Nové výstavné priestory Superblue otvoria výstavou umelcov ako je Es Devlin, James Turrell a iných

Pred svojím jarným debutom v Miami zverejnilo novovzniknuté centrum zážitkového umenia Superblue zoznam viac ako 20 umelcov a kolektívov, ktorí skúmajú multidisciplinárnu a viac zmyslovú ríšu (cháp svetlo, zvuk, hmat a pohyb) s úmyslom vytvoriť tzv. zážitkové diela. Výkonná riaditeľka centra, Mollie Dent-Brocklehurst prezradila, že pre inauguračnú šou s názvom “EveryWall Is a Door” (Každá stena sú dvere) sa ich tím rozhodol zamerať na “históriu zážitkového umenia, a ako sme sa k nemu dostali”, čo vyjadria prostredníctvom vybraných inštalácií od nasledujúcich troch autorov/kolektívu, ktoré budú vystavené do roku 2022.
James Turrell
Majster zážitkového umenia, Turrell, sa viac ako päť desaťročí venuje problematike zmyslového vnímania. Slovami Dent-Brocklehurst je “James Turrell očividne pôvodcom tohto všetkého.” S použitím svetla ako svojho média a nielen predmetu umenia, vytvoril Turrell niekoľko prác, vrátane tej s názvom “Skyspaces” (komory s otvormi do oblohy) a jeho vrcholné dielo s názvom Roden Crater, čo je jedinečný umelecký projekt vytvorený v sopečnom kuželi v arizonskej púšti, v ktorom 43 rokov vyrezával tunely a otvory s výhľadom na oblohu.
V umeleckom centre Superblue bude vystavovať svoju rozsiahlu a pre danú oblasť špecifickú prácu “Ganzfeld”, časť zo série, ktorá dostala svoje meno podľa nemeckého výrazu pre „celé pole“. Turrellovo použitie monochromatického osvetlenia berie divákovi rovnováhu a spochybňuje jeho spôsob videnia, či už vedomého alebo podvedomého.
Teamlab

Inovativny kolektív programátorov, inžinierov, CG animátorov a im podobných, ktorí sami seba označili za “ultra-technológov”, sa vo svojej tvorbe spolieha na digitálne efekty, prostredníctvom ktorých vyčaruje nadpozemský a interaktívny prístup k prírode. Kolektív na tomto podujatí vystaví niekoľko svojich prác, medzi inými to bude výber z ich vrcholového projektu “Flowers and People” (Kvety a ľudia), čo je sugestívne prostredie kvetov, ktoré kvitnú, vädnú a umierajú v nekonečnom cykle. Samotní diváci plnia v celom procese takisto svoju úlohu: ak „stúpia“ na kvet, môžu tým napríklad rozptýliť okvetné lístky, ale ak stoja pokojne, kvety rastú rýchlejšie – vďaka čomu prináša každá návšteva výstavy iný, jedinečný výsledok.
Súvisiace: Skrytý svet súkromných múzeí
Es Devlin

Britská umelkyňa si vybudovala reputáciu svojimi nápaditými scénografiami (Beyoncé a Adele sú len dve z jej klientov), ako aj originálnymi inštaláciami. Jej najnovšie dielo využíva zrkadlový labyrint ako odrazový mostík k prepojeniu ľudského respiračného systému so stromami. Dent-Brocklehurst vysvetľuje súvislosť medzi týmito na pohľad odlišnými vecami: “Ak sa pozriete na tieto dve veci, sú v podstate identické. Je to o pochopení, že koniec vašich prstov neznamená aj koniec vášho vplyvu na svet a na to, ako sme prepojení s planétou. Dúfajme, že týmto niekoho inšpirujeme k tomu, aby vysadil strom.”
Zdroj: NYTimes