
Najpríšernejšejšou chybou Warrena Buffetta v priebehu celej jeho profesionálnej kariéry bola jednoznačne kúpa obuvníckej značky Dexter v roku 1993. Výrobca obuvi, pôvodom zo štátu Maine, sa totižto veľmi rýchlo stal bezcenným. Naproti tomu akcie z holdingovej spoločnosti Berkshire Hathaway ( za ktoré ich Buffett vymenil ) v súčasnosti disponujú hodnotou vo výške 8,7 miliardy dolárov.
Takzvaný „Veštec z Omahy“ kúpil značku Dexter, kde za 25 203 akcií triedy A v tom čase zaplatil 433 miliónov dolárov.
Ako Buffett vo svojom liste akcionárom z roku 1993 uviedol: „Môžem Vás uistiť, že značka Dexter nepotrebuje žiadne úpravy, či reformy. Ide o jednu z najlepšie manažovaných spoločností, ktoré sme kedy s Charliem vo svojom živote videli.“ Americký miliardár navyše tvrdil, že značka Dexter bola „podnikateľským klenotom“ a „bezpečným rozhodnutím“, za ktoré akciový kapitál holdingovej spoločnosti Berkshire jednoznačne stál.
Zatiaľ čo v otázke vyhliadok tejto značky do budúcnosti sa Buffett nesmierne mýlil, správne odhalil hrozbu, ktorá v pomerne krátkom čase celú spoločnosť potopila. Jednalo sa o lacné topánky dovážané z krajín s nízkou mzdou. Avšak aj napriek vedomosti o tejto skutočnosti jej neprikladal náležitú pozornosť a miesto toho zvykol žartovať o tom, že „niekto zabudol povedať“ manažérom a pracovníkom značky Dexter o tejto výzve, nakoľko jej továreň bola „aj naďalej vskutku konkurencieschopnou.“
Slávny investor optimisticky predpovedal, že značka Dexter a firma H.H. Brown (ďalší podnik spoločnosti Berkshire z výrobou topánok) v roku 1994 zarobia pred zdanením viac ako 85 miliónov dolárov. Buffett preto svojim investorom uviedol: „Po ceste do práce si spievam, nie je lepší biznis ako biznis s topánkami.“
Avšak svoje naladenie a stanovisko Buffett zmenil hneď po tom, čo profity spoločností z podnikania s topánkami, patriacie do skupiny Berskhire, začali postupne upadať a v roku 1999 klesli až na hranicu 17 miliónov dolárov.
Ako konštatoval aj výkonný riaditeľ spoločnosti Berkshire svojim akcionárom: „Pre domácich producentov sa stalo nesmierne náročným súťažiť na trhu. V roku 1999 totižto prišlo až 93% vyrobených topánok (z 1,3 miliardy zakúpených v krajine) zo zahraničia, kde panuje pravidlo extrémne nízkej mzdy.“
Buffett sa usiloval zachrániť svoj biznis prostredníctvom vyhľadávania ďalších odbytných miest, no jednoznačný úpadok svojich podnikov už zastaviť nedokázal.
Vo svojom liste z roku 2000 tak uviedol: „Zjavne som svojim rozhodnutím v otázke spoločnosti Dexter urobil chybu. Navyše som jej dôsledky do veľkej miery upevnil prostredníctvom využitia podielov spoločnosti Berkshire.“
V roku 2001 sa obuvnícke spoločnosti skupiny Berkshire ocitli v strate 46 miliónov dolárov, nakoľko čelili „stratám značky Dexter“.
Vzhľadom na to, že podnikateľovi dochádzali možnosti ďalšieho vhodného postupu, rozhodol sa zveriť svoj osud šéfom spoločnosti H.H. Brown. Keď profity z predaja obuvi v roku 2002 radikálne stúpli, prehlásil, že prevádzka značky Dexter sa konečne obrátila tým správnym smerom.
Všeobecná náprava daného podniku však čoskoro stratila na svojej sile a efektivite, čo viedlo Buffetta k opätovnému oplakávaniu svojej chyby v liste z roku 2007.
Súvisiace: Úžasné fakty o Warrenovi Buffettovi
Ako v tomto liste uviedol: „Vzdal som sa úžasného podielu v objeme 1,6%, z ktorého jedna časť má dnes hodnotu 220 miliárd dolárov, len aby som zakúpil bezcenný podnik. Do dnešného dňa je tak odkúpenie značky Dexter tou najhoršou dohodou, akú som kedy uzavrel.“
Premýšľajúc o svojich najväčších chybách v liste z roku 2014 Buffett opätovne poukázal na kúpu spoločnosti Dexter.
„Najpríšernejšou chybou v mojej profesionálnej kariére bolo jednoznačne odkúpenie spoločnosti Dexter Shoe. Keď sme spoločnosť v roku 1993 kupovali, disponovala úžasnými referenciami a číslami, v žiadnom prípade mi tak ani nenapadlo, ako rýchlo by sa celá situácia na trhu mohla zmeniť.“
Ako ďalej konštatoval: „Domnievam sa, že táto finančná katastrofa si zaslúži svoje miesto v Guinessovej knihe rekordov“.
Ani vo svojom liste z roku 2015 tak Buffett nezabudol zdôrazniť širšie dôsledky kolapsu značky Dexter.
„Naša, niekedy úspešná spoločnosť, skončila a odstavila tak viac ako 1600 robotníkov v malom meste Maine od práce. Mnohí z nich boli pritom vo veku, kedy už bolo neskoro začať s učením sa nového remesla. Stratili sme celú našu investíciu, ktorú sme si mohli dovoliť, no mnohí pracovníci prišli o živobytie, ktoré len tak jednoducho nahradiť nemohli.“
Zdrojový link: MSN