
Britská agentúra Skytrax každoročne zostavuje rebríček najlepších letísk na svete, ktoré zoraďuje na základe prieskumov v radoch spotrebiteľov a cestujúcich. Najnovší rebríček ocenených letísk bol zverejnený počas prestížneho podujatia s názvom World Airport Awards, ktoré sa konalo koncom marca v rámci medzinárodnej konferencie Passenger Terminal Expo vo švédskom Štokholme.
Na prvej priečke rebríčka sa už šiesty rok po sebe umiestnilo medzinárodné letisko Changi International Airport v Singapure. Toto letisko je jedným z najväčších objektov svojho druhu na území juhovýchodnej Ázie a predstavuje kľúčovú zložku vo fungovaní prekvitajúcej ekonomiky tohto moderného mestského štátu.
Letiská z ázijských regiónov vo všeobecnosti dominovali rebríčku agentúry Skytrax, pričom obsadili prvých päť pozícií. Avšak aj európske letiská podali úctyhodný výkon a štyri z nich sa umiestnili v prvej desiatke ocenených. V rámci prvých 15 miest sa však objavilo iba jedno letisko zo Severnej Ameriky. Ani jedno letisko z územia Spojených štátov sa nedostalo do skupiny 25 najlepších letísk sveta, pričom najúspešnejším hráčom z tohto regiónu sa stalo medzinárodné letisko v meste Denver, ktoré skončilo na 29. mieste.
Súvisiace: Ako lietať luxusnou prvou triedou za výhodnú cenu
Každoročné hodnotenie letísk agentúry Skytrax vychádza z názorov takmer 14 miliónov cestujúcich z viac než 100 krajín po celom svete. Títo hodnotiaci mali možnosť vyjadriť sa k viac ako 550 letiskám, ktoré boli posudzované na základe 39 parametrov týkajúcich sa celkových služieb a vybavenia zariadení. Medzi hodnotené faktory patrila napríklad úroveň komfortu letísk, umiestnenie sociálnych zariadení a jazykové zručnosti letiskového personálu.
Pozývame Vás na prehliadku ďalších letísk, ktoré sa umiestnili na popredných priečkach prestížneho rebríčka agentúry Skytrax.
15. Taiwan Taoyuan International Airport (TPE)
Ročný objem cestujúcich: 34 miliónov
Umiestnenie v minulom roku: 21
Výhody: Medzinárodné letisko Taoyuan International Airport sa nachádza neďaleko taiwanského hlavného mesta Tchaj-pej a predstavuje najväčšie letisko na území tejto krajiny. Je hlavnou základňou dvoch leteckých spoločností, ktorými sú China Airlines a EVA Air.
Cestujúci zodpovední za hodnotenia agentúry Skytrax vyzdvihli toto letisko v súvislosti s vysokou úrovňou služieb, čistým prostredím a rýchlym vybavovaním formálnych záležitostí. V minulosti sa tu nachádzalo aj letecké múzeum, ktorého činnosť však bola začiatkom tohto roka pozastavená v dôsledku rozširovania priestorov samotného letiska.
Zdroj: Skytrax World Airport Awards. Údaj o ročnom objeme cestujúcich pochádza z roku 2014 a poskytlo ho letisko Taoyuan International Airport.
14. Vancouver International Airport (YVR)
Ročný objem cestujúcich: 24,2 milióna
Umiestnenie v minulom roku: 13
Výhody: Letisko v meste Vancouver sa stalo najlepšie hodnoteným letiskom v Severnej Amerike už po ôsmy rok za sebou. A existuje na to dobrý dôvod. Užívateľské hodnotenia na portáli agentúry Skytrax chvália predovšetkým priateľský personál tohto zariadenia, vysokú úroveň organizácie a jednoduchú prepravu medzi samotným letiskom a centrom mesta Vancouver.
Medzinárodné letisko vo Vancouveri disponuje aj terminálom pre hydroplány, ktoré vzlietajú z vodnej hladiny. V priestoroch letiska je navyše umiestnená rozsiahla zbierka umenia z oblastí na severozápade Severnej Ameriky.
