Milionár z kryptomien plánuje postaviť blockchainové mesto v Nevadskej púšti

Milionár Jeffrey Berns, ktorý zbohatol na kryptomenách, odhalil svoje plány, podľa ktorých chce zmeniť obrovskú časť Nevadskej púšte na inteligentné mesto založené na technológii blockchainu.

Berns, ktorý minulý rok zarobil majetok na predaji kryptomien, plánuje pretvoriť pozemok s rozlohou 27 113 hektárov na severe USA, za ktorý zaplatil 170 miliónov dolárov.

Priestor, ktorý je známy pod názvom Innovation Park a susedí s centrami gigantov ako Google, Apple, Switch a Tesla, je už sídlom riaditeľov spoločnosti Blockchains, ktorá podporuje začínajúce firmy a podniky používajúce technológiu blockchain.

Mesto bude „spojením nového typu podnikania a miestnej komunity“

Blockchain je súhrnom digitálnych záznamov, ktoré chronologicky a verejne popisujú transakcie. Tieto decentralizované účtovné knihy, ktoré sú úplne nezávislé od akejkoľvek vlády či autority, podporujú digitálne meny, akými sú napríklad Bitcoin a Ether.

Súvisiace: Správca hedžových fondov predáva sídlo za $16 miliónov a akceptuje platbu Bitcoinom

Berns zarobil svoje milióny kúpou a predajom tokenov Ether, na ktorých je založená kryptomena Ethereum, predtým, ako ich cena padla.

Teraz plánuje použiť tieto peniaze na výstavbu inteligentného mesta na zvyšku svojho pozemku, ktoré by bolo „spojením nového typu podnikania a miestnej komunity“ zároveň.

Návrh blockchainového mesta obsahuje široké využitie tejto technológie v mestskom prostredí, a to v domoch, školách a technologickom parku, ktorý má slúžiť Bernsovej firme.

Blockchain by mohol ponúknuť obrovský pocit súkromia

Bern na svojej stránke vyhlásil: „Náš pozemok v Innovation Parku bude inteligentným mestom s decentralizovanou blockchainovou infraštruktúrou, ktorej budú podliehať všetky interakcie.”

Najväčším potenciálnym prínosom tohto mesta by mohla byť väčšia kontrola nad súkromím osobných údajov – toto je najväčšou výhodou blockchainu, ktorú vyzdvihol autor rubrík na Dezeen Opinion, Paul Colleti.

New York Times informoval, že obyvatelia Innovation Parku by mohli napríklad pracovať s bankovými kontami, voliť a uskladňovať dáta priamo na blockchaine bez akýchkoľvek sprostredkovateľských spoločností alebo vlády.

Na stránke Blockchains napísali: „Efektívnosť, udržateľnosť, transparentnosť a pôvod nebudú založené na dohode, ale budú garantované.“

„Mnohé inovatívne technológie zmenia spôsob dennodennej komunikácie obyvateľov komunity a základom tohto všetkého bude blockchain, ktorý bude udržiavať systém férovým, demokratickým a čestným.“

Architekti, ktorí budú pracovať na návrhoch Innovation Parku

K spolupráci na tomto projekte boli prizvané dve architektonické firmy z Los Angeles, presnejšie Ehrlich Yanai Rhee Chaney Architects a Tom Wiscombe Architecture. Ďalšou úlohou, ktorou boli poverené, bolo zapracovať využitie ďalších najmodernejších technológií.

Na stránke spoločnosti Blockchains sa uvádza: „Súčasťou plánovaného mesta bude okrem iného najbezpečnejší, vysoko technologický park, ktorý bude spájať technológiu blockchainu s umelou inteligenciou, 3D tlačou a nanotechnológiami, ďalej obytné jednotky, ktoré poskytnú nové bývanie tisícom ľudí a rôzne ďalšie finančné, podnikové a predajné jednotky.“

Prvé nákresy, ktoré zverejnili architekti, ukazujú zmes nízkych budov a vysokých veží, ktoré sú rozptýlené po celej metropole. Nie sú to ale ešte konečné plány, tie prídu až neskôr.

Predstaviteľ firmy Tom Wiscombe Architecture v popise projektu uviedol: „Budovy by sa mali začleniť do okolitého prostredia a spájať tak obyvateľov so životným prostredím a vznešenosťou púšte.“

Návrhy ďalej obsahujú spoločné priestory, „masívne výrobno-pracovné hybridy“, komunitné centrá, zelené nádvoria, aby sa ľudia mohli schádzať a rozvíjať svoje myšlienky. Okolo budov, ale aj v budovách by podľa návrhov mali jazdiť autonómne a elektrické vozidlá.

Blockchainové mesto by malo používať alternatívne zdroje energie ako solárne panely a veternú energiu, a recyklovanú a očistenú vodu.

Súvisiace: Bitcoinoví milionári kupujú Lamborghini ako symbol bohatstva

Tento projekt nasledujú ďalšie plánované inteligentné mestá v Arizone a v Toronte

Innovation Park je medzi prvými inteligentnými mestami, ktoré sa plánujú postaviť v Severnej Amerike. Okrem tohto projektu je to projekt v Arizonskej púšti, ktorý financuje miliardár Bill Gates a mesto budúcnosti, ktoré by sa malo nachádzať na pobreží Toronta, plánované sesterskou spoločnosťou Googlu, Sidewalk Labs.

Na rozdiel od Blockchainového mesta, schéma Sidewalk Labs plánuje použiť a zdieľať dáta obyvateľov, aby zlepšili bezprostredné okolie obyvateľov. Tento koncept bol tvrdo kritizovaný, hlavne po škandále Facebooku a Cambridge Analytica, keď boli informácie zneužité na ovplyvňovanie voličov v politickej kampani.

Sidewalk Labs síce argumentuje tým, že použitie týchto dát urýchli pretváranie sídlisk, ale ostatní sú voči tomuto nápadu skeptický a tvrdia, že výsledok zavádzania nových technológií sa momentálne nedá predvídať.

Architekt Jason Pomeroy povedal pre Dezeen, že technológie sa veľmi rýchlo stávajú zastaralými. Dopravný dizajnér Paul Priestman a urbanizátor Maarten Hajer sú tými hráčmi, ktorí varujú pred autonómnymi vozidlami, ktoré môžu spôsobiť rovnako veľa problémov, ako ich môžu vyriešiť.

Berns, ktorý momentálne čaká na konečné schválenie svojho projektu, si je vedomý týchto nástrah, ale je ochotný akceptovať výzvy a so stavbou by chcel začať budúci rok.

Pre New York Times povedal: „Buď to bude najväčšia vec, aká tu kedy bola, alebo to bude najväčší prepadák v dejinách ľudstva.“

Berns dodal: „Verím, že to bude to prvé, no tak či tak to bude úžasná cesta.“

Návrhy spracovali kancelárie Ehrlich Yanai Rhee Chaney Architects a Tom Wiscombe Architecture.

Zdroj: Deezen, Yahoo

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.