Chris Reining odišiel do dôchodku vo veku 37 rokov ako milionár. Reining verí, že „žiť bohato“ a „byť bohatý“ nie je to isté. Byť bohatým, podľa neho nie je o vysokej výplate. Je to o tom, že vlastníte majetok, ktorý vám vytvára príjem a miniete menej ako zarobíte.
Mohli by ste povedať, že Chris Reining sa dobre vyzná v peniazoch. Nuž, vyznal sa v nich, keďže sa stal dôchodcom vo veku 37 rokov ako milionár a to tak, že míňal menej ako zarobil a investoval peniaze do iných vecí ako ostatní. Tento miľník využíva na spravovanie svojho blogu o finančnej nezávislosti.
Vďaka týmto skúsenostiam je nám jasné ako Reining uvažuje o peniazoch. Na Twitteri totiž zverejnil tento tweet: „Žiť bohato: Zarobíte 500 tisíc dolárov, miniete 500 tisíc dolárov a nemáte ani cent,“ … „Byť bohatý: Zarobíte 100 tisíc dolárov, miniete 40 tisíc dolárov a máte 1 milión v banke.“
Living rich: Make $500k, spend $500k, don't have two nickels to rub together.
Being rich: Make $100k, spend $40k, have $1 million in the bank.
— Chris Reining (@ChrisJReining) June 20, 2018
Samozrejme, že existujú rôzne kritériá a veľa názorov, podľa ktorých môžeme niekoho považovať za „bohatého“, ale väčšinou vznikajú na základe špecifického príjmu alebo spoločenskej triedy. Jeho tweet poukazuje na to, že on nemeria bohatstvo na základe číselných údajov alebo materiálnych prostriedkov, ale definuje ho na základe správania.
Reining v rozhovore poznamenal: „Keď ľudia hovoria, že chcú byť bohatí, tak hovoria, že chcú míňať peniaze tak ako bohatí. Sústredia sa na to, aby mali čo najvyššiu výplatu,“ … „To však neznamená byť bohatým. Byť bohatým znamená vlastniť majetok, vďaka ktorému máte príjem, ktorý presahuje váš životný štandard.“
Pokračoval: „Bohatý je ten, kto zarobí 50 000 dolárov za rok zatiaľ čo žije z podielov na ziskoch a z výnosov, a minie tak 40 000 dolárov ročne. Mám priateľov, ktorí zarobia pol milióna a kvôli súkromným školám, dvom bývaniam a drahému životnému štýlu na svojom bankovom účte nemajú nič a sú chudobní. Práve preto slovo „bohatý“ nemá nič spoločné s tým, aká vysoká je vaša výplata.“
Finančná nezávislosť „nie je o tom, koľko peňazí máte“, ale o tom, na čo ich miniete
Samotný Reining je príkladom toho, že „žiť bohato“ a „byť bohatým“ nie je to isté.
V predchádzajúcom článku, ktorý napísal pre Business Insider vysvetlil, že získanie finančnej nezávislosti závisí od „pravidla 4 percent.“ V praxi to znamená, že môžete bez obáv vybrať každý rok 4 percentá z vašich investičných účtov, prispôsobiť sa inflácii a stále budete mať peniaze.
Napriek tomuto pravidlu išiel do dôchodku, keď si ročne mohol vybrať 3 percentá zo svojich investičných účtov. Po roku alebo dvoch na dôchodku si vybral už len 2 percentá.
Prečo? Pretože chcel minúť menej ako zarobí.
Napísal: „Byť finančne nezávislým nie je o tom, koľko peňazí máte, ale o tom, koľko miniete. Pretože to, koľko miniete určuje to, koľko peňazí potrebujete.“
Súvisiace:
Neľahký život bohatých
Prečo bohatí ľudia tvrdia, že získali majetok vlastnými silami?
Dodal ešte, že keď ľudia hovoria, že potrebujú 1 alebo 2 milióny dolárov, v skutočnosti hovoria to, že majú nákladný životný štýl. To sa zhoduje aj s tým, čo naposledy povedal pre Business Insider: „Na peniazoch je vtipné to, že vždy máte pocit, že potrebujete viac. Aj keď máte dosť, nikdy dosť nemáte.“
Reining tvrdí, že nákladný životný štýl je v poriadku, no uvedomil si, že ak by minul menej, ušetril by viac.
Ako už povedal: „Stať sa bohatým a zostať bohatým je v drvivej väčšine hra, v ktorej sa snažíte minúť menej ako zarobíte. Ak to dokážete, budete si môcť užiť slobodu, ktorú nikdy nezažijú tí, ktorí žijú bohato.“
Zdroj: BusinessInsider