
Zatiaľ čo Šinkansen predstavuje japonský vlak známy svojou rýchlosťou, je potrebné konštatovať, že v danej krajine premáva aj vlak, ktorý si získal ešte o niečo exkluzívnejšiu reputáciu. Dopyt po jazde týmto luxusným lôžkovým vlakom je často tak vysoký (a počet miesteniek tak obmedzený), že pre získanie cestovného lístka na jazdu ním musia mať potenciálni cestujúci často obrovské šťastie.
Pri nástupe na výletný vlak s označením Seven Stars (na rušnej fukuoskej stanici Hakata Station) pasažieri vstupujú do úplne iného sveta. Teplé drevené interiéry a klasické dizajnérske prvky totižto evokujú úplne inú dobu.
Ako 70-ročný návrhár vlaku, Eiji Mitooka, uviedol: „Všetko je maximálne unikátne a vyrobené špeciálne na mieru pre tento vlak. Od sedadiel, cez osvetlenie, až po nábytok. Našim cieľom bolo zmiešať do jedného celku prvky s takým charakterom, akým disponujú napríklad mandaly (čerpajúc pritom inšpiráciu z Východu a Západu). Usilovali sme sa tak prísť s niečím úplne novým, čo ešte nikdy nikto nevidel.“
Nezabudlo sa pritom na žiaden detail. Dôkazom toho sú či už ručne vyrobené porcelánové umývadlá alebo miniatúrne maľby umiestnené na chodbách vlaku, ktoré boli namaľované samotným Mitookom. V salóniku je možné objaviť drevený panel s japonským vzorom „kumiko“, ktorý je podsvietený tak, aby dokonale predviedol svoj mriežkový vzor. Po celej miestnosti je navyše možné nájsť motív hviezd: zlaté symboly v tomto tvare ozdobujú strop, rovnako sú vyrezané do stolových lámp a náležite zvýraznené na farebnom skle.
Keď Mitooku po prvý krát oslovili s požiadavkou navrhnutia vlaku, inšpiráciu čerpal z legendárneho vlaku s názvom Orient Express. Chcel však vytvoriť niečo, čo by zarezonovalo viac v kruhoch starších japonských cestujúcich a rovnako tak prinieslo aj istý kúsok nostalgie.
Súvisiace: Ako míňajú svoje milióny japonskí dôchodcovia
Preto Mitooka skonštatoval: „Domnievam sa, že po dlhý čas bolo japonské obyvateľstvo presvedčené o tom, že tým najlepším spôsobom, ako si užiť život, je cestovať do Európy alebo Ameriky. Vyskúšať rôzne kultúry, vidieť to najlepšie z nich a rovnako aj ochutnať tie najlepšie pokrmy. No pre tých z nás, ktorí máme 50, 60, či 70 rokov, je najpohodlnejšou a najrelaxačnejšou cestou tá, počas ktorej môžeme rozprávať po japonsky a počas ktorej si môžeme vychutnávať japonskú kuchyňu servírovanú japonským spôsobom. Môžeme tak totižto znovuobjaviť Japonsko.“
Výletný vlak Seven Stars disponuje 14 apartmánmi. Návrhár Eiji Mitooka uviedol, že unikátny nábytok a dizajn predstavujú spojenie východného a západného vplyvu.

Mitooka poňal dizajn každého z okien v štýle nadrozmernej maľby, ktorá dokonale zachytáva vonkajšiu scenériu.

Vlak prechádza cez ostrov Kjúšu nachádzajúci sa na juhu Japonska. Po ceste sa môžu pasažieri zastaviť a prezrieť si miestne svätyne, či iné obľúbené turistické atrakcie, ku ktorým patrí napríklad vulkanická kaldera Aso.

Pohľad na salónik s názvom Blue Moon, ktorý sa nachádza na palube vlaku Seven Stars.

Interiér vlaku je lemovaný rôznym drevom, ku ktorému patrí aj teakové, orechové a javorové drevo.

Miestni remeselníci prispeli k dozdobeniu interiéru vlaku svojimi výrobkami, ku ktorým možno zaradiť napríklad japonský porcelán, či drevené doplnky vytvorené za využitia tradičnej japonskej metódy kumiko.

Pasažieri majú počas cesty prístup ku gurmánskym pokrmom. Pre vytvorenie každého pokrmu sa využívajú sezónne potraviny.

Mitooka v rozhovore uviedol, že vlaky sú istým spôsobom omnoho luxusnejšie ako hotely. Podľa jeho slov „je síce možné vybudovať luxusné hotely. No tie ostávajú stále na tom istom mieste a ich výhľady sa nikdy nemenia. Vlaky majú však na druhej strane iný výhľad permanentne – raz sú to hory, inokedy rieky. Navyše ak cestujete dostatočne dlho, môžete si užiť aj zmenu podnebia. Je to ako sledovanie filmu. Jedná sa o skutočne unikátny luxus.

Mitooka skonštatoval, že jedným z najdôležitejších aspektov dizajnu boli sedadlá vlaku, čo potvrdil svojim vyhlásením: „Ak klientom dokážeme poskytnúť pohodlné sedadlo, automaticky budú omnoho spokojnejší.“

V salóniku vlaku je možné nájsť drevené panely vyrobené za využitia metódy kumiko.

Cesta týmto výletným vlakom trvá dva až štyri dni.

Vlak prechádza hneď niekoľkými z najkrajších oblastí krajiny.

Zdroj: CNN Style