Milície sa stali magnátmi na trhu s luxusným nehnuteľnosťami v Riu de Janeiro

Hranica medzi neregulovanými štvrťami „favelas“ a bohatšími časťami Ria de Janeiro je čoraz menej zreteľná, keďže milície si stavajú nelegálne luxusné obytné komplexy.

V poslednom čase na verejnosť konečne vyplávali informácie o tom, akým spôsobom milície v meste Rio de Janeiro prepierajú veľké objemy peňazí prostredníctvom nelegálnych operácií na miestnom trhu s nehnuteľnosťami. Nové odhalenia tak zdôrazňujú beztrestnosť, s ktorou tieto skupiny pôsobia, ako aj mieru ochrany, ktorú dostávajú od štátu.

12. apríla sa v komunite Muzema na území mesta Rio de Janeiro zrútili dve obytné budovy, čo si vyžiadalo najmenej štyri obete na životoch. Vyšetrovanie polície rýchlo odhalilo, že tieto nehnuteľnosti boli postavené nelegálne, dokonca bez akéhokoľvek súhlasu patričných úradov. Miestna vláda vo vyhlásení uviedla, že oblasť Muzema je kontrolovaná miestnymi skupinami milície a predstavitelia oficiálnych orgánov sem údajne majú iba veľmi obmedzený prístup.

Ďalšie vyšetrovanie odhalilo, že výstavbu viacerých takýchto budov financovala najznámejšia milícia s názvom Escritório do Crime („Úrad pre zločin“) a následne predávala nelegálne byty za tisíce dolárov.

Súvisiace: Luxusné nehnuteľnosti na Malte sa môžu pochváliť silným rastom

Milícia Escritório do Crime je tvorená aktívnymi a bývalými členmi policajného zboru, ktorí pôsobia ako nájomní zabijaci. Táto skupina v posledných týždňoch figurovala v titulkoch svetových médií, pričom bola spájaná s vraždou poslankyne a občianskej aktivistky Marielle Francovej v roku 2018.

Jedná sa však iba o jedno z posledných odhalení skutočnej miery, do akej miestne milície dominujú nelegálnemu trhu s nehnuteľnosťami v druhom najväčšom meste Brazílie. V priebehu februára sa uskutočnil policajný nájazd na 36 budov patriacich do sociálneho programu Minha Casa, Minha Vida („Môj dom, môj život“), z ktorých boli vyhostení členovia milície, ktorí násilne obsadili tieto nehnuteľnosti a nelegálne predávali alebo prenajímali obytné jednotky.

V apríli roku 2018 boli zase odhalení členovia milície, ktorí nelegálne stavali „luxusné“ obytné komplexy vysoké až 10 poschodí v západných oblastiach mesta Rio de Janeiro – vrátane chránených prírodných území.

Analýza kriminality

Podobné nelegálne stavby sa na prvý pohľad môžu javiť ako úplne legitímne, avšak v registroch mesta o nich neexistujú žiadne záznamy a „prenajímatelia“ či „nájomcovia“ týchto objektov neplatia za vodu a elektrinu, pričom všetky zdroje jednoducho kradnú z existujúcej infraštruktúry.

Takáto úroveň korupcie v súčasnosti v Brazílii síce nie je prekvapujúca, no zarážajúca je najmä beztrestnosť, s ktorou milície realizujú svoju nelegálnu činnosť. V priebehu januára prebehla operácia nazvaná Os Intocáveis („Nedotknuteľní“), ktorej cieľom bolo zatknúť kľúčových členov miestnej milície. Výsledkom bolo päť zatknutých osôb a policajné zložky následne odovzdali Interpolu popisy viacerých podozrivých.

Napriek tomu sa zdá, že tento zákrok bol iba izolovanou reakciou štátu, ktorá nie je súčasťou žiadnej dlhodobej kampane. Komunita Muzema, v ktorej sa v apríli zrútili nelegálne budovy, bola jednou zo štvrtí, kde prebiehala januárová operácia.

Milície v Riu de Janeiro si naďalej udržiavajú úzke spojenie s vládnou mocou, vďaka čomu sa tešia opakovanej ochrane z najvyšších miest. Tento trend trvá už od začiatku milénia, keď niektorí politici vyzdvihovali milície ako národných hrdinov za upokojenie situácie v regiónoch, ktoré boli kedysi mimoriadne náchylné na kriminalitu.

Tieto skupiny, ktoré často zastrešujú aktívnych a bývalých policajtov, sa však od tej doby stali etablovanou súčasťou zločineckého prostredia a obvykle sú obviňované z narastajúceho počtu mimosúdnych popráv.

Milície tak v súčasnosti pôsobia v podobe gangov, proti ktorým kedysi údajne spoločne bojovali. Agentúra The Intercept uviedla, že v Brazílii funguje anonymná tiesňová linka Disque Denúncia, ktorá registruje sťažnosti týkajúce sa trestných činov, pričom momentálne až 65% zaznamenaných hovorov súvisí s činnosťou miestnych milícií.

Nexo tiež uvádza, že milície aktuálne ovládajú rozsiahle metropolitné oblasti mesta Rio de Janeiro, pričom podľa dostupných odhadov v týchto oblastiach žijú takmer dva milióny obyvateľov. Tieto skupiny zároveň zhromaždili obrovské bohatstvo prostredníctvom vydierania a monopolu na nelegálny predaj plynu, prístupu na internet, dopravy, ťažby a dokonca aj prostredníctvom krádeží ropy. Tieto finančné prostriedky sú sčasti usmerňované do nelegálne budovaných nehnuteľností.

Súvisiace: Milánsky trh s nehnuteľnosťami sa vracia na medzinárodnú úroveň

Prípady podobné vražde Marielle Francovej síce do istej miery odhaľujú skutočnú povahu zákerného fungovania týchto skupín, no nedá sa poprieť, že milície aj napriek tomu často ťažia z „pozitívnej propagandy“ – tá pramení zo situácií, v ktorých tieto skupiny pomáhali štátu upokojiť situáciu v neregulovaných štvrtiach známych ako „favelas“.

Je zarážajúce, že milície si môžu dovoliť podnikať „na dennom svetle“, bez akejkoľvek potreby utajovania svojich operácií, čoho dôkazom je predovšetkým rozkvet nelegálneho trhu s nehnuteľnosťami. Práve táto časť ich aktivít by sa mohla stať cieľom širšieho úsilia so zámerom položiť ich na lopatky. Zároveň sa však nedajú poprieť existujúce väzby medzi členmi milícií a najvyššími vládnymi predstaviteľmi, čo bude nepochybne zásadne komplikovať riešenie celej súčasnej situácie.

José Claúdio Souza Alves, uznávaný brazílsky sociológ, povedal: „Milície v Riu de Janeiro nie sú paralelnou mocou. Zastupujú samotný štát.“

Zdroj: InsightCrime

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.