Monako je vo všeobecnosti mimoriadne vyhľadávanou cestovateľskou destináciou. Ak však toto mesto navštívite v súčasnosti, pravdepodobne sa Vám naskytne pohľad, ktorý ste vôbec nečakali. Namiesto výhľadu na otvorené more sa totiž ocitnete v obklopení lešení a stavebných strojov. Nedá sa poprieť, že pohľad na luxusné jachty v prístave tohto mesta aktuálne nie je tým, čím býval.
Súčasná výstavba vo viacerých častiach Monaka je prvým krokom v rámci konštrukcie luxusných obytných nehnuteľností na pôde, ktorá sa zatiaľ nachádza na dne mora. Monacká vláda totiž už od roku 2016 sype tisícky ton sicílskeho piesku do svojich plytkých prístavov, ktoré sa snaží zmeniť na nové stavebné parcely. Celková hodnota tejto iniciatívy v súčasnosti predstavuje 2,4 miliardy dolárov.
Do roku 2025 by mala v Monaku vzniknúť nová mestská štvrť s rozlohou 6 hektárov známa ako Anse du Portier, ktorá efektívne zväčší celkovú rozlohu mesta o 3%, pričom bude zahŕňať 120 luxusných bytov, 10 prepychových víl, nový prístav a promenádu napojenú na populárnu pláž Monte-Carlo. Za transformáciu poslednej nedotknutej časti monackého pobrežia je zodpovedný uznávaný dizajnér Renzo Piano, ktorý je okrem iného držiteľom prestížnej Pritzkerovej ceny za architektúru. Tento projekt je súčasťou komplexného plánu, pomocou ktorého sa zámorský daňový raj snaží vyriešiť aktuálny nedostatok dostupných obytných jednotiek. Monako si v dôsledku tejto skutočnosti vyslúžilo titul mesta s najvyššími cenami obytných nehnuteľností na svete.

Realizácia aktuálneho projektu na pobreží Monaka pripomína podobnú situáciu zo sedemdesiatych rokov minulého storočia, keď zvrchované monacké knieža Rainier III. postavil priemyselnú štvrť s názvom Fontvieille na takmer štyroch hektároch pozemkov, ktoré sa dovtedy nachádzali pod hladinou Stredozemného mora.
Súvisiace: Akú nehnuteľnosť si môžete kúpiť za $1 milión v jednotlivých mestách sveta?
Je potrebné poznamenať, že svetové metropoly ako Paríž či New York sa v súčasnosti môžu rozrastať takmer neobmedzeným tempom. Predstavitelia monackej vlády však nesúhlasia s rúcaním starých budov, čo by uvoľnilo miesto pre vyššie, modernejšie a elegantnejšie stavby. Tomuto mestskému štátu tak ostáva jediná možnosť – rozrastať sa smerom nad vodu.
Inteligentná pobrežná štvrť

Jean-Luc Nguyen, riaditeľ vládneho projektu pobrežnej expanzie uviedol, že cieľom novej štvrte Anse du Portier bude „poskytovať luxusné ubytovacie príležitosti pre ľudí, ktorí sa chcú usadiť v Monaku“. Väčšina nehnuteľností na území tohto multikultúrneho mesta je totiž ako keby zamrznutá v architektonickom a infraštruktúrnom štýle 70. rokov. Do Monaka pravidelne prichádza obrovský počet popredných spoločností a individuálnych podnikateľov, ktorí si užívajú daňové výhody miestneho bankového systému. Títo účastníci sú zároveň primárnymi prispievateľmi do monackej ekonomiky a predstavujú hlavnú hybnú silu budúceho rozvoja lokálnych komunít.
Nová luxusná štvrť sa bude snažiť upútať pozornosť svetových miliardárov prostredníctvom vybavenia na špičkovej úrovni v podobe inovatívnych vykurovacích systémov, solárnych panelov pokrývajúcich energetické náklady obytných jednotiek a dokonalých výhľadov na priľahlé otvorené vodné plochy. Súčasťou developerského projektu sú aj prepychové pobrežné vily, ktorých obytný priestor sa bude pohybovať okolo hodnoty 1 484 metrov štvorcových, pričom cena týchto jednotiek bude až o 30% vyššia ako pri priemerných monackých nehnuteľnostiach. Bežná cena obytných nehnuteľností na území Monaka pritom kolísa okolo úrovne 56 000 dolárov za meter štvorcový. Nguyen však poznamenal, že zvýšený záujem o novopostavené byty s veľkou pravdepodobnosťou zásadne navýši súčasné ceny. Povedal, že luxusné bytové jednotky v novej štvrti „budú stáť toľko, koľko za nich budú ochotní zaplatiť potenciálni záujemcovia“.

Tento monacký projekt výrazne pripomína umelo vytvorenú skupinu ostrovov pri pobreží Dubaja s názvom The World. Toto pompézne súostrovie zložené z 300 ostrovov bolo kedysi propagované snáď všetkými možnými superlatívmi a upútalo pozornosť svetových osobností ako Brada Pitta či Richarda Bransona. Projekt dubajského súostrovia však nakoniec skončil fiaskom a developeri zúčastnení tejto iniciatívy zhromaždili obrovský dlh v hodnote viac než 60 miliárd dolárov. Monacká vláda však uviedla, že plánovaná štvrť Anse du Portier si nekladie za cieľ ohúriť verejnosť „najvyššími“ a „najdrahšími“ budovami v širokom okolí. Aktuálny projekt je naopak súčasťou plánu Monaka, ktoré chce do roku 2050 dosiahnuť absolútnu uhlíkovú neutralitu a takýmto spôsobom prispieť k ochrane globálneho životného prostredia.
Nová pobrežná štvrť bude výlučne pešou zónou, pričom bude vybavená modernými environmentálnymi prvkami v podobe zdieľanej infraštruktúry zameranej na elektrické bicykle a systémov určených na zhromažďovanie a recykláciu dažďovej vody. 40% celkových energetických nákladov tejto štvrte bude pokrytých fotovoltaickými solárnymi panelmi a termálnymi pumpami, ktoré budú využívať teplotu morskej vody pri prevádzke vyhrievacích a chladiacich systémov. Rovnakým spôsobom bude napájaných až 80% pouličného osvetlenia.
Dočasné obmedzenia

