
Japonská spoločnosť plánuje vybudovať najvyšší drevený mrakodrap na svete, pričom tento prírodný materiál bude tvoriť až 90% stavby.
Pripravovaný projekt spoločnosti Sumitomo Forestry ponesie názov W350. Jeho výška bude dosahovať takmer 350 metrov a mrakodrap bude hybridom prevažne dreva a ocele.
Developerská spoločnosť zverejnila plán výstavby vo februári tohto roka. Potvrdila, že budova so 70 poschodiami vyrastie v centre Tokia a bude zahŕňať obchody, kancelárie, hotely a súkromné byty.
Súvisiace: 17 najdrahších mrakodrapov postavených za posledných 30 rokov
Spoločnosť Sumitomo Forestry sa pustila do realizácie projektu s heslom „šťastie rastie na stromoch“. Zároveň uviedla, že jej cieľom je budovať mestá šetrné k životnému prostrediu, ktoré „by sa v konečnom dôsledku mali stať lesmi, keďže pri výstavbe výškových budov sa vo zvýšenej miere budú spoliehať na využívanie drevenej architektúry“.
Avšak ani konštrukcia stavieb z dreva nie je lacnou záležitosťou.
Výstavba plánovaného mrakodrapu si bude vyžadovať 185 000 metrov kubických dreva a očakáva sa, že celkové náklady na jeho konštrukciu budú dosahovať približne 600 miliárd japonských jenov (5,6 miliardy dolárov). To predstavuje až dvojnásobok nákladov na výstavbu bežnej výškovej budovy s využitím súčasných technológií.

Drevo je v súčasnosti čoraz častejšie využívaným stavebným materiálom a developerská spoločnosť sa preto domnieva, že uvedená výška nákladov by sa mohla v priebehu výstavby mrakodrapu o niečo znížiť. Hovorca spoločnosti uviedol: „Náklady na materiály a výstavbu sa budú pravdepodobne znižovať predovšetkým v dôsledku pretrvávajúceho technologického pokroku. To zvýši celkovú ekonomickú realizovateľnosť projektu.“
Najvyššou drevenou budovou je v súčasnosti 53 metrov vysoký objekt s 18 poschodiami, ktorý zabezpečuje ubytovacie priestory pre študentov na univerzite v Britskej Kolumbii.
Dominantným prvkom mrakodrapu spoločnosti Sumitomo Forestry bude prirodzene zeleň a rastlinná výsadba. Rastliny by mali pokrývať väčšinu priestorov od prízemia až po najvyššie poschodia budovy. Nehnuteľnosť takýmto spôsobom ponúkne „komplexný pohľad na biodiverzitu prírody priamo v prostredí mesta.“
Vizualizácia projektu zobrazuje balkóny, ktoré sa tiahnu pozdĺž všetkých štyroch strán budovy a poskytujú priestor „v ktorom si ľudia môžu vychutnať čerstvý vonkajší vzduch, bohato zastúpené prírodné prvky a slnečné žiarenie presvitajúce cez listy rastlín“.
Keďže zemetrasenia sú v Japonsku relatívne častým fenoménom, mrakodrap bude disponovať jedinečným architektonickým riešením, ktoré spočíva v systéme stĺpov, trámov a priečok. Úlohou tohto prvku bude „zabrániť deformácii budovy v dôsledku rušivých síl, akými sú zemetrasenia či mimoriadne intenzívny vietor.“
Oheň je v prípade drevenej budovy zdanlivo najväčším rizikovým faktorom. Zásadným činiteľom však ostáva aj citlivosť materiálu na vlhkosť a potenciálna deformácia štruktúrnych prvkov v dôsledku absorbovania vlahy. Spoločnosť Sumitomo Forestry potvrdila, že „vynaloží maximálne úsilie v rámci ďalšieho zvyšovania odolnosti stavby proti požiaru a seizmickej aktivite“.
Drevené mestá
Koncept budovy bol navrhnutý predovšetkým v inštitúcii Tsukuba Research Institute, ktorá je zodpovedná za výskum a vývoj spoločnosti Sumitomo Forestry.
Spoločnosť uviedla, že tento inštitút sa zameriava na „rozširovanie možností v rámci výstavby drevených budov v súlade s vývojom budúcich technológií. Výskumné stredisko pracuje na zdokonaľovaní stavebných metód a dlhodobo udržateľných ekologických technológií, ako aj šľachtení stromov, ktoré by sa mohli stať efektívnymi zdrojmi surovín a stavebnými materiálmi.“
Spoločnosť Sumitomo Forestry podniká v drevárskom priemysle už od roku 1691. Konštrukcia mrakodrapu W350 má byť dokončená v roku 2041, čím tento podnik oslávi 350. výročie svojej činnosti.
Spoločnosť tiež poznamenala, že lesy pokrývajú približne dve tretiny (68,5%) územia Japonska. Krajina sa tak v tomto smere nachádza na druhom mieste v rámci členských krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Zaostáva jedine za Fínskom.
Súvisiace: Technologické firmy investujú stovky miliónov do rozvoja miest
Domáci drevársky priemysel je však schopný pokryť iba 30% celkového dopytu japonského trhu. Zarážajúcim je totiž fakt, že Japonské lesy sú ohrozené kvôli ich nedostatočnej údržbe.
Spoločnosť Sumitomo Forestry uviedla: „Na území Japonska bolo po druhej svetovej vojne vysadené obrovské množstvo japonských cédrov a japonských cyprusov. Tieto stromy sú v súčasnosti zrelé na ťažbu, avšak lesy krajiny aj naďalej čelia nedostatočnej starostlivosti a veľký podiel dreva tak podlieha znehodnocovaniu. Výrub a opätovné vysádzanie týchto stromov je kľúčovým činiteľom v podpore dlhodobej udržateľnosti miestnych lesných ekosystémov.“
Zdroj: Dezzen, BBC