Zdroj: Skytrax World Airport Awards. Údaj o ročnom objeme cestujúcich pochádza z roku 2017 a poskytlo ho letisko Vancouver International Airport.
13. Kansai International Airport (KIX)
Ročný objem cestujúcich: 25,2 milióna
Umiestnenie v minulom roku: 12
Výhody: Medzinárodné letisko Kansai je situované na umelo vytvorených ostrovoch pri pobreží japonského mesta Osaka a slúži ako hlavná centrála leteckých spoločností All Nippon Airways (ANA) a Japan Airlines.
Užívatelia portálu Skytrax si obľúbili letisko Kansai vďaka jeho modernej architektúre, čistým priestorom a nápomocnému personálu. Súčasťou letiskovej haly je tiež vyhliadková plošina, z ktorej môžu cestujúci sledovať pristávajúce a odlietajúce lietadlá.
Zdroj: Skytrax World Airport Awards. Údaj o ročnom objeme cestujúcich pochádza z roku 2016 a poskytlo ho letisko Kansai International Airport.
12. Amsterdam Schiphol Airport (AMS)
Ročný objem cestujúcich: 63,6 milióna
Umiestnenie v minulom roku: 11
Výhody: Letisko Schiphol v holandskom Amsterdame je jedným z najrušnejších letísk v Európe a predstavuje základný dopravný uzol pre letecké spoločnosti KLM, Transavia a Delta.
Toto prestížne letisko bolo uvedené do prevádzky už v roku 1916 a preslávilo sa bohatými možnosťami trávenia voľného času. V priestoroch letiska sa nachádza napríklad aj knižnica, v ktorej si cestujúci môžu v pohodlí vychutnať dobrú knihu, kým čakajú na svoj ďalší let.
Zdroj: Skytrax World Airport Awards. Údaj o ročnom objeme cestujúcich pochádza z roku 2016 a poskytla ho agentúra Airports Council International.
11. Tokyo Narita International Airport (NRT)
Ročný objem cestujúcich: 39,1 milióna
Umiestnenie v minulom roku: 14
Výhody: Medzinárodné letisko Narita je prvým z dvoch zariadení v Tokiu, ktoré sa ocitli na zozname agentúry Skytrax. Je situované 56 kilometrov od hlavného mesta Japonska a vybavuje väčšinu medzinárodných letov smerujúcich do alebo z tohto mesta. Letisko je hlavným dopravným uzlom pre letecké spoločnosti ANA, Japan Airlines, Delta a United.
Cestujúci ocenili výkonný a priateľský personál tohto letiska, čisté priestory a bohatý výber v rámci stravovacích zariadení.
Zdroj: Skytrax World Airport Awards. Údaj o ročnom objeme cestujúcich pochádza z roku 2016 a poskytlo ho letisko Narita International Airport.
10. Frankfurt Airport (FRA)
Ročný objem cestujúcich: 60,8 milióna
Umiestnenie v minulom roku: 10
Výhody: Frankfurtské letisko je štvrtým najvyťaženejším letiskom v Európe a jedným z najdôležitejších uzlov leteckej dopravy na celom svete. Predstavuje hlavnú základňu leteckej spoločnosti Lufthansa a je domovom pre jej letku pozostávajúcu z viac než 280 lietadiel.
Užívatelia portálu Skytrax toto letisko vyzdvihli vďaka jednoduchému presunu medzi jednotlivými terminálmi a bohaté možnosti v rámci nakupovania a stravovania. Niektorí z nich sa však napriek tomu sťažovali na dlhé rady pri pasových kontrolách.
Zdroj: Skytrax World Airport Awards. Údaj o ročnom objeme cestujúcich pochádza z roku 2016 a poskytla ho agentúra Airports Council International.
