieto ciele dosiahnuť.
Dalio na svojom Facebooku píše: ,,Porozumieť realite, naučiť sa akceptovať ju a pracovať s ňou, je zároveň praktické a nádherné,” … ,,Stal som sa takým hyperrealistom, že som sa naučil pracovať s každou realitou, vrátane tých krutých, a začal som opovrhovať nepraktickým idealizmom.”
Pod ,,nepraktickým idealizmom” má Dalio na mysli spôsob myslenia, ktorý je zväčša spájaný s idealistami, ktorí buď nikdy nezrealizujú svoje vznešené nápady, alebo to robia veľmi nepraktickým a nerealizovateľným spôsobom. (Napríklad, nepraktický idealista pravdepodobne strávi viac času snívaním o svojom úspechu ako prácou na jeho dosiahnutí.)
Dalio však tvrdí, že vôbec nie je proti tomu, aby ľudia mali sny. Miliardár v ďalšom príspevku na sociálnej sieti Facebook uviedol: ,,Nechápte ma zle: Verím tomu, že sny sa plnia,” … ,,Pre mňa nie je v živote nič lepšie ako práve toto. Plnenie snov je tým, čo dáva životu zmysel.”
Konštatuje: ,,Chcem tým povedať, že ľudia, ktorí vytvárajú úžasné veci, nestrávia celý čas bezvýznamným snívaním, naopak, vždy berú do úvahy reálnu situáciu.”
V článku publikovanom v časopise Psychology Today v roku 2018 sa uvádza, že snívanie o úspechu je efektívnejšie, keď si človek zároveň predstaví reálne prekážky, ktorým bude na ceste za týmto úspechom musieť čeliť. Shahram Heshmat, bývalý docent University of Illinois v Springfielde v článku napísal: ,,Podstatou úspechu pri plnení snov je schopnosť realisticky zhodnotiť, ktoré sny sú naplniteľné a skutočne dôležité, a ktorých by sme sa naopak mali vyvarovať”.
Súvisiace:
7 výrazných psychologických znakov najbohatších ľudí
Bill Gates a ďalší miliardári tvrdia, že tento zvyk je kľúčom k ich úspechu
Daliov post je súčasťou série ,,Princípov”, ktoré pravidelne zverejňuje na sociálnych sieťach, pričom mnohé z nich pochádzajú z jeho knihy “Principles: Life & Work”, ktorá bola vydaná v roku 2017. V tejto knihe miliardár zdieľal svoje postrehy týkajúce sa úspechu a vodcovstva.
Dalio nie je ani zďaleka jediný úspešný podnikateľ, ktorý verí, že úspech vyžaduje zmes idealizmu a praktickosti.
V roku 2016 CEO spoločnosti Apple, Tim Cook, popisoval vlastnosti, ktoré by mali mať zamestnanci tejto firmy, pričom jednou z nich bol práve ,,otrasiteľný idealizmus”. Cook ho opísal takto: ,,Hľadáme ľudí, ktorí nebudú slepo akceptovať status quo, takých, ktorí nie sú spokojní s tým, ako veci fungujú, ľudí, ktorí skutočne chcú zmeniť svet a vložia sa do toho naplno”. Zároveň však Cook dodal, že Apple hľadá zamestnancov, ktorí sú ,,šialene šikovní”, a ktorým nechýba odvaha a odhodlanie. Inak povedané, schopnosť snívať o tom, že zmeníte svet, je pre úspech v technologickom gigante nevyhnutná, ale rovnako dôležité je vedieť sa premôcť a začať pracovať na dosiahnutí týchto cieľov.
Zdroj: CNBC