
Investičná firma UBS a konzultantská spoločnosť PwC uverejnili 26. októbra prieskum, podľa ktorého majetok svetových miliardárov narástol až o 17% a v súčasnosti dosahuje celkovú hodnotu 6 biliónov dolárov. Veľká časť týchto peňazí je investovaná do športového priemyslu.
Správa hovorí o tom, že miliardári sa tomuto svetu snažia zanechať dlhotrvajúci odkaz. Práve z tohto dôvodu investujú do filantropickej činnosti a často podporujú športový priemysel či rozvoj umenia. V štúdii sa uvádza: „Miliardári sa v čoraz väčšej miere zameriavajú na šport. Suma na cenovkách prestížnych športových klubov sa neustále zvyšuje a vo väčšine prípadov si ich môžu dovoliť kúpiť iba najúspešnejší miliardári sveta. Jedine tí majú dostatočné finančné prostriedky na to, aby zvládali po odkúpení klubu investovať do jeho budúceho fungovania.“
Ideálnym príkladom je Ázia, kde sa najbohatší jedinci na trhu v súčasnosti venujú financovaniu futbalu. Miliardár Jack Ma, zakladateľ internetovej spoločnosti Alibaba, investuje v rámci tohto športu do zakladania nových tréningových škôl.
Prirodzene, bohatí ľudia boli aj v minulosti štedrými patrónmi športových tímov a klubov. John Mathews, jeden zo spoluautorov uvedenej štúdie tvrdí, že dôvod ich záujmu o túto oblasť je v súčasnosti iný ako v minulosti. Vraví, že vlastnenie športového tímu bolo kedysi symbolom vysokého ega. On sám údajne odrádzal viacerých svojich klientov od plánov investovať do tohto sektora trhu. Vysvetľuje: „Presviedčal som svojich klientov, že najrýchlejším spôsobom, ako sa stať milionárom, je stať sa miliardárom a potom si kúpiť športový tím.“
Motivácia, ktorá dnes vedie úspešných ľudí k takejto investícii, je oveľa pragmatickejšia. Mathews tvrdí, že v prípade niektorých miliardárov je kúpa športového tímu skutočne dobrým rozhodnutím. Vlastnenie športového tímu môže napríklad pomôcť niektorým podnikateľom zblížiť sa s komunitou ľudí, v rámci ktorej majú určité podnikateľské zámery.
Štúdia ďalej uvádza: „Vlastnenie športového klubu je v niektorých prípadoch viac než len známkou prestíže či podnikateľským krokom. V Spojených štátoch a do istej miery aj v Európe sa jedná o šancu propagovať svoju komunitu a zanechať po sebe nejaké dedičstvo či odkaz. Predstavte si, že práve Vy sa stanete človekom, ktorý doviedol miestny športový klub k nevídanému úspechu.“
Súvisiace:
Miliardári a kráľovské rodiny učia svoje deti po mandarínsky
Kde vo svete sa nachádza najviac miliardárov a ako sa dostali k svojmu majetku?
Majiteľom športových tímov sa zároveň otvárajú dvere k novým podnikateľským príležitostiam.
V štúdii sa ďalej píše: „Jeden z oslovených miliardárov sa vyjadril, že športové tímy si nekupujete kvôli vyhliadke investičných výnosov. Skutočným dôvodom je fakt, že touto cestou ste schopní dostať sa do spoločnosti úžasných ľudí. Zrazu máte možnosť sadnúť si za jeden stôl s celebritami, šejkmi, slávnymi podnikateľmi a obyčajnými chlapíkmi z celého sveta. Všetci sa zídete v jednej miestnosti a diskutujete o športe.“
Správa nakoniec dokumentuje, že 109 miliardárov vlastní 140 najúspešnejších športových tímov po celom svete. Priemerný vek týchto magnátov predstavuje 68 rokov. Nasledujúca grafika zobrazuje športy, v rámci ktorých miliardári vlastnia svoje tímy a kluby.

Zdroj: PwC, UBS