Najlepšie vinice sveta súčasnosti

Vinárstvo Bodega Garzon ležiace v uruguajskom pobrežnom regióne Maldonado.

Upokojujúci pohár vína je jedným z mála potešení, ktoré nám počas dlhých mesiacov lockdownu nebolo odopretých. Hoci zážitku z vychutnávania si vína na slnečnej terase vínnej pivnice sa to aj tak nevyrovná.

Ocenenie “World’s Best Vineyards Awards” (Najlepšie vinice sveta) vzniklo za účelom vyzdvihnutia toho najkvalitnejšieho, čo moderný vinársky turizmus ponúka. Slávnostné odovzdávanie cien sa malo konať v tomto roku v kalifornskom vinárskom regióne Sonoma County, no s ohľadom na dané okolnosti, boli víťazi predstavení online.

Napriek týmto neistým časom je predsa len v tomto rebríčku niečo, čo sa v tomto roku nezmenilo: Južná Amerika zostáva najlepšou destináciou vinárskeho turizmu. Víťazom roku 2019 a aj súčasného ročníka je argentínske vinárstvo Zuccardi Valle de Uco, ležiace v srdci údolia Uco Valley, na úpätí pohoria Ánd. Rodinný podnik, ktorý bol založený v roku 1963, vyrába to, čo cena “Najlepšie vinice” označila ako „precízne vyrobené vysokohorské vína“ z ohromujúcej modernistickej pivnice.

Súvisiace: Nové burgundské: Ako sa známy región vo Francúzsku naučil robiť jedno zo svojich najlepších vín

Uruguajské vinárstvo Bodega Garzón, ktoré opäť skončilo na druhom mieste, bolo ocenené ako líder v oblasti udržateľnosti. Toto označenie si zaslúžilo svojím špičkovým programom ochutnávok a podujatí a 120-miestnou reštauráciou, ktorá ponúka uruguajskú kuchyňu a panoramatické výhľady na okolitú krajinu.

Najlepšie vinice sveta za rok 2020: Ocenenie Najlepšie vinice sveta hodnotí to najlepšie v oblasti vinárskeho turizmu. Čilské vinárstvo Montes získalo 4. miesto.

Žiadny kontrolný zoznam, žiadne kritériá

Ocenenia vychádzajú z nominácií Voting Academy (Hlasujúca porota), pozostávajúcej z viac ako 500 vínnych expertov z celého sveta. Aby bola táto porota naozaj reprezentatívna, bol svet rozdelený do 18 geografických regiónov, s 36 expertmi v každom z nich.

Zakladateľ cien, Andrew Reed, počas príhovoru v rámci živého vysielania z tohto podujatia vysvetlil princíp voľby: „Neexistuje žiadny kontrolný zoznam ani kritériá hodnotenia. Posudzuje sa všetko, čo súvisí s návštevou. Prehliadka, ochutnávka, atmosféra, architektúra, víno, jedlo, personál, výhľad…zoznam tak nemá konca.”

V prvej dvadsiatke sa umiestnilo päť vinárstiev z Južnej Ameriky, pričom čilské vinárstvo Montes obsadilo 4. priečku a Viña Vik 10. priečku. Argentínske vinárstvo Catena Zapata so svojím dizajnom v štýle pyramídy, inšpirovanej mayskou architektúrou, kleslo v aktuálnom roku na 11. miesto.

Najlepšími európskymi vinicami sú Domäne Wachau s odrodou viniča Veltlínske zelené a prekvapivo sa nenachádzajú v tradičných vinárskych regiónoch Francúzska alebo Talianska, no v rakúskom údolí tvarovanom riekou Dunaj v regióne Dolného Rakúska, ktorého barokový zámok a jeho okolie je zapísané do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Lepší rok pre Európu

V rebríčku sa z francúzskych viníc umiestnili najvyššie vinárstvo Château Smith Haut Lafitte, neďaleko Bordeaux, ktoré získalo 7. priečku a polepšili si oproti minulému roku o 7 miest. Vinárstvo Château Pichon Baron, taktiež z Bordeaux, obsadilo 19. miesto.

