Módna prehliadka značky Chanel v New Yorku bola inšpirovaná starobylým Egyptom

Nedávna módna prehliadka Métiers d’Art značky Chanel sa konala v Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku, pričom kulisu samotného podujatia tvoril veľkolepý egyptský chrám Dendúr. A práve to bolo hlavným cieľom Karla Lagerfelda, kreatívneho riaditeľa značky Chanel – vytvoriť elegantnú a pútavú kombináciu starého Egypta a súčasného New Yorku.

Prezentovaná kolekcia luxusného oblečenia bola navrhnutá tak, aby predstavila malé zázraky, na ktorých sa pravidelne podieľajú vychýrení remeselníci tohto módneho domu. Mnoho krajčírov, gombikárov, šperkárov, tkáčov a obuvníkov má v súčasnosti možnosť rozvíjať svoje remeslo iba z dôvodu, že značka Chanel v minulosti zachránila ich upadajúce ateliéry a dala im druhú šancu prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Paraffection.

V prvom rade však treba poznamenať, že miesto konania tejto show bolo prvým náznakom jej nepochybného úspechu. Chrám Dendúr bol už v roku 1963 odstránený zo svojej pôvodnej polohy v záplavovej oblasti rieky Níl, ktorá sa stala nevyhovujúcou v dôsledku vybudovania novej Asuánskej priehrady. Egyptská vláda následne darovala zachránené časti chrámu Spojeným štátom ako odmenu za starostlivosť o túto a ďalšie pamiatky objavené pozdĺž Nílu. Chrám je tak v súčasnosti umiestnený vo vyhradenom expozičnom priestore Metropolitného múzea v New Yorku. Je obklopený vodnou priekopou, do ktorej boli prezieravo nasadené rastliny papyrusu. Celú scenériu od otvoreného priestoru a pohľadu návštevníkov múzea ukrýva dočasná stena, ktorá umocňuje dramatickú atmosféru pri príchode ľudí do tohto priestoru.

Lagerfeld otvoril prehliadku variáciami štýlových búnd, ktoré po prvýkrát predstavil už na prehliadke kolekcie Jar 2019. Sukne prezentovaných modelov však tentokrát prispôsobil tak, že ich predná časť bola mierne zdvihnutá, čím pripomínali „shendyt“ – tradičnú jednoduchú sukňu, ktorú v starovekom Egypte nosili najmä muži, čo je zrejmé z hieroglyfov z toho obdobia. To však nebolo jedinou poctou móde starobylého Egypta. Lagerfeld totiž tieto bundy navrstvil na dlhé splývavé šaty z ľahkej slonovinovej tkaniny, ktoré nápadne pripomínali tradičné šaty „kalasiris“, ktoré podľa dobových zobrazení nosila napríklad Kleopatra a jej dvorné dámy.

Na prehliadke sa objavili aj tvídové tkaniny, ktorými sa značka Chanel preslávila v minulosti, no tentokrát boli oživené zlatými doplnkami. Kreatívny riaditeľ značky navyše celú show oživil jedinečnými grafickými dizajnmi a motívmi umeleckej skupiny známej ako Memphis Group, ktorá bola pod vedením ikonického talianskeho architekta a sochára Ettoreho Sottsassa aktívna v priebehu 80. rokov minulého storočia a svoje meno prevzala od slávneho mesta v Egypte. Lagerfeld si počas svojich mladých rokov dokonca priamo objednával a zbieral diela tohto kreatívneho zoskupenia.

Okrem zlatých a slonovinových farebných tónov boli senzáciou prehliadky koralové a lesklé modré odtiene, ktoré pripomínali krovky legendárnych egyptských skarabeov. Chrobák skarabeus sa okrem toho objavil ako súčasť viacerých luxusných šperkov a doplnkov. Rovnakej popularite sa tešili aj vzory pripomínajúce krokodíliu či hadiu kožu, no treba poznamenať, že sa našťastie jednalo iba o hodnoverné napodobeniny týchto materiálov.

Značka Chanel už v predvečer módnej prehliadky jasne vyhlásila, že zo svojho podnikateľského modelu úplne vypustí prírodné kože získavané z krokodílov, exotických plazov a morských rají. Exotické kožené motívy prezentované na prehliadke tak boli vyrobené z umelej kože s jedinečným krokodílím reliéfom. Výrobky imitujúce hadiu kožu boli zase posiate desiatkami lesklých diskov.

Modely predvádzané na prehliadke boli síce už na prvý pohľad pozoruhodnými módnymi kreáciami, ale pri pohľade zblízka bolo zrejmé, že skrývajú dokonca ešte viac, ako sa zdá. Precízna práca schopných umelcov je totiž najlepšie pozorovateľná v detailoch. Tvídové tkaniny boli efektívne dopĺňané pásmi tylu, flitrami a metalickými stuhami. Tkanina, ktorá z diaľky vyzerala ako sieťovina, bola v skutočnosti mriežkou z mikroskopických ručne navliekaných zlatých korálikov. Komplikované pletené modely zase zahŕňali kúsky zlata a drahých kameňov, čím dokonale napodobňovali imitácie starožitných egyptských náhrdelníkov, ktoré je v súčasnosti možné pozorovať v poprednom newyorskom múzeu Met – výstava potrvá až do 24. februára budúceho roku.

Lagerfeld si je dobre vedomý skutočnosti, že starobylý Egypt sa stal nevyčerpateľnou inšpiráciou módnych dizajnérov po celé stáročia. Tento trend zažíval boom najmä v období bezprostredne po tom, ako Howard Carter v novembri roku 1922 objavil hrobku bájneho faraóna Tutanchamóna, ktorý umrel v mladom veku 18 rokov. Jeho hrobka bola navyše doslova preplnená úžasnými pokladmi, ktoré mali sprevádzať legendárneho monarchu na ceste do posmrtného života. Módne značky a výrobcovia šperkov vtedy šaleli za všetkým, čo malo niečo do činenia s egyptskou kultúrou.

Lagerfeld zložil poctu mladému egyptskému panovníkovi rafinovanými detailmi modelu, v ktorom poslal na mólo rovnako mladého umelca Pharrella Williamsa. Viaceré z jeho najnovších modelov boli okrem toho zjavne inšpirované skladbou „Walk Like an Egyptian“ z roku 1986 od skupiny Bangles, o čom svedčili zobrazenia mestskej štvrte Alphabet City a newyorského metra, ktoré sa na prehliadke objavili v podaní súčasného francúzskeho graffiti umelca Cyrila Conga – mohli by sme povedať, že sa jednalo o akési moderné hieroglyfy.

Dizajnérska ikona Andrée Putman, ktorý je Lagerfeldovým súčasníkom, o ňom pred 35 rokmi povedal, že Karl „každým dňom obohacuje módu o nové nápady, za čo môže jeho nekonečná zvedavosť a kultúrna bulímia.“ Newyorská prehliadka nespochybniteľne dokázala, že módny dom je v súčasnosti takým revolučným aktérom svetovej módy, ako si to priala jeho zakladateľka Gabrielle „Coco“ Chanel, keď ho založila v rokoch po prvej svetovej vojne. V New Yorku sa tiež potvrdila skutočnosť, že hybnou silou tejto značky je aj naďalej nekonečná zvedavosť Karla Lagerfelda, ktorá je taká intenzívna ako v začiatkoch jeho kariéry.

 

Zdroj: StyleCaster, FF

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.