9. Zurich Airport (ZRH)
Ročný objem cestujúcich: 27,7 milióna
Umiestnenie v minulom roku: 8
Výhody: Toto letisko sa nachádza iba 12 kilometrov od samotného srdca mesta Zürich a je hlavnou centrálou leteckej spoločnosti Swiss International Air Lines. Zároveň je kľúčovým dopravným uzlom, ktorý spája najväčšie mesto Švajčiarska so zbytkom krajiny.
Pasažieri, ktorí čelia dlhým čakacím dobám medzi jednotlivými letmi, majú možnosť využiť požičovňu kolieskových korčúľ a bicyklov priamo na letisku, prípadne sa môžu zúčastniť exkurzií do Švajčiarskeho múzea dopravy v meste Luzern.
Zdroj: Skytrax World Airport Awards. Údaj o ročnom objeme cestujúcich pochádza z roku 2016 a poskytlo ho letisko Zurich Airport.
8. London Heathrow Airport (LHR)
Ročný objem cestujúcich: 75,7 milióna
Umiestnenie v minulom roku: 9
Výhody: Heathrow je siedmym najrušnejším letiskom na svete a najväčším z piatich hlavných letísk v Londýne.
Toto londýnske letisko v súčasnosti prechádza významnou rekonštrukciou, pričom čoskoro otvorí novú budovu terminálu číslo 2. Agentúra Skytrax vymenovala budovu terminálu číslo 5 v rámci tohto letiska za najlepší letiskový terminál na svete.
Letisko Heathrow je hlavnou základňou leteckých spoločností British Airways a Virgin Atlantic.
Zdroj: Skytrax World Airport Awards. Údaj o ročnom objeme cestujúcich pochádza z roku 2016 a poskytla ho agentúra Airports Council International.
Súvisiace: Najlepšia letecká spoločnosť na svete ponúka špičkovú biznis triedu kabín
7. Central Japan International Airport (NGO)
Ročný objem cestujúcich: 9,8 milióna
Umiestnenie v minulom roku: 7
Výhody: Toto letisko je postavené na jednom z umelo vytvorených ostrovov v rámci zátoky Ise Bay neďaleko mesta Nagoya. Predstavuje kľúčový dopravný uzol pre spoločnosti Japan Airlines a ANA. Zároveň pôsobí v úlohe najväčšieho regionálneho letiska na svete.
Súčasťou letiska je 300 metrov dlhá vyhliadková plošina, z ktorej môžu cestujúci sledovať lode prichádzajúce do prístavu mesta Nagoya. V priestoroch letiska sa okrem toho nachádzajú tradičné japonské kúpele, kde si môžete dopriať relaxačnú procedúru pri sledovaní západu slnka nad zátokou.
Zdroj: Skytrax World Airport Awards. Údaj o ročnom objeme cestujúcich pochádza z roku 2014 a poskytla ho agentúra Skytrax.
6. Munich Airport (MUC)
Ročný objem cestujúcich: 42,3 milióna
Umiestnenie v minulom roku: 4
Výhody: Toto letisko sa nachádza na severovýchod od centra Mníchova, pričom je jedným z najvyťaženejších letísk v Európe a druhým najrušnejším letiskom v Nemecku, hneď po Frankfurte.
Mníchov je významnou centrálou leteckých spoločností Air Berlin, Lufthansa a Condor. Letisko je charakteristické priestrannou architektúrou, ktorú dopĺňajú pozoruhodné sklenené štruktúry. Návštevnícke centrum letiska zahŕňa ihrisko určené na minigolf a prehliadku historických lietadiel.
Zdroj: Skytrax World Airport Awards. Údaj o ročnom objeme cestujúcich pochádza z roku 2016 a poskytlo ho letisko Munich Airport.
5. Hamad International Airport (DOH)
Ročný objem cestujúcich: 37,3 milióna
Umiestnenie v minulom roku: 6
Výhody: Medzinárodné letisko Hamad bolo uvedené do prevádzky v roku 2014 a v súčasnosti je domovom leteckej spoločnosti Qatar Airways.
