
Preteky v dobíjaní vesmíru sú v plnom prúde. Na scéne môžeme pozorovať snahu najväčších technologických spoločností súčasnosti, medzi ktoré patria Amazon, SpaceX, Microsoft, Virgin Group, Google a Facebook.
Jeff Bezos, generálny riaditeľ spoločnosti Amazon a druhý najbohatší muž planéty, financuje vesmírnu spoločnosť Blue Origin. V priebehu posledného roka do nej usmernil prinajmenšom 1 miliardu dolárov. Spoločnosť Blue Origin už počas niekoľkých rokov buduje továreň na výrobu vesmírnych rakiet v meste Kent, štáte Washington. V blízkej budúcnosti tiež plánuje vypustiť jednu zo svojich rakiet z odpaľovacej rampy organizácie NASA v zariadení na Cape Canaveral, v štáte Florida.
Elon Musk, generálny riaditeľ spoločnosti Tesla, je tiež riaditeľom vesmírnej spoločnosti SpaceX. V súčasnosti s veľkou pravidelnosťou organizuje lety mimo zemskej atmosféry a v konečnom dôsledku plánuje pokoriť červenú planétu Mars. Spoločnosť SpaceX aktuálne vyvíja novú verziu rakety známej ako Dragon 2. Tá má v priebehu budúceho roka dopraviť posádku astronautov na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS, ktorá sa ešte stále nachádza na obežnej dráhe Zeme.
Súvisiace: Miliardári kupujú športové tímy z iných dôvodov ako v minulosti
Adam Jonas, popredný analytik investičnej spoločnosti Morgan Stanley sa dokonca vyjadril, že spoločnosť Tesla by mohla časom stratiť Muskovu pozornosť. Ten sa totiž v čoraz väčšej miere venuje práve firme SpaceX a vyvíja zvýšenú snahu v posúvaní hraníc medzihviezdneho cestovania. Je tiež možné, že spoločnosti Tesla a SpaceX nadviažu v budúcnosti omnoho užšiu spoluprácu.
Jonas napísal: „Investori vo všeobecnosti očakávajú, že Elon Musk bude postupom času venovať čoraz viac svojho času a talentu spoločnosti SpaceX. To však vyvoláva závažné otázky o tom, kto ho nahradí v spoločnosti Tesla. Riešením by mohlo byť postupné zlučovanie týchto podnikov.“
V januári sa na televíznych staniciach objaví reklama, ktorá načrtne možnú spoluprácu týchto dvoch spoločností. V reklame bude vystupovať raketa spoločnosti SpaceX smerujúca na Mars, pričom jej nákladom bude automobil modelu Tesla Roadster.
Musk je síce popredným zástancom automobilov využívajúcich obnoviteľné zdroje energie, no jeho raketa Falcon 9 je poháňaná kombináciou kvapalného kyslíka a raketového kerozínu RP-1.
Paul Allen, bývalý obchodný partner Billa Gatesa a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft, vidí obrovský potenciál v zdieľaných letoch do vzdialeného vesmíru. Podporuje spoločnosť SpaceFlight, ktorá už v súčasnosti predáva rezervácie na lety mimo zemskej atmosféry. Podarilo sa jej dokonca vypredať celú kapacitu rakety spoločnosti SpaceX, ktorá vyvezie na obežnú dráhu zeme posádku platiacich zákazníkov.
Richard Branson, zakladateľ spoločnosti Virgin Group, investoval už viac než 600 miliónov dolárov za účelom zriadenia komerčných letov na obežnú dráhu našej planéty. Tie by sa mali zrealizovať do konca roku 2018.
Bransonova spoločnosť Virgin Galactic bude zároveň ponúkať vysokorýchlostné lety medzi mestami ako Boston a Peking. Jej lietajúce dopravné prostriedky budú dosahovať pozoruhodnú rýchlosť Mach 2, čo predstavuje takmer dvojnásobok rýchlosti zvuku, teda približne 1 246 kilometrov za hodinu. Branson sa nebráni myšlienke, že spoločnosť Virgin Galactic bude jedného dňa sprostredkovávať svojim klientom luxusné lety do destinácii, medzi ktoré sa zaradí aj Mars.
Agentúra Bloomberg uverejnila v auguste tohto roka štúdiu, ktorá dokumentuje, že mnohí z najbohatších podnikateľov na svete v súčasnosti vo zvýšenej miere investujú do start-upových spoločností, nachádajúcich sa v sektore vesmírneho cestovania a technologických inovácií.
Bill Gates napríklad investuje do spoločnosti Kameta, ktorá plánuje uviesť na trh revolučnú satelitnú technológiu mTenna. Tá by mala sprostredkovať komunikáciu medzi autami, lietadlami a loďami.
Mark Zuckerberg, zakladateľ spoločnosti Facebook, pomáha s financovaním projektu SETI, ktorý vznikol v rámci iniciatívy Kalifornskej univerzity v Berkeley. Jedným z najvýznamnejších úspechov tejto organizácie je vývoj výskumného programu Breakthrough Listen, ktorého účelom je štúdium potenciálnej existencie mimozemských foriem života.
Všetci zo spomenutých podnikateľov bezpodmienečne uznávajú obrovskú hodnotu nového softvéru, elektrických automobilov, sociálnych sietí, elektronického obchodu a inovatívneho letectva. Každý z nich však zároveň očakáva, že vesmírne cestovanie sa stane kľúčovou zložkou pri celkovom raste svetovej ekonomiky. Tisícky obyvateľov Zeme vyjadrili záujem o osídľovanie Marsu a v súčasnosti zaznamenávame narastajúci trh s ojedinelými kovmi, ktorých jediným zdrojom sú asteroidy, kométy a nové planéty.
Súvisiace: Miliardári a kráľovské rodiny učia svoje deti po mandarínsky
Veľmi atraktívne sú tiež luxusné výlety, ktoré by umožnili najbohatším jedincom sveta previezť sa po obežnej dráhe Zeme. Spoločnosť Space Adventures so sídlom v štáte Virginia už od roku 2001 ponúka multimilionárom možnosť stať sa členmi posádky ruskej rakety a zúčastniť sa letu na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS.
Elon Musk v priebehu roka 2017 oznámil nový ambiciózny cieľ spoločnosti SpaceX, na rok 2018. Dvaja nemenovaní pasažieri poletia na okružnú cestu okolo Mesiaca. SpaceX sa tak stane prvou súkromnou spoločnosťou, ktorá ponúkne platiacim klientom možnosť zúčastniť sa takejto expedície. Doteraz totiž na Mesiac lietali iba profesionálni astronauti, prostredníctvom štátnych vesmírnych spoločností.
Zdroj: LATimes