Nový koncept jachty od spoločnosti Rolls-Royce s inteligentnými prvkami

Britská konštruktérska spoločnosť Rolls-Royce predstavila 62-metrový koncept luxusnej lode, ktorá nám poskytuje skvelý náhľad na technologicky inovatívne jachty budúcnosti. Koncept nesie názov Crystal Blue. Jachta je vybavená hybridným pohonným systémom a ponúka množstvo špičkových digitálnych riešení, ktoré boli až doteraz charakteristické výhradne pre komerčné plavidlá. Luxusná jachta je navrhnutá pre 12 hostí a 12 členov posádky. V rámci pohonných systémov sa spolieha na kombináciu napájania pomocou elektrickej batérie a motora, ktorý využíva skvapalnený zemný plyn (LNG). Trup lode môže byť vyrobený buď z hliníka, alebo iných zliatin, ktoré efektívne znížia celkovú hmotnosť jachty.

Oscar Levander, viceprezident pre inovácie v spoločnosti Rolls- Royce, vraví: „Crystal Blue bola navrhnutá tak, aby každému ukázala, ako dokážu nové technológie uspokojiť narastajúci dopyt jachtárskeho sektora po vyššom výkone, väčšom akčnom rádiuse a zvýšenej úrovni komfortu pre hostí bez toho, aby negatívne ovplyvnili životné prostredie.“

Kormidlovňa superjachty je umiestnená v podpalubí a všetky systémy na palube sú monitorované a diaľkovo ovládané pomocou systému Unified Bridge, ktorý vyvinula spoločnosť Rolls-Royce. Jedná sa o netradičné riešenie pri jachte tohto druhu. Výhodou takéhoto princípu je však skutočnosť, že predná a vrchná paluba poskytujú obrovský priestor pre dvojposchodové presklené átrium. Tu sa nachádzajú jedálenské a obývacie priestory, ako aj kompletne zariadený luxusný bar.

Súvisiace:
V Monaku sa predstavila úchvatná luxusná superjachta menom Nature
Spoločnosť Porsche uviedla na trh hybridnú jachtu za $16 miliónov

Plavidlo je tiež vybavené inteligentným systémom dynamického polohovania, ktorý automaticky ovláda dve jednotky azimutového pohonu. Jedná sa o vrtule, ktoré sa dokážu otáčať o 360 stupňov okolo vertikálnej osi. Zabezpečujú oveľa lepšiu manévrovaciu schopnosť lode ako jediná stacionárna lodná skrutka napojená na kormidlový systém. Na spodku prednej časti lode je navyše umiestnený pohonný systém typu TT1100. Táto technológia sa zvyčajne využíva na plavidlách, ktoré potrebujú udržiavať svoju polohu blízko ropných plošín.

Okrem spomenutých inteligentných funkcií umiestnila spoločnosť Rolls-Royce na palubu dodatočné bezpečnostné prvky. Medzi ne patrí napríklad „bezpečná miestnosť“, kde môžu hostia a členovia posádky hľadať útočisko v prípade útoku. Z tejto miestnosti môže posádka prevziať kontrolu nad jachtou, diaľkovo ovládať jej pohonné systémy či dokonca predať kontrolu nad plavidlom riadiacemu centru, ktoré sa nachádza na najbližšom pobreží.

Zdroj: TheGuardian

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.