Letisko sa spolu so svojimi dvoma terminálmi rozprestiera na ploche 2 185 hektárov a jeho výstavba stála 16 miliárd dolárov. Agentúra Skytrax opísala toto zariadenie ako „architektonicky najvýznamnejší a bezpochyby najluxusnejší terminálový komplex na svete“.
Zdroj: Skytrax World Airport Awards. Údaj o ročnom objeme cestujúcich pochádza z roku 2016 a poskytlo ho letisko Hamad International Airport.
4. Hong Kong International Airport (HKG)
Ročný objem cestujúcich: 70,3 milióna
Umiestnenie v minulom roku: 5
Výhody: Toto medzinárodné letisko je postavené na umelom ostrove pri pobreží Hongkongu a bolo otvorené v priebehu roka 1998. Odvtedy nadobudlo reputáciu jedného z najpopulárnejších letísk na svete.
Hongkonské letisko je jedným z najrušnejších zariadení tohto druhu v Ázii a predstavuje základňu leteckých spoločností Cathay Pacific, Hong Kong Airlines a Dragonair.
Keď ho navštívite, nenechajte si ujsť golfové ihrisko s názvom SkyCity Nine Eagles, neďaleko terminálu číslo 2.
Zdroj: Skytrax World Airport Awards. Údaj o ročnom objeme cestujúcich pochádza z roku 2016 a poskytla ho agentúra Airports Council International.
3. Tokyo Haneda International Airport (HND)
Ročný objem cestujúcich: 79,9 milióna
Umiestnenie v minulom roku: 2
Výhody: Haneda je jedným z dvoch hlavných letísk, ktoré vybavujú lety v rámci regiónu Tokia. Nachádza sa iba niekoľko kilometrov od srdca japonskej metropoly a je populárne ako medzi obchodnými cestujúcimi, tak aj turistami.
Jedná sa o piate najrušnejšie letisko na svete. Toto tokijské letisko sa preslávilo vysokou kvalitou služieb, mimoriadnou čistotou a nákupnými zariadeniami.
Zdroj: Skytrax World Airport Awards. Údaj o ročnom objeme cestujúcich pochádza z roku 2016 a poskytla ho agentúra Airports Council International.
2. Incheon International Airport (ICN)
Ročný objem cestujúcich: 57,8 milióna
Umiestnenie v minulom roku: 3
Výhody: Medzinárodné letisko Incheon si aj naďalej udržiava status elitného hráča. Nachádza sa na ostrove neďaleko hlavného mesta Južnej Kórei, sídli tu letecká spoločnosť Korean Air a zariadenie je 24. najrušnejším letiskom na svete. Bolo otvorené v roku 2001.
V priestoroch tohto letiska sa nachádza množstvo obchodov, reštaurácií a bohatých možností kultúrneho vyžitia. Nájdete tu dokonca aj múzeum kórejskej histórie a kultúry.
Zdroj: Skytrax World Airport Awards. Údaj o ročnom objeme cestujúcich pochádza z roku 2016 a poskytla ho agentúra Airport Council International.
1. Singapore Changi International Airport (SIN)
Ročný objem cestujúcich: 62,2 milióna
Umiestnenie v minulom roku: 1
Výhody: Medzinárodné letisko Changi v Singapure sa stalo najlepším letiskom na svete už šiesty rok po sebe. Je základňou leteckých spoločností Singapore Airlines, Silkair a Tigerair, pričom sa jedná o 16. najvyťaženejšie letisko na planéte.
Cestujúci vyzdvihujú úžasnú architektúru tohto zariadenia, efektívnu organizáciu a luxusné vybavenie, ako aj veľký počet obchodov a reštaurácií.
Kým tu čakáte na svoj ďalší let, môžete navštíviť kinosály, multimediálny zábavný priestor, wellness centrá a divoké tobogany.
Zdroj: Skytrax World Airport Awards. Údaj o ročnom objeme cestujúcich pochádza z roku 2017 a poskytla ho spoločnosť Changi Airport Group.
Zdroj: MSN, Yahoo