Inžinieri v priebehu posledných dvoch rokov kládli základy plánovanej štvrte Anse du Portier a väčšina konštruktérskych prác tak prebiehala pod vodou. Avšak Philippe Jan, ktorý je riaditeľom developerskej spoločnosti Bouygues Travaux Publics, zodpovednej za realizáciu projektu, nedávno uviedol, že okoloidúci a obyvatelia mesta budú mať čoskoro možnosť „vidieť postupne sa objavujúcu časť ľadovca“. Konštrukčné práce totiž postupujú sľubným tempom a na lokalite budúcej obytnej štvrte sa v blízkej budúcnosti začnú objavovať 10 000-tonové kvádre betónu, ktoré budú na miesto dovážané až z Marseille. Developeri však musia počítať s tým, že hluk spojený s výstavbou sa bude ozývať vo všetkých kútoch malej dovolenkovej destinácie. Jan sa spolu so svojím tímom staviteľov rozhodol prerušiť výstavbu aspoň počas najvyťaženejších mesiacov letnej sezóny.
Prítomnosť ťažkých strojov a znemožnený výhľad na more však nie sú jedinými problémami, ktorým monacká verejnosť v súčasnosti čelí. Ako sme už spomenuli, hluk je závažným faktorom, ktorý má vážny dopad ako na spokojnosť turistov, tak aj na každodenný život miestnych obyvateľov. Popredný hotel Fairmont Monte Carlo dokonca reagoval na pobúrenie svojich hostí a do jednotlivých izieb svojho zariadenia umiestnil senzory monitorujúce hladinu hluku. Jan povedal: „V Monaku sa vyskytuje obrovský počet turistov a domácich obyvateľov, ktorí skutočne netúžia byť rušení hlukom výstavby. Na druhej strane však musia pochopiť, že novovzniknutá štvrť prinesie do ich mesta čerstvý život a v konečnom dôsledku budú za svoju trpezlivosť niekoľkonásobne odmenení.“
Nová štvrť bude nepochybne schopná konkurovať aj vyhľadávanej časti mesta s názvom Port Hercule, ktorá je domovom luxusných jagavých reštaurácií a barov. Oblasť Anse du Portier bude síce o niečo menšia, ale zároveň bude omnoho pokojnejšia a návštevníkom bude ponúkať intímne zážitky v jedinečnom modernom prostredí. Súčasné digitálne vizualizácie zobrazujú útulný morský prístav, ktorý sa ponáša skôr na atmosférický francúzsky pobrežný rezort Cassis ako na rušné a večne hektické mestečko Cannes. Na počítačom generovaných snímkach môžeme navyše vidieť moderný amfiteáter s výhľadom na more, nový verejný park a početné chodníky, ktoré križujú mestskú zeleň inšpirovanú rastlinstvom typickým pre okolie Stredozemného mora.
Pohľad do budúcnosti

Hlavnou dominantou Monaka sú aktuálne skutočne staviteľské práce. A nie je nimi zasiahnutá iba časť prvotriedneho pobrežia, ale robotníci sa rozložili aj na námestí známom ako Casino Square. V tomto prípade sa jedná o výstavbu novej generácie luxusných butikov a ešte luxusnejších obytných výškových budov. Aj špičkový hotel Hôtel de Paris so 150-ročnou tradíciou sa v súčasnosti nachádza uprostred svojej 4-ročnej rekonštrukcie. Tá by však mala byť ukončená už v priebehu septembra tohto roku, pričom luxusný hotel sa bude môcť pochváliť absolútne novou fasádou a malým verejným priestorom, ktorého dizajn bude pripomínať populárne parížske námestie Vendôme. V bezprostrednej blízkosti hotela samozrejme nebudú chýbať ani prominentné zlatníctva a obchody so šperkami. Neďaleko tohto hotela sa navyše nachádza impozantná historická budova Sporting d’Hiver, ktorá bude po rekonštrukcii obohatená o nové chodníky, galériu, obchody a luxusné byty.
Súvisiace: Spojené arabské emiráty stavajú mesto budúcnosti za $354 miliónov
Philippe Jan pobavene poznamenal: „Monako skrátka prekvitá. Je to zjavné vďaka množstvu žeriavov, ktoré sa týčia nad mestom.“ Všetky pohľady sa však upriamujú na vznikajúcu štvrť Anse du Portier. Ak pôjde všetko podľa plánu, mesto predpokladá, že na predaji bytov v tejto štvrti zarobí približne 4,1 miliardy dolárov. Nguyen vysvetlil: „Momentálne sa dostávame do veľmi citlivej fázy realizácie projektu. Snažíme sa totiž neprekračovať objem prác, ktorý sú miestni obyvatelia ochotní tolerovať. Štvrť Anse du Portier sa však čoskoro stane obrovským prínosom pre celé Monako.“
Zdroj: The Malaysian Reserve, Monaco Wealth Management