Najlepšími talianskymi vinicami sú toskánske vinárstvo Antinori nel Chianti Classico, ktoré sa posunulo o 9 miest na terajšie 9. miesto. K úspechu im celkom určite dopomohla nová pivnica, otvorená v roku 2012, s úchvatnou štruktúrou tehlovo červenej terakoty a dreva, ktorá bola navrhnutá pre výrobu vína za pomoci gravitácie. Týmto postupom, ktorý nepoužíva pumpy ani mechaniku, vzdáva toto vinárstvo hold starovekému umeniu výroby vína.

Španielske vinárstvo Marques de Riscal (poskočilo o 3 miesta na 6. priečku), zaujme svojou architektúrou, navrhnutou legendárnym architektom Frankom Gehry a je typické pre svoj nový druh viníc, kde sa vrcholová architektúra spája s tradičnými odrodami a gurmánskym jedálnym lístkom.

Môžete sa ubytovať v hoteli Gehry v španielskych viniciach Marques de Riscal.

Pôsobivé nové vinice z Japonska

Novozélandské vinárstvo Rippon sú biodynamické vinice na pobreží jazera Wanaka, ktoré v tomto roku klesli na 13. priečku, no napriek tomu si udržali svoje ocenenie “Najlepšie vinice v Australázii”.

Zo severoamerických viníc sa najvyššie umiestnilo vinárstvo Robert Mondavi v údolí Napa, ktoré si polepšilo o 7 miest a skončilo na 5. mieste. Vyrábajú svetovo uznávané vína Cabernet Sauvignon Reserve a Oakville District Cabernet Sauvignon.

Najväčší postup sa podarilo juhoafrickému vinárstvu Delaire Graff Estate z Cape Winelands, ktoré poskočilo o 25 priečok. Vďaka svojím „bezkonkurenčným výhľadom na údolie Banghoek, viníc Stellenbosch a pohoria Table,“ skončili na 14. mieste a získali ocenenie Najlepšie v Afrike.

Japonské vinárstvo Château Mercian Mariko, ktoré sa otvorilo iba v septembri v roku 2019, debutovalo na pôsobivom 30. mieste a stalo sa “Najlepším v Ázii”.

Libanonské vinárstvo bolo zastúpené Château Oumsiyat (38. miesto) a Chateau Heritage (48. miesto) a v zozname sa umiestnili aj nováčikovia z Indie (KRSMA Estates, 46. miesto) a Bulharska (Wine Cellar Villa Melnik, 39. miesto).

Súvisiace: Najlepšie víno, vínna pivnica a vinár posledného desaťročia

Návrat vinárskeho turizmu

Na záver slová hlavného organizátora Reeda: „Neexistuje univerzálna definícia dokonalého vinárskeho zážitku, tak ako neexistuje definícia dokonalého vína. Ako sa svet pomaly spamätáva z lockdownu, ľudia začínajú hľadať jedlá a nápoje, ktoré chcú, najskôr vo svojom okolí a postupne, s pribúdajúcou odvahou, pôjdu za nimi aj ďalej od domu (v prípade, že nenastane ďalšia vlna). Samozrejme, že vo svete budú vždy rozdiely, no som si istý, že sa cez ne veľmi skoro dostaneme.”

Najlepšie vinice sveta

1. Zuccardi Valle de Uco (Argentína) *Najlepšie v Južnej Amerike*
2. Bodega Garzón (Uruguaj)
3. Domäne Wachau (Rakúsko)
4. Montes (Čile)
5. Robert Mondavi Winery (Kalifornia) *Najlepšie v Severnej Amerike*
6. Marqués de Riscal (Španielsko)
7. Château Smith Haut Lafitte (Francúzsko)
8. Quinta do Crasto (Portugalsko)
9. Antinori nel Chianti Classico (Taliansko)
10. Viña Vik (Čile)
11. Catena Zapata (Argentína)
12. Schloss Johannisburg (Nemecko)
13. Rippon (Nový Zéland) *Najlepšie v Australázii*
14. Delaire Graff Estate (Juhoafrická republika) *Najlepšie v Afrike* *Najväčší posun*
15. Weingut Dr. Loosen (Nemecko)
16. Ridge Vineyards, Monte Bello (Spojené štáty) *Najlepší nováčik*
17. Craggy Range (Nový Zéland)
18. Gonzalez Byass — Bodegas Tio Pepe (Španielsko)
19. Château Pichon Baron (Francúzsko)
20. Opus One Winery (Kalifornia)

Zdroj: Vacations&Travel, DailyMail

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.